שתף קטע נבחר

בשורה לעובדי הקבלן: תוספת גם במגזר הפרטי

השר בנט יחתום על צו הרחבה שישווה את תנאי עובדי הניקיון במגזר הפרטי לאלו שבמגזר הציבורי. עיקריו: העלאת השכר ל-4,630 בחודש, הגדלת הפרשות לפנסיה ומתן קרן השתלמות. רק אתמול התברר בכנסת: משרדי ממשלה ורשויות מקומיות מפרים את החוק ולא נותנים לעובדים תנאים כנדרש

האם צפוי סוף כל סוף שיפור בתנאי עובדי הקבלן בענף הנקיון במגזר הפרטי? שר הכלכלה נפתלי בנט צפוי לחתום היום (ד') על צו הרחבה שקובע תוספות שכר לעובדים אלו בשיעור של 340 שקל בחודש ומתן תנאים נוספים החל מהחודש הקרוב. זאת בהמשך להסכמות שאליהן הגיע עם ההסתדרות בנושא.

 

עוד על זכויות עובדי הקבלן - בערוץ קריירה :

 

צון ההרחבה נועד לשפר את התנאים המגיעים לעובדי הקבלן במגזר הפרטי ולהשוות אותם לאלו שהוענקו לעובדי הקבלן בגופים ציבוריים. הצו ייחתם בהמשך להסכם קיבוצי שנחתם ביולי האחרון בין יו"ר ההסתדרות עופר עייני לבין יו"ר ארגון עובדי הניקיון, אילן שמעוני. 

 

הצו קובע כי המשכורת של העובדים תגדל משכר מינימום של 4,300 שקל, ל-4,640 שקל בחודש (24.98 שקל בשעה). בנוסף, שכר המינימום של אחראי משמרת בתחום הניקיון לא יפחת מ-4,852 שקל (26.09 שקל בשעה). בנוסף, כל עובד יהיה זכאי לתוספת ותק שעתית החל מהשנה השנייה ואילך.

 

עובדי קבלן. יקבלו 4,640 שקל בחודש, במקום 4,300 שקל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עובדי קבלן. יקבלו 4,640 שקל בחודש, במקום 4,300 שקל(צילום: גיל יוחנן)

 

בנוסף יקבלו העובדים תוספת להפרשה לפנסיה לסך של 21.83% וכן קרן השתלמות, כאשר הפרשות המעביד יעמדו על 7.5% והפרשות העובד על 2.5%. המעסיק יהיה מחויב להפריש את התשלומים החודשיים לקרן ההשתלמות החל מה-1 לאוקטובר 2014 או מתחילת עבודתו של העובד, לפי המאוחר. 

 

עוד נקבע כי העובדים יקבלו תוספת לדמי הבראה, לסך של 423 שקלים ליום, כאשר מספר ימי ההבראה ייקבע על פי הותק והמינימום בקרב עובדים חדשים יעמוד על 7 ימים. 

 

בנוסף קובע הצו מתן שי לחג פעמיים בשנה, בעלות של כ-200 שקל לכל שי, סבסוד ארוחות במקומות עבודה עם מזנון המסובסד על ידי מזמין השירות וכן אספקת 2 סטים של מדי עבודה לכל הפחות בשנה על חשבון המעסיק, תוך איסור לגבות פקדון מהעובדים בעבור כך או לנכות ממשכורתם.

 

היעד הבא: עובדי השמירה והאבטחה

באוגוסט האחרון אישרה הכנסת הצעת חוק ממשלתית המסדירה ומשפרת את תנאי העסקת עובדים על ידי קבלני שירות בענפי השמירה והניקיון בגופים ציבוריים (התשע"ג-2013). בכך עוגן למעשה הסכם שחתם יו"ר ההסתדרות עיני עם שר האוצר בדצמבר 2012, שקבע שיפור של תנאי ההעסקה של כ-70 אלף עובדי קבלני שירות המועסקים במסגרת התקשרויות עם המדינה.

 

במקביל התקיים מו"מ בין ההסתדרות לארגוני המעסיקים במגזר הפרטי, אך הוא היה תקוע רב בשל מחלוקות על אופן השוואת התנאים בין עובדי הקבלן לעובדים מן המניין. ביולי האחרון חתמו ההסתדרות וארגון חברות הניקיון על הסכם קיבוצי שמשפר גם את תנאי העסקת העובדים במגזר הפרטי ומשווה אותם לאלו שמוענקים במגזר הציבורי - הסכם שיקבל עכשיו תוקף בצו הרחבה.

 

במשרד הכלכלה מציינים כי היעד הבא הוא להגיע להסכם קיבוצי גם עבור עובדי השמירה והאבטחה במגזר הפרטי במטרה להרחיבו בצו וכך להשוות גם את תנאי העבודה והשכר שלהם. "הצבנו לעצמנו יעד לטפל באוכלוסיות המוחלשות ביותר במשק", אמר גורם בכיר במשרד. "אלה העובדים שנמצאים סביבנו, ש"זכו" שלא בטובתם לכינוי "עובדים השקופים". המהלך הזה הוא הצלחה וזהו מהלך שעליו אני הכי גאה. הצעד הבא זה עובדי השמירה והאבטחה".  

 

עם זאת, בדיון מיוחד שנערך אתמול בוועדת העבודה והרווחה נחשף, כי מצב העובדים במגזר הציבורי לא השתנה ביתניים יותר מדי: דו"ח שהציג ארגון קו לעובד גילה כי לא מעט גופים ציבוריים מפרים את החוק ולא מעניקים לעובדי הקבלן תנאים כנדרש, בהם משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. נציג ההסתדרות הודיע בדיון, כי בכוונתם להגיש תביעות נגד משרדי המשפטים והתקשורת על הפרת החוק וכי הם שוקלים להגיש תביעה נגד חברת החשמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עובדות ניקיון. יזכו לשיפור בתנאים?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים