שתף קטע נבחר

כשארה"ב תהיה מוכנה: קלינטון תרוץ לנשיאות

מזכירת המדינה לשעבר טרם הכריזה על התמודדותה לנשיאות, אך מרוץ הצללים כבר שועט במחשכים. האוטוביוגרפיה שלה מתבשלת וצפויה להוביל למסע חוצה אמריקה. אך בדרך יחכו לה הרפובליקנים עם "תיק הילרי" מוכן

הילרי קלינטון היא ככל הנראה האדם המרתק ביותר בפוליטיקה האמריקנית כיום ובעלת פוטנציאל גדול להיות האישה הראשונה בהיסטוריה האמריקנית שתכהן בתפקיד נשיאה. יש לה רזומה ראוי להערצה בסנאט ובמחלקת המדינה. גם יריבים רפובליקנים כמו הסנאטור ג'ון מקיין ושר ההגנה לשעבר רוברט גייטס, ששיתפו עמה פעולה בגבעת הקפיטול ובממשל אובמה, משבחים את רצינותה, חוכמתה והכבוד שהיא מביאה לארה"ב בעולם. היא אמנם לא הודיעה רשמית שהיא רצה לנשיאות ארצות הברית ב-2016, אך כל תנועה שהיא מבצעת מתוארת כמרוץ צללים לבית הלבן.

 

עוד חדשות בעולם:

מי המרוויח הגדול מהסרת הסנקציות?

מבט מהמם מהקוקפיט: 5 דקות במטוס קרב

אש בקייב: 5 הרוגים ו-300 פצועים במהומות

 

מרוץ הצללים הזה כל כך מאיים על המפלגה הרפובליקנית שהיא כולה התגייסה להלום ככל האפשר במזכירת המדינה לשעבר ולפעור סדקים ביסודות "הכביש המהיר" שהיא סוללת בדרך אל הבית בשדרות פנסילבניה 1600 בוושינגטון. קלינטון מכירה טוב מאוד כל חדר בבית הלבן. כזכור, היא הייתה הגברת הראשונה של ארה"ב בשנים 2001-1993.

תרוץ או לא? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תרוץ או לא?(צילום: AFP)
הנשיאה הראשונה? קלינטון נואמת על קידום נשים  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיאה הראשונה? קלינטון נואמת על קידום נשים (צילום: רויטרס)

אין כמעט איש אחד בארה"ב שלא חושב שקלינטון תרוץ לנשיאות. לכל הופעה שלה מחפשים משמעות, כל נאום שלה מתורגם לסקרי פופולריות וכל לחיצת יד או מחווה גופנית שלה מתוארים כמסע תרומות. צבא של תומכים רק ממתין לסימן מקלינטון. ויש כאלה שלא מחכים. ארגון "מוכנים להילרי", למשל, פונה באנגלית ובעברית לתרום כסף לקמפיין של קלינטון ולקבל סטיקרים לפגושי המכוניות שלהם תחת הכותרת "הילרי 2016".

 

קשה להאמין שקלינטון לא רוצה לרוץ, ואם היא עדיין מהססת בנושא, הרי שהחשש שלה נובע מסיבות בריאותיות. אחרי ארבע שנים כמזכירת המדינה, הילרי פרשה לחיים פרטיים חולה ועייפה. אלא שכמה חודשים בבית בחיק המשפחה עשו את שלהם וקלינטון נראית כיום רעננה ונינוחה.

הבית הלבן לא זר לה. עם ביל קלינטון, הנשיא לשעבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הבית הלבן לא זר לה. עם ביל קלינטון, הנשיא לשעבר(צילום: רויטרס)
המרוץ לנשיאות אינו זר לה. בבחירות 2008 היא הפסידה בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית לברק אובמה והיא יודעת איזה מחיר אישי צריך לשלם מי שנכנס לתוך קמפיין בחירות אינטנסיבי כשהפרס למנצח הוא הזדקנות מהירה וים של בעיות בארה"ב ומחוץ לה. אם זה היא תנצח, היא תהיה בת 68 כשתיבחר.

 

"תיק הילרי" כבר נכתב

אבל העולם לא מחכה לקלינטון. התקשורת האמריקנית מסקרת בהרחבה את מרוץ הצללים שלה ויריביה הרפובליקנים כבר בונים את "תיק הילרי" שבו כתבות, אירועים, תחקירים, ציטוטים ותמונות שעשויים להביך אותה ולפגוע בה. קלינטון עצמה לא יכולה לעמוד מהצד ולתת למישהו אחר לכתוב את הנרטיב שלה למערכת הבחירות לנשיאות כפי שעשה אובמה כשבבחירות האחרונות סיפר לאמריקנים מיהו מיט רומני עוד לפני שרומני הספיק לספר את סיפורו.

מינגלינג עם כוכבות לא יזיק. עם מריל סטריפ (צילום: AP) (צילום: AP)
מינגלינג עם כוכבות לא יזיק. עם מריל סטריפ(צילום: AP)
מסיבה זו יושבת קלינטון בביתה וכותבת בשקידה את האוטוביוגרפיה שלה. בזכות הספר היא תוכל להוסיף עוד כמה מיליוני דולרים לחשבון הבנק שלה, אך העיקר - היא תוכל לספר את הסיפור האישי שלה מנקודת מבטה. בנוסף, הגברת הראשונה לשעבר תוכל לצאת לסיבוב חתימות ברחבי ארה"ב שבו תבחן יחד עם אנשיה את חיבת הציבור אליה. בהיסטוריה האמריקנית זכורים כבר כמה פוליטיקאים שיצאו למסע חתימות על הספרים שלהם וחזרו ממנו עם ההכרה שמוטב להם לגנוז את הרעיון של לרוץ לנשיאות.

 

קלינטון נחשבה לליברלית בדעותיה כשהייתה הגברת הראשונה של ארה"ב בשנות ה-90. אלא שבשנות כהונתה כסנאטורית מטעם מדינת ניו יורק היא הוכיחה שהיא יכולה לזוז למרכז, לתמוך במלחמות ולשתף פעולה עם רפובליקנים ביוזמות חקיקה. לאחר מכן, בתפקידה כמזכירת המדינה, התרחקה קלינטון מכל מחלוקת פוליטית, הפכה כמעט לאוצר לאומי והפופולריות שלה הרקיעה שחקים.

הקמפיין כבר החל. תומכים בקלינטון  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הקמפיין כבר החל. תומכים בקלינטון (צילום: AFP)

הרפובליקנים מעוניינים להחזיר את קלינטון למשבצת של הליברלית ולהציגה כמזכירת מדינה כושלת. זה תקופה ארוכה שהם מנסים להציג אותה כמי שאחראית למחדל שהביא לרצח ארבעה דיפלומטים אמריקנים בקונסוליה בעיר בנגזי שבלוב, בהם השגריר כריסטופר סטיבנס, ב-11 בספטמבר 2012. מסקנות ועדת בדיקה בסנאט לא הצביעו על קלינטון כאשמה במחדל, אולם זה לא יפריע בבוא העת לרפובליקנים לתאר אותה כאחראית.

 

בקרב תומכיה של קלינטון גובר החשש שהרפובליקנים מנסים לצייר אותה כמי שהשיגה מעט מאוד כמזכירת המדינה, ולכן היא ממהרת לסיים לכתוב את ספרה, שבו תציג את הישגיה במדיניות חוץ. על פי העיתון "וושינגטון פוסט", ספרה של קלינטון ייצא לאור בקיץ והיא תציג בו את עצמה כמנהיגה ב"אביב הערבי", בין היתר בזמן הפלת משטרו של מועמר קדאפי בלוב וחיסולו של מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן.

 

הרפובליקנים כבר נמצאים בעיצומה של הקמת "חדר מלחמה" להגיב לספרה של קלינטון. חוקרים מטעמם עוברים על כל התבטאות פומבית של קלינטון במהלך כהונתה ומנסים לאתר הגזמות ואי דיוקים. אחד הפעילים ב"חדר המלחמה" הוא מט רהודס, לשעבר מנהל הקמפיין של רומני.

הייתה המנהיגה ב"אביב הערבי". עם מוחמד מורסי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הייתה המנהיגה ב"אביב הערבי". עם מוחמד מורסי(צילום: AFP)

קלינטון נפרדת ממחלקת המדינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלינטון נפרדת ממחלקת המדינה(צילום: AFP)

הרפובליקנים ינסו להעלות באוב את בנגזי. קלינטון בשימוע בסנאט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הרפובליקנים ינסו להעלות באוב את בנגזי. קלינטון בשימוע בסנאט(צילום: EPA)

מי השיג יותר כמזכיר המדינה, קרי או קלינטון?

קלינטון מודעת לכך שמחפשים כל התבטאות שלה ולכן היא פועלת בחודשים האחרונים עם צוות מצומצם של חוקרים, כותבים ויועצים קרובים כדי למזער נזקים. היא גם מזמינה לביתה בוושינגטון בכירים לשעבר במחלקת המדינה כדי לעבור על חומרים כתובים ומסמכים מסווגים לשחזור הכהונה שלה.

 

אם ישנו דבר אחד שעשוי לגמד את כהונתה של קלינטון כמזכירת מדינה הרי שזו ההצלחה של יורשה בתפקיד, ג'ון קרי, בסכסוך הישראלי-פלסטיני ובסכסוך הסורי. מי שחי את המזרח התיכון, מתקשה לראות את קרי פורץ דרך בשתי סוגיות נפיצות אלה, אולם מאמציו הרבים לפתרונם זוכים בכל אופן לשבחים רבים.

לא תדגיש את המחלוקות עמו. הנשיא ברק אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא תדגיש את המחלוקות עמו. הנשיא ברק אובמה(צילום: AFP)
האם קרי הצליח יותר ממנה במחלקת המדינה? ימים יגידו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האם קרי הצליח יותר ממנה במחלקת המדינה? ימים יגידו(צילום: AFP)

במשך ארבע שנים נזהרה הילרי שלא להציג עמדה מנוגדת לזו של הנשיא אובמה, למרות התנגדותה למהלכיו במזרח התיכון. היא הורידה פרופיל בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולא התבטאה על המחלוקת שלה עם אובמה לגבי חימוש האופוזיציה בסוריה. היא הפגינה לויאליות לנשיא וגם אם וכאשר תרוץ, היא תנסה למזער את המחלוקות עמו, כדי לא להרחיק ממנה את

 מנגנון הבחירות המתוחכם, שאובמה עשוי להעמיד לרשותה שעשוי לשדרג את הקמפיין שלה.

 

ביתה של קלינטון בשכונת הנציגויות הדיפלומטיות בוושינגטון Embassy Row משמש כיום כמטה הפעולה שלה ושל אנשיה. האתר "פוליטיקו" מתאר קמפיין צללים המתנהל בבית. לפני כשנה כינסה קלינטון קומץ עוזרים לפגישת הכנה לבחירות 2016. בכינוס היו נאמנים מחברת ייעוץ דמוקרטית, סוכן שטח, אסטרטג, שהמומחיות שלו היא יחס הבוחרים כלפי נשים מועמדות. בפגישה דנו בלוחות הזמנים לפעילות במדינות השונות, כמה כסף הילרי תצטרך לגייס לקמפיין הבחירות לנשיאות ודנו בפעילי השטח המתוחכמים שפעלו עבור ברק אובמה.

 

בעוד קלינטון טוענת שהיא רחוקה מקבלת החלטה אם לרוץ לבית הלבן, הרי שעבודת הכנה מפורטת התנהלה במרבית שנת 2013. כמה עשרות יועצים ותיקים, אנשי צוות ונאמני הקלינטונים, מעורבים בפעילויות השונות שבבוא הזמן יתחברו לקמפיין לנשיאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מרוץ הצללים שועט. הילרי קלינטון
צילום: רויטרס
מומלצים