שתף קטע נבחר

"התחלתי ולכן אסיים". באן ואל-מועלם רבים

"סיים את דבריך", הפציר מזכ"ל האו"ם בשר החוץ הסורי והופתע לשמוע תשובה שלילית. "באתי לכאן אחרי 12 שעות טיסה. אתה חי בניו יורק, אני בסוריה, תן לי להמשיך", התעקש אל-מועלם. העימות החריף תועד. צפו

נאומי תוכחה והטחות אשם הדדיות הושמעו היום (יום ד') בישיבה שפתחה את ועידת ז'נבה 2 בשווייץ. נאומי נציגי האופוזיציה ונציג הממשלה הסורית הוכיחו שוב עד כמה גדולה התהום שבין שני הצדדים. אך האירוע הבולט ויוצא הדופן בישיבת הפתיחה, שדמתה יותר לעצרת האו"ם השנתית, היה הוויכוח המילולי החריף שניצת בין מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, לבין שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם.

 

"סיים את דבריך", ביקש באן. "יש לי עוד 10 דקות", הצהיר אל-מועלם. צפו: 

 

אל-מועלם, אחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא הסורי בשאר אסד, התעקש להמשיך את נאומו מעבר לזמן שהוקצה לו ומזכ"ל האו"ם ביקש ממנו להשאיר זמן לאופוזיציה. "תן לי לסיים את נאומי", הפציר אל-מועלם בבאן. "הגעתי לכאן אחרי 12 שעות טיסה", אמר אל-מועלם והתעקש להמשיך. "אתה חי בניו יורק ואני בסוריה. יש לי את הזכות לספר את הגרסה הסורית בפורום הזה אחרי שלוש שנים של סבל. תן לי לומר את הגרסה המלאה של מה שמתרחש", אמר למזכ"ל האו"ם.

 

באן, שעמד בראש הישיבה, ביקש לסיים את נאומו תוך שתי דקות. "יש לי עוד חמש או עשר דקות", טען אל-מועלם בתגובה. "הטרוריסט שפוצץ את עצמו בניו יורק הוא אותו אחד שפוצץ את עצמו בסוריה", המשיך אל-מועלם והוסיף: "סוריה העצמאית תעשה כל מה שדרוש כדי להגן על עצמה ובדרכים שהיא תראה לנכון". לבסוף, סיים אל-מועלם את נאומו החריף שבו לא חסך שבטו מהאופוזיציה הסורית, ושבו טען כי קשרה קשר עם ישראל. הוא התייחס למדינות ערב התומכות בה ואמר שידיהן מגואלות בדם.

"אתה חי בניו יורק. לא בסוריה", הטיח אל-מועלם בבאן המופתע  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"אתה חי בניו יורק. לא בסוריה", הטיח אל-מועלם בבאן המופתע (צילום: EPA)

אל-מועלם תקף גם את מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שנאם לפניו והבהיר כי לאסד לא יהיה מקום בשלטון עתידי בסוריה. "לאף אחד בעולם, אדון קרי, אין זכות לשלול או להעניק לגיטימיות לנשיא, לממשלה, לחוקה, לחוק או לכל דבר אחר בסוריה, חוץ מהסורים בעצמם". אחמד ג'רבה, נציג האופוזיציה הסורית, שהעמיד גם הוא נאום חריף במיוחד, הציג תמונה מהדו"ח האחרון שפורסם ביומיים האחרונים המתעד פשעי מלחמה שביצע המשטר הסורי ואף השווה זאת למעשי הנאצים במלחמת העולם השנייה.

  

מלחמת הגרסאות התוקפנית באולם גלשה גם למסכי הטלוויזיה בסוריה. בניגוד לנאומו של אל-מועלם שזכה לשידור במסך מלא, הטלוויזיה הסורית הממסדית פיצלה את המסך לשניים בזמן הנאומים האחרים ושידרה במקביל תמונות של בני אדם שנהרגו במהלך שלוש השנים האחרונות עם הכיתוב: "פשעי הטרוריסטים" וכן תמונות מהפגנות התמיכה מחוץ לכינוס בעד הנשיא אסד.

"אדון קרי לא יחליט על סוריה", תקף אל-מועלם (צילום: AP) (צילום: AP)
"אדון קרי לא יחליט על סוריה", תקף אל-מועלם(צילום: AP)
 

הדבר היה ניכר לעין בנאומיהם של ג'רבה, שר החוץ הטורקי, אחמד דבאוטולו, ושר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל. הם זכו ל"מחמאות" בכתובית שהופיעה בתחתית המסך ודבריהם סולפו ולא צוטטו. ברשת "אל-ערבייה" הסעודית וברשת "אל-ג'זירה" הקטארית, הידועות כמי שמנהיגות קו התומך באופוזיציה הסורית, הבליטו את הצהרותיו של ג'רבה ואת דבריו של קרי.

 

גורמים מערביים בשיחות במונטרה הופתעו לרעה מהטון התקיף שהציג אל-מועלם, וחלקם תהו עד כמה ריאלי המשך קיום השיחות. שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כינה את הנאום "עמוס בפנטזיות תוקפניות". שר החוץ הגרמני פרנק-וולטר שטיינמיר אמר כי הוא מצא את נאומו של מקבילו הסורי "מדהים ומכעיס". בכיר צרפתי אמר כי דבריו של נציג הממשלה הסורית היו "מתגרים ואגרסיביים" ודיפלומט מערבי אחר קרא לנאום "טעות גדולה", וטען כי הצגת ה"שחצנות הפרנואידית" עשויה לערער את המו"מ.

 

בתוך כך, דווח כי האופוזיציה הסורית מתכננת להציג לוח זמנים שינוע בין שלושה

 לשישה חודשים שבהם תקום ממשלת מעבר, כדי למנוע מהממשלה הסורית למשוך את השיחות במשך שנים. נציג מהאופוזיציה, אנאס אל-עבדה, אמר היום לרויטרס שההצעה תקודם כשהשיחות הרשמיות בתיווך ארה"ב יחלו ביום שישי.

 

בזמן שבמונטרה נמשכו ההתכתשויות בין הצדדים, הקרבות בסוריה לא חדלו גם הם. ארגוני זכויות אדם דיווחו על עימותים ותקיפות אוויריות ברחבי המדינה. ליד דמשק, כפרים הופצצו על ידי כוחות הצבא הסורי והמורדים נלחמו נגד חיילים בשכונת ג'ובר שבצפון-מזרח הבירה. פעילי זכויות אדם דיווחו גם על קרבות בחמה, חלב ובמחוז הדרומי דרעא.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
באן ואל-מועלם, היום בז'נבה
צילום: EPA
מומלצים