שתף קטע נבחר

"טניה הצילה אותי. לא הצלחתי להציל אותה"

היום ב"ידיעות אחרונות": שבועיים אחרי שאשתו טטיאנה מתה ממחלת הסרטן, מספר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על ההחלטה הקשה שקיבל עם ילדיו - להסתיר את מחלתה, כפי שביקשה. ראיון חשוף במיוחד

טטיאנה אדלשטיין חלתה בחשאי, בצניעות, בסודיות גמורה. בלילות נאבקה בסרטן אלים שהפציע בפה, גלש אל הצוואר והשתלט על גופה, ובימים שלחה את בעלה יולי, יו"ר הכנסת, לנהל את ישיבות הכנסת. תשעה חודשים נאבקה טטיאנה, ואיש לא ידע. "הילדים ואני ניסינו לדבר על לבה, כי אנשים התחילו להרגיש וצריך היה להמציא סיפורים ולשקר בלי סוף. אמרתי לה: "זה לא שחטפת מחלה מידבקת שבושה לספר עליה', וטניה ענתה, 'אם הסיפור יתגלגל בחוץ הוא יגיע להורים שלי ויהרוג אותם'. היא לא הייתה מוכנה שירחמו עליה".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

על הפרידה סיפר: "לא ידעתי שהיא תמות, חשבתי שנשרוד את הסיוט הזה. ידעתי שאנחנו במצב מחורבן לגמרי, אבל מוות? בלילה האחרון בבית החולים הרופא המטפל ומנהל בית המחלקה הגיעו מהבית. הבנתי שזה לא לצורך קבלה טקסית של יו"ר הכנסת, משהו רע קרה שם. אחד הרופאים אמר שהמצב לא טוב, שצריך להחליט במידת הצורך על הרדמה והנשמה. לא הבנתי. שאלתי את אחת האחיות: 'מה לוחות הזמנים שלנו? חודשים, שבועות?' והיא אמרה לי בעדינות, 'אם אשתך תתעייף מהנשימה הלילה זה יכול להיות גם 24 שעות'. בלילה האחרון היא אמרה: 'תעזבו אותי בשקט, יולינצ'קה - לך כבר לישון'. החזקתי את ידה ושתקתי".

 

"רציתי לצלם אותה בטיפולים, כדי שתראה אך הייתה כשתבריא" ()
"רציתי לצלם אותה בטיפולים, כדי שתראה אך הייתה כשתבריא"

היא הבינה אותי בלי מילים. יולי אדלשטיין בביתו, השבוע (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
היא הבינה אותי בלי מילים. יולי אדלשטיין בביתו, השבוע(צילום: אלכס קולומויסקי)

"במהלך הטיפולים רציתי לצלם אותה, בשביל להראות לה, כשתבריא, איך היא הייתה בשיא המחלה, עם הפאה. אבל ברגע האמת לא הייתי מסוגל.

 והיא גם לא נראתה גרוע. לא מזמן פגשנו בכנסת חבר ותיק. בשבעה אשתו סיפרה לי איך הוא אמר לה שטניה אדלשטיין נראית פצצה, עשתה דיאטה וגם התסרוקת מצוינת".

 

בגלל המחלה התקשתה טטיאנה לדבר. "תיקשרנו בעזרת לוח מחיק. זה הזכיר את התקופה כמסורבי עלייה, כשהקג"ב עקב אחרינו ו'דיברנו' בעזרת נייר קסם שמוחק את המילים. כשנאסרתי, הקמפיין שהיא ניהלה למעני הציל את חיי. היא שבתה רעב והשתמשה בתקשורת. אי אפשר היה לעצור אותה".

 

על הקשר המיוחד בינהם סיפר: "היא הבינה אותי בלי מילים. הייתה משלימה משפט שלי ואני שלה. בבית העלמין, הסתכלנו סביב וראינו את הנוף והשקט. הקבר שלה נכרה מתחת לכמה עצי אורן והבת שלנו אמרה 'קל לדמיין את אמא יושבת פה. אם היא הייתה צריכה לבחור, זה היה המקום שלה'".  

 

הראיון המלא - היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חשבתי שנשרוד את הסיוט הזה"
צילום: אלכס קולומויסקי
יולי אדלשטיין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים