שתף קטע נבחר

מיהן האלמנות השחורות המאיימות על רוסיה?

הן הפילו מטוסים, פוצצו אוטובוסים, הרגו מאות אזרחים וכעת הן מאיימות על אולימפיאדת החורף. "האלמנות השחורות" מטילות אימתן על רוסיה זה עשור. מיהן, מה מניע אותן וכיצד הודעת ספאם הצליחה למנוע פיגוע של אחת מהן?

המחבלות המתאבדות המכונות "אלמנות שחורות" מטילות אימה על רוסיה זה כמעט עשור. המצוד אחר שלוש נשים החשודות בתכנון מתקפות טרור במהלך המשחקים האולימפיים בסוצ'י רק מגביר את החשש הכבד של הרשויות הרוסיות. נשים אלה ביצעו כמה פיגועים קטלניים בשנים האחרונות, בהם הפלת מטוסים, פיצוץ קרונות רכבת תחתית והרג אזרחים בדרכם להופעת רוק. מי אלה הנשים, העשויות ללא חת, הבוחרות בטרור, ומדוע הן עושות זאת?

 

עוד חדשות בעולם:

שיחות השלום: מדברים בז'נבה, מענים בסוריה

ניו-יורק מכוסה לבן. תמונות מרהיבות מארה"ב

חצי שנה למונדיאל: מלחמת פאבלות בברזיל

 

המניע - נקמה

הכינוי "אלמנות שחורות" מתייחס לסברה שנשים אלה החליטו לבחור בדרך הטרור כדי לנקום את מות בעליהן או קרוביהן שנהרגו בקרבות הממושכים שמנהלת רוסיה נגד לוחמים איסלאמיים בחבל הקווקז. 

חיפושים בסוצ'י אחר המחבלת רוזאנה איברגימובה (צילום: משטרת רוסיה) (צילום: משטרת רוסיה)
חיפושים בסוצ'י אחר המחבלת רוזאנה איברגימובה(צילום: משטרת רוסיה)

לפי עלונים שחילקה המשטרה הרוסית בסוצ'י, העיר שתארח את אולימפיאדת החורף, אחת מהנשים החשודות בתכנון מתקפה בזמן המשחקים היא רוזאנה איברגימובה, אלמנת לוחם. עם זאת, היו מקרים בעבר שבעלי המחבלות המתאבדות היו עדיין בחיים בשעה שנשותיהם ביצעו את מתקפותיהן. אחת מהן, שכשלה בניסיון הפיגוע, סיפרה אחר כך שעוני היה הסיבה שהובילה אותה למעשה הטרור, ולא קשר אישי עם לוחם.

 

חממה לגידול מחבלים. אימת הקווקז ברוסיה

 

היסטוריה של אלימות על-ידי נשים

אחד הפיגועים הראשונים שבוצעו על ידי טרוריסטיות היה תקרית בני הערובה בתיאטרון במוסקבה ב-2002 שנוהלה על ידי 41 לוחמים צ'צ'נים, בהם 19 נשים. המשבר הסתיים באופן טרגי כשהכוחות הרוסיים החדירו גז לתוך התיאטרון והרגו את כל התוקפים יחד עם 118 בני הערובה. תמונות שסיפקה המשטרה לאחר הפשיטה על המקום הראו נשים במושבי התיאטרון שלגופן נקשרו חגורות נפץ.

אוקסנה אסלנובה, המתאבדת שביצעה את הפיגוע ברכבת (צילום: EPA, Twitter) (צילום: EPA, Twitter)
אוקסנה אסלנובה, המתאבדת שביצעה את הפיגוע ברכבת(צילום: EPA, Twitter)

ב-2003 פוצצו עצמן שתי נשים בכניסה להופעת רוק במוסקבה, והרגו 14 בני אדם. בגל הראשון של סדרת הפיגועים שאירעה ב-2004, התפוצצו שני מטוסים רוסיים באותו הלילה, באירועים שגבו את חייהם של 79 בני אדם. הרשויות מסרו אז כי המחבלות היו נשים ושאחיה של אחת מהן נעלם בצ'צ'ניה.

 

שבוע לאחר מכן פוצצה עצמה מחבלת מתאבדת מחוץ לתחנת רכבת תחתית במוסקבה. באירוע זה נהרגו עשרה בני אדם. מדיווחים שונים עלה כי מדובר באחות של אחת המחבלות מהפיצוץ במטוסים. אך הרשויות מסרו לאחר מכן כי אחות המחבלת הייתה אחת משתי הנשים בקבוצת לוחמים ששבו 1,100 בני ערובה ביום למחרת הפיגוע ברכבת בבית ספר בעיירה בלסן. הכוחות הרוסיים השתלטו בחזרה על בית הספר ו-380 בני אדם נהרגו.

הפיגוע באוטובוס בוולגוגרד בדצמבר (צילום: AFP PHOTO / INTERIOR MINISTRY PRESS SERVICE) (צילום: AFP PHOTO / INTERIOR MINISTRY PRESS SERVICE)
הפיגוע באוטובוס בוולגוגרד בדצמבר(צילום: AFP PHOTO / INTERIOR MINISTRY PRESS SERVICE)
 

ב-2010, שני פיצוצים ברכבת התחתית של מוסקבה שגבו את חייהם של 40 תושבים היו מעשי ידיהן של שתי מחבלות מתאבדות. באוקטובר האחרון, מחבלת מתאבדת שהייתה נשואה ללוחם איסלאמי הרגה שישה בני אדם באוטובוס בעיר הדרומית וולגוגרד, כמה מאות קילומטרים מסוצ'י. בעלה מת בהיתקלות עם הכוחות הרוסיים חודש לאחר מכן.

 

הפיגוע שנמנע בגלל הודעת ספאם

חמישה ימים אחרי הפיגוע בהופעת הרוק, אישה צ'צ'נית שתכננה להתפוצץ בבית קפה במוסקבה נתקפה פניקה והודתה בפני מאבטחי המקום שהיא נושאת פצצה. מומחה לנטרול פצצות נהרג בזמן שניסה לנטרל את חגורת הנפץ. האישה, זרמה מוז'חוקייבה, סיפרה לאחר מכן לעיתון רוסי שהיא החליטה להפוך

לטרוריסטית אחרי שבעלה מת על רקע מחלוקת עסקית והיא, שגנבה תכשיטים מסביה, נודתה מהמשפחה.  

 

במקרה אחר, שתי נשים עם חגורות נפץ תכננו להתפוצץ בכיכר האדומה בערב ראש השנה האזרחית ב-2010, אך הן נבלמו בשל אירוע מצער, שרבים מאיתנו חווים לעתים. הפצצות שלהן היו אמורות לפעול כשהודעות טקסט מהאדם שהפעיל את המחבלות היו נשלחות אליהן. אך זמן קצר לפני שהגיעו לאזור, אחת מהן קיבלה לטלפון שלה הודעת ספאם שהפעילה את מנגנון הפצצה ופוצצה את המחבלת. מארגן הפיגוע והאישה ששרדה בפיצוץ נשלחו לכלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוקמות את מות בעליהן. אסלנובה, המחבלת שהתפוצצה בתחנת הרכבת בוולגוגרד
מומלצים