שתף קטע נבחר

ההקלטות שהפילו את "המהנדס הראשי"

אייל ברכה המכונה "בויה" החזיק מאגר ענק של לבנות חבלה ואמל”ח, כמו אלו ששימשו לפיצוצים האחרונים. הסוכן שרכש את אמונו רכש גם מטענים (30 אלף שקל ל"קומפלט") - ובזמן המעקב הסמוי נרצח חברו, היעד המרכזי. סיפור לכידת ה"פרילאנס" של הטרור הפלילי והתיעוד מהחקירה

הנה נגמר עוד שבוע שבו הטרור הפלילי היכה בשכונות מגורים. בפיצוץ בפתח תקווה נהרגו שני עבריינים, בפיצוצים אחרים נמנעו רק במזל חיסולי חשבונות קטלניים בצפון ובדרום. נאשמים במקרים אלה ובמקרים חמורים קודמים עדיין אין, אבל אם פרטי כתב האישום נגד אייל ("בויה") ברכה מדויקים, הרי שבלהב 433 בהחלט יכולים לסמן וי על "המהנדס הראשי" של מטעני החבלה בעולם התחתון.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

מאה על 100 - לכל הכתבות

 

במשך חצי שנה הצליח סוכן סמוי שעבד עם היחידה הארצית למאבק בפשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל) להתקרב לברכה ולשותפו איציק קסוס, שבמהלך החקירה נרצח, ורכש ממנו לבנות חבלה במשקלים של קילו ויותר.

 

 

אייל ברכה ואחד המטענים שנרכשו ממנו ()
אייל ברכה ואחד המטענים שנרכשו ממנו
 

חילופי הדברים בחדר החקירות, ההודאות וההקלטות מספקים הצצה נדירה למה שאפשר להגדיר כבעיה הגדולה ביותר של המשטרה כיום. בסך הכול היו שם 12 לבנות חבלה, שישה מטעני חבלה, מערכת הפעלה ו-10 נפצים, וזה רק חלק קטן ממה שמסתובב שם בחוץ.

 

חלק מהמטענים שנתפסו, כך מעידים מומחי החבלה, זהים במרכיביהם לאלה שהתפוצצו במכוניות במהלך החצי השנה האחרונה. לפי שעה החוקרים לא הצליחו לקשור את הפרשה לאחד החיסולים, אולם בטוחים שמנעו הרבה פיצוצים אחרים. "יש לו מאגר ענק של לבנות חבלה ואמצעי לחימה", אמר גורם בכיר ביאחב"ל. "כל מה שרצינו לקנות אפשר, ובכמויות מטורפות".

 

מצבור ענק

לא כל יום נופל לידי המשטרה עבריין בעל שם ויכולות בעולם התחתון כמו נ.פ 875278. כך נקרא אותו סוכן במסמכים המשטרתיים על מנת ששמו לא ייחשף, מלבד למפעיליו. אנחנו נקרא לו רמי (שם בדוי). הוא אסיר ברישיון שריצה לא מעט שנים בכלא בגין עבירות שונות, ועל פי דו"חות המשטרה "בעל יכולת ונגישות להפליל מספר רב של עבריינים ישראלים". בצמוד אליו עבד סוכן סמוי נוסף, שוטר.

כמה מחומרי הנפץ שנתפסו (צילום: חטיבת דוברות המשטרה) (צילום: חטיבת דוברות המשטרה)
כמה מחומרי הנפץ שנתפסו(צילום: חטיבת דוברות המשטרה)
 (צילום: חטיבת דוברות המשטרה) (צילום: חטיבת דוברות המשטרה)
(צילום: חטיבת דוברות המשטרה)

מתיק החקירה עולה שהיעד המרכזי של המבצע היה בכלל איציק קסוס: עבריין שנודע בעבר כיד ימינו של זאב רוזנשטיין, עבר לחיפה, חזר להתגורר במרכז ונרצח באוקטובר האחרון במהלך פעילות סמויה נגדו. בזמן אותה פעילות, היה זה קסוס שהכיר לרמי את אייל ברכה המכונה "בויה".

 

ברכה, בן 48, מוכר לחוקרים בעיקר מעבירות של סחר בסמים, זיוף, הימורים, הלוואות בשוק האפור ואחזקת אמל"ח. בעברו ארבע תקופות מאסר. מהאחרונה השתחרר ב-2010 לאחר שש שנים בכלא בגין ייצור וייצוא נשק. ככל שהתקדמה החקירה התברר לחוקרים עד כמה משמעותית פעילותו של ברכה כספק המרכזי של מטעני החבלה בעולם התחתון.

 

צילומים של אחד מהמטענים:

על פי דו"חות המודיעין, ברכה מקורב יותר לארגונו של שלום דומרני ומחובר היטב לאנשיו. יחד עם זאת, ביאחב"ל ציינו כי ברכה הוא גם סוג של סיטונאי, "פרילאנס" שאין לו בעיה למכור את מרכולתו לכל המרבה במחיר.

 

"ידענו היטב על הפעילות שלו עוד לפני גל הפיצוצים באשקלון", מסביר ראש חטיבת המודיעין במשטרה, ניצב-משנה קובי זריהן. "נדהמנו מהנגישות שלו ומהיכולת שלו לייצר מטענים. הוא יודע איך לקחת לבנת חבלה, לחבר לה מערכת הפעלה, נפצים, שלטים - ולמכור אותה. מה שיותר חמור זה שהיה מצבור ענק של לבנות חבלה תקניות, מה שהופך את המטען לקטלני כל כך".

 

הדילמה של המפעילים

אחרי שחברו קסוס "חתם" על רמי (הסוכן) כעבריין מוכר ובטוח, החל ברכה לספק את הסחורה. את המטענים היה מרכיב בבתים שונים ומחביא אותם בכל מיני מקומות, מעין "זולות". לבנת חבלה ב-6,000 שקלים, מערכת הפעלה אלחוטית ב-2,000, שלטים ב-500 – וזה המחירון למי שרוצה להרכיב לבד את המטען. ל"בויה" היה גם מחיר "קומפלט" למטען חבלה עם שלט, מוכן ללחיצה - 30 אלף שקלים. כבונוס על העסקאות הוא העניק לרמי 10 נפצי חבלה במתנה.

 (צילום: נועם ליפשין, דוברות איחוד הצלה אגד, יהב אטיאס, ירון ברנר, יהודה אהרוני, אלירם משה) (צילום: נועם ליפשין, דוברות איחוד הצלה אגד, יהב אטיאס, ירון ברנר, יהודה אהרוני, אלירם משה)
(צילום: נועם ליפשין, דוברות איחוד הצלה אגד, יהב אטיאס, ירון ברנר, יהודה אהרוני, אלירם משה)

במשך חודשים עקבו בלשי היאחב"ל אחרי כל צעד של ברכה והמעגל הקרוב לו. הם תפסו גם את סובביו שעזרו לו לסחור, להביא את חומרי הגלם למטענים ולאחר מכן להעבירם לקונים. את חוקרי המשטרה ליוותה דילמה מתמשכת: מצד אחד הם מצאו עצמם בקו ישיר מול מי שמכין את מטעני החבלה ורצו להפלילו בכמה שיותר עסקאות. מצד שני, מכוניות התפוצצו מכל עבר.

 

"בוא לא נטעה", מדגיש נצ"מ זריהן, "כל מטען כזה אמור להרוג בני אדם, ובעצם זה שהמטענים הגיעו לידנו למעשה חסכנו בחיי אדם. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם האיש הזה היה ממשיך בייצור המטענים".

 

ה' ישמור אותך

באחת הפגישות בין הסוכן לבין ברכה וקסוס הצליחה המשטרה להקליט שיחה של עסקה לקניית מטעני חבלה. למאזין מן הצד זה יכול להישמע כמו פגישה למכירת טלוויזיה, למשל. למעשה, ברכה מנסה לשדל את הסוכן למצוא "קליינטים" למטענים. קסוס מזהיר מפני זליגה לסוכנים משטרתיים, וברכה מסיים בברכה לסוכן: "ה' ישמור אותך" (לשמיעת ההקלטה - לחצו על הנגן בתחילת הכתבה).

 

ברכה: תעשה טובה תמצא.

סוכן: הרבה?

ברכה: יש מאתיים (לבנות חבלה - א”ס)

סוכן: ותוריד לו במחיר?

ברכה: כן

סוכן: עד כמה?

ברכה: חמש שלוש מאות (5,300)

סוכן: אהה...

קסוס: מה זה... אתה יודע כמה זה עולה? אחדים בעשר

ברכה: אני יודע מה אני אומר... חמישים ושבע, שמונה מטיס אותם... זרוק... קח, קח

קסוס: תביא רק לאנשים שאנחנו מכירים, שלא...

סוכן: לא, ברור...

ברכה: הוא מקבל בתוספת על כל אחד עשרה וחצי, זה התוספת

סוכן: בסדר, תן לי, אני... אבדוק את זה אצלנו שמה

ברכה: הכול הוא מקבל

סוכן: בסדר...

ברכה: יאללה, בויה, בוא נלך, אני רעב מת

סוכן: ביי, כפרה, לא תאכל בתיאבון...

ברכה: ה' ישמור אותך.

 

בעיה עם הנפצים

בפגישה אחרת בין השלושה מנסה הסוכן לרכוש כמה שיותר לבנות חבלה, ומבקש לקבל מברכה הסבר מדויק כיצד להרכיב את המטענים.

סוכן: עכשיו מה עם ה...

קסוס: אנחנו נסענו להביא ארבע חתיכות

ברכה: ניתן לו עשר, עשרים, איזה ארבע...

קסוס: ארבע

ברכה: תן לו עשר

קסוס: נו מה נעשה, אבל אין לו כסף לעשר

סוכן: מה אתה אומר (צוחק)

קסוס: ארבע חתיכות נו... שש...

ברכה: עוד פעם תפיל לי ת'כלים?

קסוס: די נו...

ברכה:אתה רוצה הוא ייתן לו?

קסוס: לאנשים אחרים, שתבין, מכרו בעשר, באימא שלי... תשמע...

סוכן: יאללה ברכה פתח ת'דרך כפרה

ברכה: ...יש מה לדבר. סע, אחי אתה שלנו...

קסוס: נו, מתי אפשר להביא לו את זה?

ברכה: היום בלילה...

קסוס: מי שמכין וזה?

סוכן: לא, אני יודע... יש לנו כזה אני רק יש לי בעיה עם הנפצים. אתה יכול לסדר לי אותם?

קסוס: מה זה בעיה? היא צריכה נפצים כולה

סוכן: אה זה כבר עם... איתו בפנים?

ברכה: מופרד

קסוס: לא, נביא לך את זה בנפרד, בנפרד

סוכן: תביא לי אותם בנפרד

ברכה: קדימה מה...

סוכן: סבבה

ברכה: אתה תקבל...

סוכן: הנחיה מ...

ברכה: לא, אתה מרכיב, אתה מביא לו ארבע...

קסוס: כן אבל צריך מקום לשים ת'חוטים...

ברכה: אתה יכול להשתמש בהם להרבה פעמים.

עורכי הדין אוהד חן, שי שורר ועדי כרמלי (צילום: אסי כהן, מוטי קמחי) (צילום: אסי כהן, מוטי קמחי)
עורכי הדין אוהד חן, שי שורר ועדי כרמלי(צילום: אסי כהן, מוטי קמחי)

הסנגורים מכחישים

בסופו של דבר במהלך ההפעלה, ואף שהיה תחת מעקב צמוד, נרצח איציק קסוס ביריות על ידי מתנקשים שארבו לו בחניון ביתו באור יהודה.

 ביאחב"ל, שלקחו לידיהם את תיק החקירה, עדיין לא יודעים אם יש קשר בין הסחר באמל"ח למעשה הרצח, ובכל מקרה חקרו גם את ברכה בנושא.

 

מלבד ברכה הועמדו לדין עוד שניים: אייל מזרחי ואלי שבתאי, שהיו בין היתר בקשר עם ברכה ומואשמים בסחר בכלי נשק. בנוסף הצליח הסוכן להפיל עוד שורה של עבריינים בעבירות של סחר בסמים.

 

עורכי הדין עדי כרמלי, שי שורר ויובל זמר המייצגים חלק מהחשודים בפרשה מכחישים את האישומים שמיוחסים ללקוחות שלהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייל ברכה, "בויה"
צילום: חטיבת דוברות המשטרה
אחד מאמצעי החבלה שנתפסו
צילום: חטיבת דוברות המשטרה
צילום: חטיבת דוברות המשטרה
נצ"מ קובי זריהן. "נדהמנו"
צילום: חטיבת דוברות המשטרה
מומלצים