שתף קטע נבחר

ר"מ קנדה בכנסת: "תומך בישראל כי כך נכון"

ביקורו הראשון של סטיבן הרפר באזור כלל ישיבה מיוחדת, במהלכה הגדירו נתניהו כ"מצפן מוסרי בעידן של צביעות". שני ח"כים ערבים יצאו במחאה

הערכה חוצת מפלגות לאחד מגדולי ידידיה של ישראל בעולם: ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר נשא הערב (יום ב') במליאת הכנסת נאום תמיכה חם, בירך על "הקשר החזק" בין ישראל לקנדה והוסיף כי "הברית הזו שבינינו שורשה בהיסטוריה שניזונה בערכים משותפים והיא מחוזקת בדרגים הגבוהים של הממשל והמסחר".

 

עוד בחדשות:

טבעון: מפגינים נגד פיטורי מורה "שמאלני"

אונס ועוני: 140 מיליון ילדות יינשאו תוך עשור

 

"אני תומך בישראל מכיוון שנכון לעשות זאת", אמר הרפר. "זה בהחלט משהו קנדי מאוד - לעשות משהו כי זה הדבר הנכון לעשות גם אם אין גמול. אין זה משנה אם זה נוח או פופולרי, אבל אני עדיין טוען שזה עניין אסטרטגי ולטווח רחוק. ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שתמיד מראה רעיונות של שלום ודמוקרטיה, אך אם נשאל את הקנדים, הדבר הנכון לעשות קשור לפלסטינים בדיוק כפי שהוא קשור לישראלים. בדיוק כפי שאנחנו תומכים בישראל קנדה תומכת בעתיד של שלום לפלסטינים".

הרפר בכנסת, הערב (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הרפר בכנסת, הערב(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

לדברי הרפר, "תמיכה מוצקה ויציבה אין פירושה שבנות ברית תמיד יסכימו על הכול. אין מדינה שהיא מעבר לביקורת, אך לצערי אנו חיים בעולם שבו היחסיות המוסרית מתקיימת, ובמצב שכזה, בגן של מוסריות יחסית, הזרעים ניתנים בקלות לשתילה ואנו ראינו את המוטציות השונות של האנטישמיות". דבריו התקבלו במחיאות כפיים מצד רוב חברי הכנסת, ובקריאות מחאה מצד חברי כנסת ערבים, ששניים מהם - אחמד טיבי וטלב אבו עראר (רע"מ-תע"ל-מד"ע) - אף יצאו מהאולם.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש את עמדתו הייחודית של הרפר בבואו לשאת דברים בקהילה הבינלאומית, ואמר כי "יש כאלה שמנסים להכחיש את הקשר שלנו עם ירושלים ועם ארצנו. לא אתה. אתה מכיר היטב את העובדות. בקהילה הבינלאומית יש גם אחרים שמכירים את העובדות, אבל להבדיל מהם, סטיבן, לך יש את האומץ לומר את האמת".

 

נתניהו, שנקטע לעתים בקריאות ביניים מצד חברי כנסת, ביקר את הצביעות הבינלאומית שחוסכת ביקורת מהעולם הערבי, כהגדרתו. "בעידן הצביעות יש כאלה שבוחרים להפנות אצבע מאשימה דווקא לישראל, הדמוקרטיה היחידה באזור שמכבדת את זכויות האדם, ששומרת על שלטון החוק, ושמבטיחה את חופש הפלחן בלי יוצא מן הכלל לבני כל הדתות. קנדה תחת הנהגתך היא מצפן מוסרי ומגדלור של הגינות", אמר להרפר. "אתם נלחמים בניסיונות לשלול את הלגיטימיות מישראל וניצבים לצדה במלחמה נגד הטרור".

מחיאות כפיים לראש הממשלה הקנדי (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
מחיאות כפיים לראש הממשלה הקנדי(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (העבודה), ביקר את התנהלות הממשלה ואמר כי ביקורו של הרפר מתקיים בצל "חילוקי דעות וּויכוחים לוהטים בתוכנו". לדבריו, "אנו תובעים מראש הממשלה ומראש הרשות מחמוד עבאס להבין את גודל השעה ואת ההזדמנות הנדירה שנקרתה בפני העמים ולהתקדם לשלום באומץ ובנחישות, לא לפחד מקולות מבית וקולות מן החוץ".

 

"דבריך הברורים והצלולים, שאותם אתה משמיע באומץ מעל כל במה וללא חשש מהשלכות פוליטיות אפשריות, מהווים עבורנו מקור לתמיכה, לגאווה ולידיעה שישראל איננה ניצבת בודדה במערכותיה", אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להרפר, ותקף את התנהלות הרשות הפלסטינית: "כשרוצים להתחיל בתהליך שלום צריך פרטנר, אך כיום, לצערי, הרשות והנהגתה אינן מהוות פרטנר. כל עוד נמשכת ההסתה הפרועה בהנחייתה ובתמיכתה של הרשות - לא ניתן לדבר ברצינות על תהליך שלום".

 

מסעו של הרפר במזרח התיכון יימשך שישה ימים, ובמהלכו יגיע ראש הממשלה הקנדי גם לרשות הפלסטינית ולירדן. הוא ואשתו לורין הגיעו לאזור בראש משלחת שכוללת גם שישה שרים, 30 אנשי עסקים וכן בכירים בקהילה היהודית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ביקור ממלכתי. הרפר
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים