שתף קטע נבחר

עוזרים לניצולי שואה לממש את זכויותיהם

ניצולי שואה רבים לא מודעים לזכויות הקבועות להם בחוק ולא יודעים איך לממשן. סטודנטים מהקריה האקדמית אונו עוזרים להם בשיתוף עיריית י-ם

בארץ חיים כיום כ-192 אלף ניצולי שואה, מהם 24 אלף תושבי ירושלים. ככל שהזמן חולף, מספר ניצולי השואה הולך ופוחת מיום ליום, רבים מהם מבלי שזכו לממש את זכויותיהם לקבל תקציבים או סיוע מהמדינה. פרויקט משותף של הקריה האקדמית אונו בשילוב עיריית ירושלים שם למטרה להגיע בפועל לכל ניצולי השואה תושבי העיר ולסייע להם אישית במיצוי זכויותיהם.

 

סטודנטים מהקמפוס החרדי נפגשים כל אחד עם עשרה ניצולי שואה ושומעים את סיפוריהם. הסטודנטים נזהרים מלייצר ציפיות ולהבטיח קבלת כספים, אך מסבירים לניצולי השואה כי ייתכן והם זכאים לקבל סיוע או מלגות מהמדינה. לאחר שעברו הדרכה בנושא, מסייעים הסטודנטים לניצולים למלא את כלל הטפסים הרלוונטיים לקבל המלגות, ולהגישן דרך העירייה לגורמים השונים שמהם ניתן לקבל מענקים, בהם הרשות לניצולי שואה של משרד האוצר, המשרד לאזרחים ותיקים, משרד הרווחה. הסטודנטים זוכים לקבל נקודות זכות אקדמיות לתואר.

 

עו"ד משה שמעוני, מנהל הקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו, מספר שזהו פרויקט אחד מיני רבים בקהילה. "על רקע מספרם הפוחת של ניצולי השואה מיום ליום, החלטנו לאפשר מתן קבלת נקודות זכות לתואר בתמורה להתנדבות עם ניצולי שואה למיצוי זכויותיהם. מדובר בערך עליון, ואני רואה מתגובות הסטודנטים כי התרומה היא הדדית - הניצולים זוכים לקבל מהסטודנטים סיוע במימוש זכויותיהם על פי חוק, בעוד שהסטודנטים זוכים במפגש מרתק".

 

אהרון אזולאי, בן 22, סטודנט למנהל עסקים בקמפוס החרדי, אומר שאחד הניצולים שעמם נפגשתי שבה את לבו. "הוא היה רופא מנתח שבזמן המלחמה ברוסיה ברח באוניה שהופצצה על ידי הנאצים. יחד עם בחורה נוספת מהאונייה, אותה סחב על גבו קילומטרים רבים של שחייה, הצליח להגיע למינסק, ושם הם החליטו להתחתן. היא הייתה חולה, והוא ניתח אותה. היום היא כבר לא בחיים, אבל הפגישה בינינו התקיימה בגן עובדיה, והוא סיפר לי שהוא מגיע לשם לשעה ביום, וחושב על אשתו וכמה הוא אהב אותה".

 

רבקה בנימין, בת 23, שלומדת לתואר ראשון במשפטים, מספרת שבחרה לקחת חלק בפרויקט "כי אני מגיעה ממשפחה שלא היה לה קשר לשואה, והיה לי חשוב לשמוע מיד ראשונה סיפורים של ניצולי שואה. לא חשבתי שזה יעניין אותי, אבל גיליתי אנשים מדהימים שמגיע להם כל-כך הרבה מהמדינה, ואני מקווה שיזכו לקבל את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים