שתף קטע נבחר

שיעורים פרטיים: מה המקצוע היקר ביותר?

הפריחה בשוק השיעורים הפרטיים לסטודנטים הביאה לזינוק במחירי השיעורים הפרטיים. שלא במפתיע מקצועות המדעים המדוייקים ואזור המרכז נחשבים ליקרים ביותר בהקשר זה עם מחיר ממוצע של 101.8 שקלים לשיעור פרטי במתמטיקה ו-104.5 במדעי המחשב. הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה ובבר-אילן היו שיאני החיפושים באינטרנט אחר מורים פרטיים

תעשיית השיעורים הפרטיים לסטודנטים הולכת ומתפתחת בשנים האחרונות ובסמסטר החולף נרשמה עלייה במחיר שיעור בודד בכל מקצועות הלימוד ובכל האזורים. על פי נתונים שנמסרו על ידי אתר לימוד נעים למורים פרטיים וקורסים, המדעים המדוייקים ניצבים שלא במפתיע בראש דירוג המחירים.

 

 

מקצוע המתמטיקה מציג מחיר ממוצע לשיעור פרטי בתל-אביב של 101.8 שקל, לעומת 97.47 שקל בסמסטר ב' אשתקד. גם בהרצליה נרשמה עלייה דומה עם 99.1 שקל לעומת 94.13 שקל בממוצע בשנה שעברה ואילו בירושלים ובחיפה מדובר בעלייה מתונה של כשלושה שקלים, עם 94.3 שקל ו-88.5 שקל בהתאמה.

 

גם במדעי המחשב גם ניתן לזהות עליית מחירים מסוימת. כך למשל, בתל-אביב נאלצו הסטודנטים להיפרד מ-104.5 שקל בממוצע עבור שיעור פרטי, בהרצליה מ-102.1 שקל לעומת 98.51 שקל בשנה שעברה ובירושלים נרשמה העלייה המשמעותית ביותר - 101.1 שקל בממוצע לעומת 92.83 שקל בסמסטר ב' אשתקד.

 

בכלכלה ובחשבונאות המחירים זינקו דווקא בחיפה ובבאר-שבע, כשהמחיר הממוצע לשיעור פרטי בשנת הלימודים הנוכחית עמד בחיפה על 100.4 שקל - עלייה של כשישה שקלים לעומת השנה החולפת. בבירת הנגב נרשמה עלייה דומה עם מחיר ממוצע של 93.2 שקל.

 

"כמו בשאר המשק, גם במחירי השיעורים הפרטיים יש עלייה", מסביר רועי נעים מבעלי האתר לימוד נעים. "הנתון הזה לא מפתיע, מדובר בישור קו של שוק המורים הפרטיים עם שאר המשק".

 

ניתוח הנתונים העלה לדבריו, שהסטודנטים מנסים לחסוך במחירי השיעורים שעולים כל שנה, בין היתר באמצעות שיעורים בקבוצות. "המחיר שכל אחד משלם על שיעור בקבוצה נמוך יותר", הוא מסביר. "כך לדוגמה, אם מחיר שיעור ליחיד עולה 100 שקל, שיעור לשני תלמידים יעלה 150-140 שקל. כלומר כל אחד מהתלמידים משלם פחות והמורה מרוויח יותר לשעת לימוד".

 

שיאני החיפושים: הפתוחה ובר-אילן

מבחינת המקצועות המבוקשים ביותר בתעשיית השיעורים בפרטיים - אין יותר מדי חדש בקמפוס. בראש הרשימה ניצבת המתמטיקה, עם 16.56% מהסטודנטים שחיפשו אחר שיעור פרטי באחד מממקצועות המתמטיקה בשנת הלימודים הנוכחית.

 

במקום השני כלכלה עם 14.92% מהחיפושים, מדעי המחשב וסטטיסטיקה עם 12.90% ו-12.13% בהתאמה וחשבונאות עם 7.05%. עוד בעשירייה הפותחת: הנדסת חשמל - 4.82%, פיסיקה - 4.73% והנדסת תעשייה וניהול עם 4.48%. מקצועות העיצוב דוגמת עיצוב גרפי הגיעו למקום התשיעי עם 4.48% וכימיה התברגה למקום העשירי עם 3.59%.

 

נתון מעניין יותר נוגע לשינוי בהתפלגות לפי מוסדות הלימוד: בעוד שבשנים האחרונות ניכרה עלייה בחיפוש אחר שיעורים פרטיים מצד סטודנטים הלומדים באוניברסיטאות, לרבות האוניברסיטה הפתוחה, בשנת הלימודים תשע"ד נרשמה דווקא ירידה בגזרה זו ואילו הסטודנטים במכללות הם הם שדורשים יותר שיעורים פרטיים.

 

כך למשל הסטודנטים מהאוניברסיטה הפתוחה מהווים רק 11.84% מהמחפשים אחר שיעורים פרטיים, ירידה של כ-2% לעומת השנה שעברה. באוניברסיטת בר-אילן נרשמה ירידה משמעותית יותר עם 10.5% לעומת 13.07%. באוניברסיטת תל-אביב ובטכניון מדובר על ירידה של כ-2% ל-9.59% ו-8.85% אחוזים בהתאמה ואילו באוניברסיטת אריאל ישנה ירידה של כ-1% עם 4.4% מהחיפושים.

 

במכללות לעומת זאת, נרשמה עלייה או שהנתונים נשארו ללא שינוי. כך למשל הסטודנטים הלומדים במסלול האקדמי-המכללה למנהל מהווים 6.5%מהחיפושים, במרכז הבינתחומי הרצליה נרשמה עלייה קלה עם 4.13% לעומת 3.63% אשתקד ובמכללת האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון - 2.78% לעומת 1.15% בשנה החולפת.

נעים מציין כי קשה לאבחן במדויק את הסיבות לשינויים הללו. "באופן טבעי זה התחיל יותר מהאוניברסיטאות ועכשיו מתפשט גם למכללות", הוא מציין. "יתכן שהרמה במכללות עולה עם השנים וייתכן שתלמידי המכללות בסך הכל מיישרים קו, מפני שהתופעה של חיפוש מורים פרטיים לסטודנטים די חדשה".

 

ומה הם החודשים החמים בכל הקשור לחיפוש שיעורים פרטיים? תקופת הבחינות בהחלט מהווה זרז, כשבחודשים ינואר-פברואר 2013 נרשמו כ-12 אלף חיפושים בממוצע ומספר דומה בחודשי הקיץ. בשאר חודשי השנה המספר יורד בכמה אלפים ועומד בממוצע על כ-7,000 אלפים.

 

כמה שילמתם על שיעור פרטי לאחרונה? טקבקו לנו!


פורסם לראשונה 20/01/2014 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים