שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

משפחת סילוני

"מחוץ לרדאר": איך משפחה אחת מעיירה קטנטנה באתיופיה זכתה כבר בתשע מדליות אולימפיות בריצות למרחקים ארוכים והצמיחה שתי שיאניות עולם? סיפורה המדהים של משפחת דיבאבה

כמו בשבוע שעבר, גם השבוע המדור יעסוק באחיות. אלא שבניגוד לתאומות בארנס, האחיות טירונש וגנזבה דיבאבה ממש לא צריכות טובות זו מזו.

 

 

כמו שלישראל יש את משפחת בנאי החולשת על התרבות המקומית, באתיופיה משפחת דיבאבה היא משפחת המלוכה של הרצות למרחקים ארוכים. תשע מדליות אולימפיות כבר הביאו בנות המשפחה המורחבת ועוד אינספור הישגים באליפויות עולם, ריצות שדה, מרתונים ותחרויות יוקרתיות אחרות (ראו טבלה מצורפת) והיד עוד נטויה.


ההישגים של משפחת דיבאבה

ההישגים של משפחת דיבאבה
שם גיל ייחוס משפחתי הישגים בולטים
דרארטו טולו 41 בת דודה אלופה אולימפית ב-10,000 מטרים (1992 ו-2000), אלופת עולם ב-10,000 מ' (2001), מנצחת מרתון לונדון (2001), מנצחת מרתון ניו יורק (2009)
אג'גאיהו דיבאבה 31 האחות ה-3 מתוך 6 מדליית כסף אולימפית ב-10,000 מ' (2004), שתי מדליות ארד באליפות העולם (2005)
טירונש דיבאבה 28 האחות ה-4 מתוך 6 3 מדליות זהב אולימפיות (5,000 ו-10,000 ב-2008, 10,000 ב-2012), שתי מדליות ארד אולימפיות, שיאנית עולם ב-5,000 מ', חמש מדליות זהב באליפויות עולם בין 2003-2013
גנזבה דיבאבה 23 האחות ה-5 מתוך 6 אלופת העולם ב-1,500 מטרים באולם, שיאנית עולם ב-1,500 מטרים וב-3,000 מטרים באולם

 

החל מסוף השבוע האחרון, המשפחה המהירה אוחזת בהישג נדיר נוסף, שתיים מבנותיה מחזיקות במקביל בשיא עולם, זאת לאחר שגנזבה דיבאבה, האחות הצעירה, שברה את השיא ב-1,500 מטרים באולם בקרלסרוהה (3:55.17 דקות) והצטרפה אל אחותה הגדולה, טירונש שמחזיקה מאז 2008 בשיא העולם ב-5,000 מטרים באצטדיון פתוח. ביום חמישי האחרון גנזבה כבר הספיקה לשבור שיא עולם נוסף באולם ב-3,000 מטרים - 8:16.60 דקות.  

 

טירונש (28) היא האחות המפורסמת ביותר במשפחת דיבאבה. כבר בשלב זה, כשהקריירה שלה עוד רחוקה מלהסתיים, אפשר להכריז עליה כאחת מהרצות הטובות בכל הזמנים למרחקים ארוכים. בעולם האתלטיקה היא ידועה בפיניש הקטלני שלה בעזרתו הכריעה ריצות רבות. המהירות האדירה שלה יחד עם תווי פניה העדינים העניקו לה את הכינוי: "המשמידה בעלת פני התינוקת".

 

גנזבה דיבאבה אחרי שיא העולם השני שלה בתוך חמישה ימים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גנזבה דיבאבה אחרי שיא העולם השני שלה בתוך חמישה ימים(צילום: AFP)

 

טירונש, כמו כל משפחתה, גדלה בבקוג'י, עיירה קטנה בגובה של 3,000 מטרים מעל פני הים, עם פחות מ-20,000 תושבים. למרות גודלה הזעיר, בקוג'י הצמיחה כמה מהרצים הגדולים בהיסטוריה, ביניהם גם קנניסה בקלה, שיאן העולם המכהן ב-5,000 ו-10,000 מטרים.

 

אך באופן מפתיע ולמרות ייחוסה המשפחתי, טירונש דווקא לא נולדה אל תוך הריצה. בתור ילדה קטנה צפתה טירונש בבת דודתה, דרארטו טולו, מהממת את עולם האתלטיקה ובאחותה אג'גאיהו המבוגרת ממנה בשלוש שנים, מתפתחת לכדי רצה בכירה, אך לא ממש התרשמה ולא ראתה בספורט כעיסוק מרכזי בחייה.

 

אחת הרצות הטובות בכל הזמנים למרחקים ארוכים. טירונש דיבאבה (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
אחת הרצות הטובות בכל הזמנים למרחקים ארוכים. טירונש דיבאבה(צילום: גטי אימג'ס)

 

למעשה הייתה זו תקלה טכנית שהתניעה את אחת הקריירות המפוארות ביותר של אתלטית אי פעם. כשהייתה טירונש בת 14, היא החליטה לעזוב את ביתה ולנדוד 276 ק"מ משם אל עבר הבירה, אדיס אבבה כדי ללמוד בחטיבת ביניים איכותית. לרוע מזלה היא פספסה את ההרשמה לבית הספר בשישה ימים ודווקא אז כשהיא שבורה ומאוכזבת, הייתה זו בת דודתה ששכנעה אותה להירשם לאחת מקבוצות הריצה בעיר במקום לחזור הבייתה. משם ההתקדמות הייתה מטאורית: בגיל 17 היא זכתה במדליות כסף באליפות העולם לנוער ב-5,000 מטרים ובמירוצי שדה, בגיל 18 כבר הוכתרה כאלופת עולם לבוגרות.

 

את גנזבה היה הרבה יותר קל לשכנע להיכנס אל עולם הריצה. צופה מהצד בתהילה של אחיותיה, היא ידעה כי מקומה הוא על המסלול. ב-2008 כשהייתה גנזבה בת 17, התרחש אירוע מרגש במשפחת דיבאבה. טירונש הוכתרה כאלופת העולם לבוגרות במירוצי שדה באדינבורו, כשבמקצה לנוער ניצחה לא אחרת מגנזבה – דאבל משפחתי ראשון וככל הנראה לא אחרון בבמות הגדולות.

 

הגיעה לאתלטיקה במקרה. טירונש דיבאבה (מימין) על הפודיום (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
הגיעה לאתלטיקה במקרה. טירונש דיבאבה (מימין) על הפודיום(צילום: גטי אימג'ס)

 

"צפיתי בריצה של גנזבה והייתי מאוד לחוצה בשבילה, הרבה יותר לחוצה משהייתי בשבילי. כשהיא ניצחה הייתי יותר מאושרת מאשר בניצחון שלי", נזכרה טירונש באותה תחרות.

 

כמובן שכל עוד גנזבה התחרתה בגילאים צעירים וטירונש כיכבה בבוגרים, לא הייתה בעיה לשתיים לפרגן זו לזו. השאלה המעניינת הייתה כיצד יתמודדו עם תחרות ראש בראש. עד כה, השתיים רצו זו לצד זו חמש פעמים, בכל המקרים הייתה ידה של טירונש על העליונה. עם זאת, חשוב לציין כי מאז 2009 נערך בסך הכול מפגש ישיר אחד בין השתיים.

טירונש דיבאבה מנצחת באליפות העולם במירוצי שדה ב-2008 (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
טירונש דיבאבה מנצחת באליפות העולם במירוצי שדה ב-2008(צילום: GettyImages)

גנזבה דיבאבה מנצחת בריצה לנוער ומשלימה דאבל משפחתי (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
גנזבה דיבאבה מנצחת בריצה לנוער ומשלימה דאבל משפחתי(צילום: GettyImages)

 

טירונש עצמה לא אוהבת להתייחס ליריבות בינה לבין אחותה וכשהיא נשאלת בנושא היא לרוב מסתפקת בצחקוק ערמומי. אך בהתבטאות נדירה שלה בעניין היא הבהירה כי היא רואה בגנזבה כמתחרה לכל דבר: "אני לא מתכוונת לתת לה ארוחות חינם, היא תצטרך לנצח אותי בכוחות עצמה".

 

בינתיים, נראה כי השתיים הצליחו למצוא את העמק השווה ביריבות ביניהן. בעוד טירונש ממשיכה לככב בריצות למרחקים ארוכים, גנזבה בחרה להתמקד בריצה למרחק בינוני, 1,500 מטרים.

 

טירונש דיבאבה. לא מחלקת ארוחות חינם (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
טירונש דיבאבה. לא מחלקת ארוחות חינם(צילום: GettyImages)

 

ההסבה של גנזבה הוכיחה את עצמה. ב-2012 היא הוכתרה כאמור לאלופת העולם באולם ובשבת שעברה גם לשיאנית עולם. רק כדי להמחיש את איכות השיא של גנזבה (3:55:17 דקות), מדובר בתוצאה מהירה ביותר משלוש שניות מהשיא הקודם, טובה יותר מהשיא האפריקאי באצטדיון פתוח ולמעשה התוצאה המהירה ביותר שנקבעה באולם או באצטדיון פתוח מאז 1997. השיא של גנזבה ב-3,000 מטרים מדהים כשלעצמו, את 2,000 המטרים האחרונים היא רצה מהר יותר משיא העולם ב-2,000 מטרים וסך הכל היא קיזזה מעל לשבע שניות מהשיא הקודם.
 

צפו בשיא העולם של גנזבה דיבאבה ב-1,500 מטרים

 

דווקא באולימפיאדה האחרונה, אגב, חוותה גנזבה מפלה כשהחליקה ונפלה במהלך ריצת המוקדמות ופונתה בכסא גלגלים. לפחות היא יכלה להתנחם בזהב של טירונש ב-10,000 מטרים.

 

למרות ההצלחה במרחקים הבינוניים, גנזבה הוורסטילית איננה מתכוונת לוותר לגמרי גם על המרחקים הארוכים יותר. בשנה שעברה היא כבר הצליחה לגבור על האלופה האולימפית המכהנת ב-5,000 מטרים, מסרט דפאר, בתחרות בשנגחאי ועולם האתלטיקה מחכה כבר בקוצר רוח לדו-קרב הבא בין שתי האחיות.

 

גנזבה דיבאבה מסיימת את לונדון על כסא גלגלים (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
גנזבה דיבאבה מסיימת את לונדון על כסא גלגלים(צילום: GettyImages)

 

ומי שדואג להמשך השושלת המשפחתית המפוארת יכול להירגע. האח הצעיר במשפחת דיבאבה, דג'נה, הוא בעצמו רץ 800 מטרים מבטיח ויותר מכך, טירונש נישאה לסילשי סיהינה, סגן אלוף אולימפי פעמיים ב-10,000 מטרים, מה שאמור לספק לצאצאים של השניים מטען גנטי משובח ומהירות מסחררת.

 

לפנייה לכתב: deuel@012.net.il

 

צפו: המורחק שהכרטיס האדום לא הספיק לו

השחקן הכי לא הוגן בכל הזמנים?

צפו: מסי משחק קריקט והוקי, פדרר סומו

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג'ס
גנזבה דיבאבה
צילום: גטי אימג'ס
מומלצים