שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אם יפטרו "שמאלני" יפגעו בכל המורים
  לא ברור מה אמר אדם ורטה, ואת צה"ל אסור לכנות "צבא קלגסים". אבל לפיטורי המורה מאורט עלולות להיות השלכות חמורות על החברה הישראלית

  הרבה נאמר בימים האחרונים בעניין המורה אדם ורטה מהתיכון בטבעון והשימוע לפני פיטורים שנערך לו ברשת אורט. מעבר לעניין הפרטני, הסיבה שבגינה זומן המורה לשימוע - מבלי להתייחס כרגע לתוצאותיו - צריכה להדליק נורה אדומה בקרבנו. חשוב לי להתייחס לסיפור, שכן מדובר בנושא ערכי.

   

  איני בא לקבוע מסמרות לגבי אמירותיו של ורטה, בין שנאמרו כפי שצוטטו ובין שלא. אבל דבר אחד צריך לעמוד כנר לרגלינו, כציבור בכלל וכמורים בפרט, והוא חופש הביטוי והפלורליזם.

   

  מטבע הדברים, בכל ויכוח או דיון בנושאים שנויים במחלוקת היכולת של מורה להשפיע על תלמידיו גדולה מאשר להפך, זאת מעצם היותו המבוגר ובעל הסמכות. הדבר מחייב אולי את המורים לברור מילותיהם בקפידה, אולם אין זאת אומרת שאסור להם להביע דעה או להעלות מול תלמידים סוגיות ברומו של עולם, גם כאלה השנויות במחלוקת.

   

  חלק מחינוך הדור הוא הצגת מציאות כהווייתה, חשיפה למגוון דעות וחינוך לחשיבה ביקורתית ויצירתית. כל ניסיון למנוע זאת ממורים משמעו פגיעה ביסוד הדמוקרטיה ופגיעה במעמדם של המורים, שכן המסר הוא: איננו סומכים על שיקול דעתכם בעומדכם מול התלמידים.

   

  הסתייגות לנאמר לעיל: ככל שהתבטאויותיו של אדם ורטה כפי שצוטטו בעיתון נכונות, וחשוב להדגיש שבשלב זה הן לא הוכחו ככאלה, ומתפישה אישית שלפיה אין "פרות קדושות", עדיין לכל כלל יש יוצא מן הכלל. ולדידי, היוצא מן הכלל הזה הוא צה"ל. חשוב שיובהר - כל בקורת, גם כלפי הצבא, היא לגיטימית, ככל שהיא מבוססת על עובדות ונאמרת בלשון תרבותית. אבל לבוא ולכנות את הצבא הזה "צבא קלגסים" ו"לא מוסרי", זהו גבול שמן הראוי היה שלא ייחצה.

   

  צה"ל הוא אמנם גוף אבל למעשה הוא כמעט כל פרט בחברה הישראלית. זהו הצבא שרובנו שירתנו, משרתים ונשרת בו.

   צבא העם, פשוטו כמשמעו. ואנו לא קלגסים. צה"ל הוא זה שבזכותו כולנו יכולים להיות היום במקום שבו אנו נמצאים ולנהל את חיינו בשקט, יחסית, לסביבה העוינת שסביבנו. הרי בלי הצבא הזה ומהותו, אנה אנו באים? אני בטוח שאף אחד לא באמת רוצה לדעת את התשובה ולכן מן הראוי לשמור עליו ועל כבודו.

   

  אני מכיר את רשת אורט כרשת שהחינוך לערכים, הלכה ולמעשה, עומד במרכז הווייתה ולכן אני מקווה, למען המורה ולמען הרשת, שהליך השימוע לא יסתיים בפיטורי המורה. לכך עלולות להיות השלכות חמורות, במיוחד על המורים ומעמדם מול הורים ותלמידים - ובכלל, עלינו כחברה.

   

  רן ארז, יו"ר ארגון המורים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים