שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  במאי צ'רלי וחצי ו"מיקו" דורשים פיצוי: "הפרסומת - מעשה ברברי"

  הבמאי הוותיק בועז דוידזון, שחתום על סרט הפולחן, זועם על השימוש בסצנה מתוכו בפרסומת חדשה למקדונלד'ס: "אפילו לא שאלו אותי, רק בארץ זה יכול לקרות". כעת הוא דורש להוריד אותה מהאוויר ופיצוי של חצי מיליון שקל. גם דוד שושן (מיקו) דורש תגמול. יונייטד קינג: "הזכויות שייכות לנו"

  הקרב על הקציצה: במאי "צ'רלי וחצי" בועז דוידזון זועם על הפרסומת החדשה של מקדולנד'ס, שבה נעשה שימוש בסצנה מתוך סרטו הפופולרי, ודורש פיצויים. "אף אחד אפילו לא דיבר איתי על הפרסומת הזו, לא טרחו לשאול אותי בכלל", אומר דוידזון ל-ynet ממקום מגוריו בארצות הברית. "זה מעשה ברברי, חסר תרבות - רק בארץ דבר כזה יכול לקרות. אני מרגיש רע מאוד ופגוע".

   

  הבמאי הוותיק, שחתום על כמה מהסרטים המצליחים בתולדות הקולנוע הישראלי (ביניהם "שבלול", "חגיגה בסנוקר", "אסקימו לימון" ו"אלכס חולה אהבה"), שיגר באמצעות עורך הדין טוני גרינמן מכתב למקדונלד'ס וחברת הפרסום יהושע TBWA שאחראית על הפרסומת, ובו הוא דורש פיצוי של חצי מיליון שקלים בגין הפגיעות הקשות לטענתו שבאו לידי ביטוי בהפרת זכות מוסרית לכאורה.

   

  בועז דוידזון. "הרגשה איומה" (צילום: רמי זרנגר) (צילום: רמי זרנגר)
  בועז דוידזון. "הרגשה איומה"(צילום: רמי זרנגר)

  במקביל הוא דורש גם את הסרת הפרסומת לאלתר: "מדובר במעשה בריוני וחסר תרבות, של סילוף ופגימה בלב היצירה. נהיגה בה בזילות וביהירות שלא יתוארו והפכיתה לכלי פרסומתי זול מזול. כל זאת תוך פגיעה חמורה בשמו ובכבודו של מרשי וברגשותיו כאדם וכיוצר".

   

  "אם נצטרך - אגיש תביעה", אומר דוידזון. "אי אפשר לקחת יצירה של בן אדם בלי לבקש את רשותו. זה בדיוק כמו שיקחו ציור של מישהו ויציירו עליו המבורגר. זו הרגשה איומה". לדבריו, בעבר הצליח להוריד פרסומת אחרת שעשתה שימוש בקטע מ"אלכס חולה אהבה". גם עורך דין העוסק בתחום זכויות היוצרים מסכים כי תביעה כזו אכן יכולה להתקבל - כשהשאלה העיקרית טמונה בחוזה המקורי בין דוידזון למפיצי הסרט.

   

  דוידזון מפנה במקביל אצבע מאשימה גם לעבר המפיק והמפיץ משה אדרי, אליו גם הפנה מכתב נוקב ובו נאמר: "עשית עוול, בטעות חשבתי שאתה אוהב קולנוע. אבל לא רק שאתה לא אוהב - אתה גם קצב של קולנוע".

    

  "יהודה ברקן קיבל כסף, למה אני לא?"

  אל הטענות הללו מצטרף גם דוד שושן, שגילם בסרט את דמותו של מיקו. באמצעות עורך דינו רועי שעיה, גם הוא הוציא מכתב התראה בדרישה לפצותו על שימוש בדמותו ובפניו בפרסומת, בסכום של 50 אלף שקלים.

   

  "זה מאוד מכעיס אותי", אמר שושן ל-ynet, "שישדרו את הסרט בטלוויזיה ובקולנוע, אבל בפרסומת? מגיע לי כסף על זה. דיברתי עם יהודה ברקן והוא אמר שקיבל על זה כסף, אז למה לי לא מגיע? מה, בגלל שאני רחוק מאור הזרקורים אז אפשר לנצל אותי? פשוט ניצלו את החלש. למה לי לא מגיע?".

   

  שושן, שעבד בעברו כנהג משאית, מובטל בימים אלה, מתגורר בירוחם והוא אב לשבעה. "אם זה היה זאב רווח, גם היו עושים לו את זה? מה, הם יכולים לעשות מה שהם רוצים? זה לא הוגן".

   

  מקבוצת אדרי המחזיקה בחברת יונייטד קינג נמסר בתגובה: "יונייטד קינג מחזיקה במלוא הזכויות של הסרט 'צ'רלי וחצי' ולפיכך פעלנו כדת וכדין. קבוצת אדרי תומכת ומשקיעה בקולנוע הישראלי וכראייה לכך השקיעה בשנים האחרונות מאות מיליוני שקלים ברכישת מלוא הזכויות של הקלאסיקות הישראליות והמרתן לפורמטים דיגיטליים. אנו מעריכים ומוקירים את תרומתו בעבר של בועז דוידזון לקולנוע הישראלי, אך חשוב לציין שאנו לא מנהלים את חיינו בארה"ב ומאז ומתמיד נשארנו כאן לתמוך בקולנוע הישראלי".

   

  ממשרד הפרסום יהושע TBWA ונציגי מקדונלד'ס בישראל נמסר כי הם התקשרו עם חברת NMC יונייטד אנטרטיינמנט בע"מ בהסכם רישיון, על-פיו רכשו את רשות השימוש בזכויות בסרט "צ'רלי וחצי" לצורך הפרסומת - "וזאת לאחר שיונייטד אישרה כי הינה הבעלים של מלוא זכויות הקניין הרוחני בסרט. לפיכך, כל פנייה הקשורה לתשלום זכויות צריכה להיות מופנית לחברת NMC יונייטד".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים