שתף קטע נבחר

הצעת חוק: סוף לשקיות הניילון בסופר

הצעת חוק שתונח על שולחן הכנסת תאסור את חלוקת שקיות הניילון בסופרמרקט, והן יוחלפו בשקיות רב פעמיות. יוזמת החוק, ח"כ רוזין ממרצ: הצעת החוק תעמיד את ישראל בשורה אחת עם מדינות העולם המערבי, שמחד הגבילו את המשך הזיהום ומאידך הביאו לציבור תחליפים הולמים

אם חלק מחוויית הקניה שלכם בסופרמרקט הוא איסוף של שקיות ניילון - כנראה שבקרוב לא תוכלו לעשות זאת. היום (ב') תונח על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיה תיאסר חלוקת שקיות הניילון בסופרמרקט.

 

 

לפי ההצעה, השנה הראשונה תהיה לתקופת מעבר שתלמד את הצרכנים לצרוך פחות שקיות, בכך שהם יחויבו לשלם עליהן. לאחר שנה, שקיות הניילון ייעלמו לחלוטין מנוף הסופרמרקט, והן יוחלפו בשקיות רב פעמיות שיימכרו בתשלום סמלי.

 

בישראל משתמשים בכ-2 מיליארד שקיות פלסטיק בשנה, טוענים בעמותות צלול ובמועצה לישראל יפה, העומדות מאחורי הצעת החוק. "השימוש בשקיות הפלסטיק עומד על 11 דקות בממוצע, ואין שום סיבה שזמן כה מועט יגרום כל כך הרבה נזק לסביבה ולטבע", טוענים יוזמי החקיקה, "הגיע הזמן שגם מדינת ישראל תתחיל להתמודד עם הנזקים שגורמות השקיות, והצעת החוק הנוכחית היא צעד נכון בכיוון".

 

יוזמות חקיקה מקבילות

על ההצעה חתומה ח"כ מיכל רוזין ממרצ, שלטענתה גייסה חתימות של חברי כנסת נוספים. עם זאת, גם במשרד להגנת הסביבה טוענים כי הם עמלים מזה זמן מה על הצעה דומה.

 

במשרד מספרים, כי לפי טיוטת החוק שגובשה, תקבל כל משפחה תקבל הקצאה של מספר סלים רב פעמיים באמצעות תלושים, ומעבר לכך לא תהיה כל חלוקה של סלים שכאלו ברשתות השיווק. בתחילה, המשרד פעל בעיקר במישור הוולנטרי עם רשתות השיווק וניסה להגיע איתן להסכמה כי לא יעניקו שקיות ניילון לצרכנים. בהמשך, ולאחר סקרים שערכו במשרד, התברר כי הדרך הנכונה לעשות את השינוי היא בחקיקה.

 

"אנו עדים לשנים ארוכות של ניסיונות כושלים להסדיר את מפגע שקיות הפלסטיק המזהמות", אומרת ח"כ רוזין. לדבריה, "הצעת החוק תעמיד את ישראל בשורה אחת עם מדינות העולם המערבי, שמחד הגבילו את המשך זיהום הסביבה והנוף, ומאידך הביאו לציבור פתרונות מתקדמים וישימים המהווים תחליף הולם לשקיות אלו".

פורסם לראשונה 09/02/2014 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים