שתף קטע נבחר

מדויקים וקטלניים: "170 אלף טילים מאיימים"

ראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי, אמר כי מספר הרקטות והטילים שמכוונים לעבר ישראל ירד לאחרונה, אבל צפוי לעלות בקרוב. "הם הרבה יותר מדויקים והרבה יותר קטלניים"

הכמות דווקא ירדה, אבל האיכות לא פחות מדאיגה: ראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי, אמר היום (ד') בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב כי מספר הרקטות והטילים שמאיימים על ישראל דווקא פחת - אבל הדיוק שלהם גבר.

 

עוד בחדשות:

 

אלוף כוכבי ציין כי בפני ישראל עומדים תשעה אתגרים ברובד האסטרטגי - ואחד מהם הוא עידן האש. "כ-170 אלף רקטות וטילים מאיימים על מדינת ישראל מכל האזורים. עד לפני זמן קצר היה המספר הרבה יותר גדול מזה והוא ירד, אבל הוא עוד יעלה. הם הרבה יותר מדויקים והרבה יותר קטלניים. הדבר המשמעותי יותר שאנחנו מצביעים עליו זו העובדה שלאויב יש יכולת להנחית כמויות של חימוש לא מבוטלות על ערי ישראל".

האלוף כוכבי. "חיזבאללה יותר מארגון טרור" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
האלוף כוכבי. "חיזבאללה יותר מארגון טרור"(צילום: מוטי קמחי)

על תוכנית הגרעין האיראנית הוא אמר: "היא ממשיכה באופן שמאפשר גם היום, בהינתן החלטה, לפרוץ קדימה ולהשיג פצצה או יותר. לצד זה לא נפרדנו מהאיום הקונבנציונלי ויש לנו עדיין צורך לבנות את הכוח שלנו מול צבאות סדירים. הם אולי לא נמצאים בכשירות גבוהה בשנים האחרונות, אבל הם יכולים לחזור לשם. יש גם ארגוני טרור רבים ובתווך – ארגוני טרור סמי-צבאיים. אי-אפשר להמשיך לקרוא לחיזבאללה ארגון טרור במובן הפשוט של המושג הזה. ארגון שמחזיק יותר מ-100 אלף טילים, שמחזיק מאות סוגי טילי נ"ט מתקדמים, מרגמות מתקדמות – זה כבר לא ארגון טרור במובן הפשוט של המילה.

כנ"ל חמאס".

 

האלוף כוכבי התייחס להפיכת העורף לחזית וקבע שהרקטות והטילים של האויב יקבעו את אורך המלחמה: "הרקטה והטיל יכולים להשפיע או לקבוע את משך המלחמה, דפוס המלחמה ואופן קבלת ההחלטות בשני הצדדים. כל עוד לאויב יש רקטות רלוונטיות לכל חלקי הארץ, הוא יכול להמשיך ולנהל את המלחמה".

 

על פי ראש אמ"ן, איום הסייבר גדל והולך, ובמהלך השנה האחרונה בוצעו מאות תקיפות על ארגונים במדינת ישראל בכלל ובקהילת הביטחון בפרט: "לשמחתנו רובם ללא הצלחה, אבל היכולת לפעול בממד הזה היא כמעט בלתי מוגבלת. זו לא מטפורה".

 

האלוף כוכבי פירט גם התפתחויות חיוביות עבור ישראל, כגון הפעילות המצרית שחוסמת את ציר פילדלפי והורסת מנהרות, פירוק הנשק הכימי בסוריה והשפל המדיני שאליו הגיעו בשאר אסד, חיזבאללה וגם איראן. אבל הוא הדגיש ש"סוריה הפכה להיות אבן שואבת לפעילי ג'יהאד עולמי מכל העולם. הם מגיעים מדי שבוע, אבל הם לא נשארים בסוריה. יש נוכחות של מאות מהם בלבנון ובמרחב סיני".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אלוף כוכבי, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים