שתף קטע נבחר

נתניהו עונה לקרי: האיומים בחרם לא יעזרו

ממשלת ישראל נגד מזכיר המדינה האמריקני: נתניהו אמר כי "האיומים מרחיקים את השלום ולא ישיגו מטרתם". שטייניץ טען כי דברי קרי "פוגעניים, לא הוגנים ובלתי נסבלים. אי אפשר לכפות עלינו מו"מ עם אקדח לרקה"

מתקפה חריפה מצד הממשלה על מזכיר המדינה האמריקני, שאמר כי ביטחון ישראל הוא אשליה וחרם עליה נמצא כבר בפתח: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (יום א') בפתח ישיבת הממשלה כי "הניסיונות להטיל חרם על ישראל אינם מוסריים ואינם מוצדקים. מעבר לכך, הם לא ישיגו את מטרתם".

 

עוד בחדשות:

קרי: ביטחון ישראל - אשליה, החרם בפתח

גן החיות הגרוע בעולם? 105 מתו בחצי שנה

 

לדברי נתניהו, אותם איומים בחרם שהושמעו גם על ידי מזכיר המדינה ג'ון קרי "גורמים לפלסטינים להתבצר בעמדתם הסרבנית ובכך להרחיק את השלום. בנוסף, שום לחץ לא יגרום לי לוותר על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל ובראשם ביטחון אזרחי ישראל. משני הטעמים הללו, האיומים על חרם נגד ישראל לא ישיגו את מטרתם".

 

השר לעניינים אסטרטגיים ולענייני מודיעין, יובל שטייניץ, אמר כי דברי קרי "פוגעניים, לא הוגנים ובלתי נסבלים. אי אפשר לכפות על מדינת ישראל לנהל משא ומתן עם אקדח לרקה, כשאנחנו דנים בדברים הכי קריטיים לאינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו".

 

שטייניץ טען כי דבריו של קרי בוועידת הביטחון במינכן אף עלולים לפגוע בסיכויים להצלחת המשא ומתן המדיני. "אם הפלסטינים שומעים שמדינת ישראל פחות או יותר תיהרס או תיפגע קשה במקרה של כישלון, זה מגביר את המוטיבציה שלהם לפוצץ ולהכשיל את המשא ומתן".

 

השר לעניינים אסטרטגיים הוסיף כי משרדו מגבש בימים אלה תוכנית מקיפה ל"מאבק חכם", כלשונו, בדה-לגיטימציה של ישראל בעולם ובהחרמתה. לדבריו, תוכנית זו כוללת הסברה, הפעלת ארגונים בינלאומיים פרו-ישראלים ועוד.

נאום קרי במינכן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נאום קרי במינכן(צילום: רויטרס)
 

בוועידה בגרמניה אתמול אמר מזכיר המדינה האמריקני כי כישלון המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים אינו אופציה, וכי כל הגורמים צריכים להבהיר שהאלטרנטיבות להסכם שכזה אינן קבילות. הוא התריע כי הסטטוס קוו בין ישראל לפלסטינים לא יכול להימשך. "יש כרגע שגשוג וביטחון רגעיים בישראל, אבל זו אשליה. כל זה ישתנה אם השיחות ייכשלו. הסיכונים גבוהים מאוד עבור ישראל".

 

"מה תהיה תגובת האכזבה של הפלסטינים והערבים? האם נראה יותר קיצוניות? אלימות? מה כישלון השיחות יסמן לגבי יכולתה של ישראל להישאר מה שהיא היום - מדינה דמוקרטית ויהודית?", תהה קרי. "במסגרת מבנה דו לאומי אנשים ידרשו את זכויותיהם המלאות. ישנה מערכה הולכת וגוברת של דה-לגיטימציה נגד ישראל. אנשים מדברים על חרם. זה יחריף במקרה של כישלון. לכולנו יש עניין מאוד חזק בפתרון הסכסוך הזה".

 

שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) הודה כי הוא "מוטרד מעצם הגישה של קרי, שנראית לא מספיק אחראית ולא מספיק הוגנת". לדבריו, "ראינו את זה כבר בעניין של טהרן. רוב העם חושב שהגישה שלו לא מאוזנת, ואני חושב שצריך שיהיה פה באמת תיווך הוגן והגון, אחרת זה לא יכול להתקבל. אי אפשר לסכן את מדינת ישראל ואי אפשר לאיים עליה בחרמות ובנידויים". 

 

על רקע דברי מזכיר המדינה והוספת עוד ועוד חברות ישראליות שפועלות מעבר לקו הירוק לרשימת העסקים שאין לסחור עמם, הודו במשרד החוץ כי "לא ניתן למנוע את התופעה הזו" ואמרו כי לדיפלומטיה הישראלית כלים מוגבלים להתמודד עם חברות עסקיות שמחליטות לנתק יחסים וקשרים עם גופים ישראליים. "אי-אפשר להילחם באמת ברצון להחרים אותנו", אמר גורם במשרד החוץ.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קרי, אתמול
צילום: רויטרס
צילום: יונתן זינדל / פלאש90
השיב לקרי. נתניהו בישיבת הממשלה, היום
צילום: יונתן זינדל / פלאש90
מומלצים