שתף קטע נבחר

הגשושית הסינית נפרדת: 'לילה טוב אנושות'

בדצמבר היא שוגרה לירח וגרמה לגאווה בסין, אך בשל תקלה במערכת השליטה נראה כי זהו סוף דרכה של יוטו. "לא מרגישה עצובה", נכתב בשמה

בראשון בדצמבר נשלחה לחלל הגשושית "יוטו" (או ג'ייד ראביט), לצורך מחקר של שלושה חודשים. אתמול דווח כי הגשושית סובלת מבעיות מכניות, ולא ברור אם תמשיך לפעול.

 

עוד חדשות בעולם:

נחשף: ארה"ב מרגלת בעזרת "אנגרי בירדס"

עיניים כחולות, עור כהה. זהו אירופאי קדמון

 

הבעיות קשורות ככל הנראה ללוחות הסולאריים של הגשושית, שאמורים להפסיק לפעול במהלך הלילה הירחי, שנמשך יותר משבועיים. לפי רשת CNN, הטמפרטורה בזמן הלילה בירח יכולה לצלול ל-233 מעלות מתחת לאפס, לעומת 123 מעלות ביום. כדי לשרוד בקור חייבת הגשושית "להיכנס למצב שינה", כדי לשמור על האלקטרוניקה העדינה שלה.

 

הדיווח ב-CNN על גשושית החלל הסינית:

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בסוכנות הידיעות AP נטען כי אחד הלוחות הסולאריים לא הצליח להתקפל כתוצאה מ"אבק ירח", שברי סלעים הנמצאים על פני השטח. כתוצאה מכך נשאר הציוד של רכב החלל חשוף לטמפרטורה נמוכה באופן קיצוני וניזוק.

 

הדיווח על התקלה נמסר בשמה של הגשושית עצמה, בבלוג מיוחד שהוקם עבורה בסין. "למרות שהייתי צריכה לישון הבוקר, האדונים שלי גילו משהו יוצא דופן במערכת השליטה המכנית שלי. הם היו ערים כל הלילה כדי למצוא פתרון. שמעתי שהעיניים שלהם נראו יותר כמו עיניי הארנבת האדומות שלי. למרות זאת אני מודעת לכך שאני עלולה שלא לשרוד את הלילה הירחי הזה", נכתב ב-CNN.

 

החללית Chang'e-3 ממשיכה כרגיל

"יוטו" הייתה לרכב החלל הראשון שמבצע נחיתה רכה על הירח זה 37 שנים, וסין הפכה למדינה השלישית בעולם שביצעה נחיתה זו. במהלך שהותה בירח אמורה "ג'ייד ראביט" לחקור את המשאבים הטבעיים במקום ולשדר מידע לכדור הארץ.

 

הגשושית שוגרה יחד עם החללית "Chang'e-3", שקרויה על שמה של אלת הירח במיתולוגיה הסינית. החללית הצליחה לכבות את עצמו בתנאי הקור הקיצוניים, וצפויה להמשיך לתפקד כרגיל שנה נוספת.

 

"Chang'e-3 לא יודעת עדיין על הבעיה שלי. אם לא יתקנו אותי, אני מבקשת מכולם לנחם אותה", הוסיפה הגשושית. ברשתות החברתיות איחלו אלפי סינים החלמה מהירה לרובוט הזעיר. "עשית עבודה נהדרת, יוטו. החזקת מעמד בטמפרטורות קיצוניות של קור וחום והראית לנו את מה שלא ראינו מעולם", כתב אחד הגולשים.

 

"לפני שעזבתי למדתי את ההיסטוריה של המחקר האנושי בירח. כמחצית מ-130 המחקרים הסתיימו בהצלחה. השאר נגמרו בכשלון", דיווחה הגשושית בבלוג. "זה חקר החלל - הסכנה מגיעה יחד עם היופי. אני רק פסיק בהרפתקאות העצומות של האנושות בחלל".

 

נראה כי סוכנות החלל הסינית השלימה עם קריסתה של הגשושית. בבלוג נכתב: "השמש ירדה והטמפרטורה צונחת כל כך מהר. להגיד לכם סוד? אני לא מרגישה עצובה. הייתי בהרפתקה האישית שלי, ואני, כמו כל גיבור, פגשתי בעיה קטנה. לילה טוב כדור הארץ, לילה טוב אנושות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / CCTV
גשושית החלל הסינית
צילום: AFP PHOTO / CCTV
מומלצים