שתף קטע נבחר

יעלון: המשרד להגנת העורף - בזבוז כסף

שר הביטחון טוען שהאחריות לעורף במצב חירום צריכה להיות של משרד הביטחון והצבא. "לא לפצל בגלל שיקולים פוליטיים". המשרד להגנת העורף: "בזמן מלחמה הצבא יצטרך לעסוק בהכרעת האויב, לא בסיוע לאזרחים"

המתיחות בין שר הביטחון משה יעלון לשר להגנת העורף גלעד ארדן מגיעה לשיא חדש: בכנס שנערך היום (ד') במשרד הביטחון קרא יעלון לסגור את המשרד להגנת העורף, ואמר כי הסמכות צריכה להיות בידי משרד הביטחון, הצבא ופיקוד העורף.

 

עוד בחדשות:

 

"המשרד להגנת העורף הוא בזבוז כספי ציבור", אמר יעלון. "בעניין הוויכוח על הגנת העורף ופיקוד העורף אני לא מתחמק מאחריות, היא שלי מהקצה לקצה, אבל אי אפשר לפצל את העניין ולהקים איזה משרד שייתן פקודות לפיקוד העורף, גם הרמטכ"ל ייתן פקודות לפיקוד, וגם אני. שר הביטחון, הרמטכ"ל ואלוף פיקוד העורף הם ציר פיקודי אחד. כל דבר אחר- אני לא מכיר דבר כזה".

 

השר יעלון בפיקוד העורף בירושלים במהלך סופת השלג (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
השר יעלון בפיקוד העורף בירושלים במהלך סופת השלג(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
  

יעלון הזכיר בדבריו כי "הדבר הנכון הוא שסגן השר במשרד הביטחון, שסמכות השר מואצלת אליו, עוסק בהכנה ובשגרה, ובמצב חרום זה שר הביטחון. ברגע שמתחילים לפצל את זה בגלל שיקולים פוליטיים, ובוודאי אם מתחילים לבנות משרד עם מנכ"ל ויכולת עצמאית, משפטית ותקציבית, זה בזבוז כספי ציבור"

 

שר הביטחון נתן דוגמה מסופת השלג שהייתה בארץ לפני כחודש: "מי תיפקד בסופה? ראש אגף נכסים במשרד הביטחון, מנכ"ל המשרד ופיקוד העורף. כל צה"ל היה מאחורי הדבר הזה. הכלים היו של פיקוד העורף, הדחפורים של חיל ההנדסה, המסוק של חיל האוויר, והנגמ"שים של גולני. בונים פה משהו אחר? איפה המתגייסים? אלה דיבורים בעלמא, דיבורים של חוסר הבנה. זה יכול להיות גם בשריפה, במלחמה, בקריסה של אולם חתונות או ברעידת אדמה, אנחנו כולנו חייבים להתגייס ולא ולשאול מי אחראי ולזרוק את האחריות".

 

דבריו של יעלון הגיעו על רקע מכתב ששלח השר ארדן בסוף השבוע ליועץ המשפטי לממשלה, ובו הוא טען כי משרד הביטחון מעכב העברת תקציב למשרד להגנת העורף בסך 220 מיליון שקל. השר ארדן האשים בתחילת השבוע את משרד הביטחון בכך שאינו עוסק בחיזוק מאות אלפי מבנים בישראל, שנמצאים בסכנות התמוטטות ברעידות אדמה, למרות שיש לו סמכות על בתחום.

 

המשרד להגנת העורף הוקם לפני כשנתיים וחצי כהסדר פוליטי על ידי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון דאז אהוד ברק, בעקבות פיצול מפלגת העבודה למפלגת העצמאות, והרצון לדאוג לתפקיד בכיר למתן וילנאי, מפורשי מפלגת העבודה. מאז ועד היום לא ניתנה כל סמכות למשרד, למרות שיש לו משרדים בת"א ועשרות עובדים.

 

מהמשרד להגנת העורף נמסר בתגובה: "המשרד הוקם ביוזמת ראש הממשלה, בהתבסס על דו״ח מבקר המדינה והמלצות של מומחים רבים להקים גוף ייעודי שיעסוק אך ורק בהכנת העורף האזרחי למצבי חירום, ויכלול את כוחות החילוץ וההצלה במצב מיוחד בעורף. לצערנו, עקב סרבנותו של משרד הביטחון להיפרד מתקציבים ומכוח אדם המיועדים לעורף האזרחי, נותר המשרד להגנת העורף ללא יכולת למלא את תפקידו".

 

לגבי הטענה על בזבוז כספי ציבור אומרים במשרד: "משמח להיווכח כי "כספי הציבור" מעניינים את משרד הביטחון החולש על תקציב של כ-60 מיליארד שקל. לו היה משקיע אחוז זניח מתקציבו כדי לממש את הסמכויות שבאחריותו,יכול היה לפתור את בעיית פערי המיגון בבתי הספר בישראל. אולם משרד הביטחון בחר להזניח את הטיפול בנושאים הללו ועקב כך אנו נאלצים להתמודד עם הפערים בתחום המוכנות האזרחית לחרום".

 

עוד נמסר מהמשרד להגנת העורף כי "מי שחושב שבזמן שיפלו אלפי טילים על ערי ישראל, שר הביטחון והרמטכ״ל יוכלו לעסוק בסיוע אזרחי במקום לעסוק בהכרעת האוייב המשגר את הטילים - טועה טעות חמורה ועלול לחזור על שגיאות העבר. הדוגמה מאירועי סופת השלג אינה רלבנטית למחלוקת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר יעלון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים