שתף קטע נבחר

חד הורית? 13 הטבות שתוכלי לקבל מהמדינה

משפחות חד הוריות זכאיות לסיוע ולהטבות מגורמים שונים על פי מצבן הכלכלי ועל פי מספר הילדים עד גיל 18 שנמצאים תחת חזקת ההורה היחיד. דאגי לדרוש את שמגיע לך. זה עשוי להגיע לסכומים משמעותיים ביותר

לפי חוק, משפחה חד הורית מוגדרת כהורה שאינו נשוי ויש באחזקתו ילד שטרם מלאו לו 18 שנה. חד הוריות יכולה להיות כתוצאה מגירושין, מוות, חיים בנפרד ובחירה ברווקות. ברוב המשפחות החד הוריות עומדת אישה. משפחות חד הוריות זכאיות לסיוע ולהטבות מגורמים שונים על פי מצבן הכלכלי ועל פי מספר הילדים עד גיל 18 שנמצאים תחת חזקת ההורה היחיד.

 

עוד בנושא:

חד הורית בת 42: כמעט ויתרתי ומצאתי אהבה

חד הורית לא ראויה להיות אמא?

גרושה פלוס: רוב הזמן אני לגמרי חד הורית

 

כמה מהזכויות אחידות בכל רחבי הארץ, ואילו אחרות תלויות ברשויות המקומיות בהן מתגוררות המשפחות. החלטנו לקבץ עבורכם את מרבית הזכויות, כדי שתדעו מה מגיע לכם ותוכלו לדרוש זאת בהתאם.

 

 

1. הטבות במיסוי

משפחה חד הורית זכאית לתוספת של נקודת זיכוי נוספת, מעבר לנקודות להן היא זכאית בגין כל אחד מילדי המשפחה שגילם אינו עולה על 19 שנה. מסכום מס ההכנסה ששומה על אם עובדת לשלם בשנה, יקוזז השווי הכספי של כלל נקודות הזיכוי (הן מכוח היותה חד הורית והן מנקודות זיכוי נוספות להן היא זכאית), במכפלת שווי שנתי של נקודת זיכוי. שווי כל נקודה לשנת 2013 עומד על 2,616 ₪.

 

2. ימי מחלה נוספים 

חד הורית זכאית לקבל, בנוסף לשמונה ימי מחלה להם זכאי כל הורה – תוספת של שמונה ימים נוספים בגין מחלת הילד. אם הילד בעל מוגבלות שדורשת סיוע צמוד – זכאי ההורה היחיד לתוספת של עוד 15 יום בשנה.

 

3. קצבה בגין אי קבלת מזונות

אם הבעל לא עומד בחובתו לשלם מזונות, זכאית החד הורית לקבל קצבה מהביטוח הלאומי, כאשר גובה הקצבה מותנה בגובה ההכנסות של האישה.

 

4. הנחות בתשלום חשבון החשמל

אם חד הורית לשלושה ילדים לפחות, שמקבלת הבטחת הכנסה או מזונות מהביטוח הלאומי, זכאית להנחה בתשלום חשבון החשמל.

 

5. הנחה בארנונה

אם חד הורית זכאית להנחה של עד 20% בארנונה, בהתאם להחלטת הרשות המקומית, ולהנחה של עד 70% אם היא בעלת זכאות להבטחת הכנסה, או אם היא זכאית לתשלום מזונות מהמוסד לביטוח לאומי.

 

6. הנחות נוספות מהרשויות המקומיות

כמה מהרשויות המקומיות מעניקות הנחות לחד הוריות במוסדות שבבעלותן, כדוגמת הנחות בתשלומי חוגים, בתשלומים לקייטנות עירוניות, ברכישת מנוי לבריכות עירוניות ועוד.

 

7. סיוע בדיור

כל משפחה חד הורית שהוכרה על ידי משרד השיכון והבינוי, מקבלת תעודת זכאות המקנה לה הטבות כלכליות, לרבות סיוע בשכר דירה, קצבת מזונות, משכנתא מוגדלת, מענקים וכן הלאה. משפחה חד הורית שגילאי ילדיה אינם עולים על 21, זכאית לסיוע בשכר דירה אם אין ולא הייתה ברשותה דירה הרשומה על שמה. סכום הסיוע משתנה בהתאם למספר קריטריונים.

 

משפחות חד הוריות המוכרות על ידי משרד השיכון זכאיות למשכנתא מוגדלת, על פי קריטריונים שנקבעו. כמו כן, שירות בצבא מזכה את ההורה החד הורי ששירת בצבא לתוספת במשכנתא של 1% עבור כל חודש ששירת. חלק מהמשכנתא הופכת למענק בהתאם לקריטריונים שנקבעו.

 

8. הבטחת והשלמת הכנסה

בהתאם לקריטריונים ותנאי הזכאות – תינתן הבטחת או השלמת הכנסה לחד הוריים הזכאים לכך בהתאם לקביעות המוסד לביטוח לאומי.

 

9. הטבות במעונות יום

חד הוריות נהנות מסבסוד במעונות היום של "ויצו" ושל "נעמת", בהתאם לתלוש המשכורת וההכנסה הממוצעת לנפש.

 

10. סיוע במימון צהרונים וקייטנות לילדים

מקבלת הבטחת הכנסה זכאית גם לסיוע במימון צהרונים וקייטנות לילדים.

 

11. הכשרה מקצועית

משרד התמ"ת מסייע בתשלום חוזר למי שמשתתפות בקורסים להכשרה מקצועית עבור הוצאות שמרטף, מטפלת, חוגים ושיעורים פרטיים. לשכת התעסוקה מקנה לאימהות חד הוריות עדיפות בקורסי הכשרה מקצועית.

 

12. מענק לימודים

המוסד לביטוח לאומי משלם מענק לימודים לילדים במשפחה חד הורית לתקופת הלימודים בבית הספר היסודי ועד חטיבת הביניים. המענק משולם בתחילת כל שנת לימודים להורה היחיד, מענק בשיעור של 10-18% מהשכר הממוצע במשק עבור כל אחד מילדיו.

 

 

13. אגרת טלויזיה

משפחה חד הורית המקבלת השלמת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי, זכאית להנחה של 50% בתשלום האגרה.

 

כך, מומלץ לכל משפחה חד הורית לבדוק את זכויותיה אצל הגופים השונים. גובה ההטבות וההנחות עשוי להגיע לסכומים משמעותיים ביותר.

 

בהצלחה!

 

בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק

 

לאתר של בר און - כהן עורכי דין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: jupiter
דעי את זכויותייך ודרשי את שמגיע לך
צילום: jupiter
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים