שתף קטע נבחר

"המורה הפדופיל" מהולנד מסתתר בארץ

מורה שעמד במוקד כמה תלונות על הטרדות מיניות של תלמידיו מהקהילה היהודית חי בישראל כשנה, ומצוי בהליך בקשת אזרחות. התביעה בהולנד מסרה בתגובה לפניית ynet: "ביקשנו להסגיר אותו ואנו ממתינים לתשובה"

אזרח הולנדי בן 26 שמבוקש בארצו בחשד להטרדה מינית של ילדים הגיע לישראל לפני כשנה ושוהה בה מאז. הרשויות בהולנד הגישו בסוף החודש שעבר בקשת הסגרה רשמית לישראל, וזו נבדקת בימים אלה. בין הולנד לישראל קיים הסכם הסגרה מכוח האמנה האירופית להסגרה. "אני פוחד שישראל תהפוך מקלט לפדופיל", אמר ל-ynet אדם שמכיר את החשוד. "הוא הגיע לכאן רק כדי לברוח מעונש".

 

עוד בחדשות:

טורקיה: קרובים לנרמול היחסים עם ישראל

חייו המסתוריים של האפיפיור הפורש

 

לפי הפרסומים בהולנד, החשוד נולד למשפחה רפורמית באמסטרדם והתקרב ליהדות לפני כמה שנים. הוא למד בישיבה בירושלים ולימד במקביל בבית ספר פרטי ללימוד שפות בעיר במרכז. מנהלת בית הספר אמרה השבוע כי היא מאמינה בחפותו. "שמעתי את הטענות ואני חושבת שצריך לחכות עד שיחליטו מה לעשות".

החשוד, מימין ()
החשוד, מימין
בשנת 2010 חזר החשוד להולנד והחל לעבוד כמורה בבית הספר היהודי "חיידר" באמסטרדם - המוסד האורתודוכסי היחיד והנחשב בקרב חברי הקהילה היהודית בהולנד, שכולל גן ילדים, בית ספר יסודי ובית ספר תיכון.

 

במהלך 2012 סיפר תלמיד בן 16 להוריו כי המורה תקף אותו מינית בחדר צדדי. ההורים לא זכו להתייחסות ופנו לתקשורת, ובית הספר הודיע כי "קיים עם המורה שיחת הבהרה". באותה שנה החלו תלמידים נוספים, בני פחות מ-10, לסבול מתסמיני חרדה, ורופא שבדק אותם העלה חשד כי גם הם הוטרדו מינית. לפי הפרסומים, רק אז נפתחה חקירה משטרתית.

 

החשיפות, שהביכו רבים מחברי הקהילה היהודית, הצליחו גם לשבור תקופה ארוכה של שתיקה. בהמשך פרסם ה"טלחרף" רב התפוצה כתבה גדולה בנושא, והלחץ הציבורי הוביל את הנהלת בית הספר להצטרף לתלונה במשטרה. אבל אז טס הצעיר לישראל. "עזיבתו לא קשורה לדיווחים", כתב אז סנגורו, עו"ד קירת' ג'ן-קנופס, באתר האינטרנט שלו. "הוא הודיע מראש שבכוונתו לעזוב ואין לפרש זאת כבריחה".

החשוד מלמד בישראל (מתוך פייסבוק) ()
החשוד מלמד בישראל (מתוך פייסבוק)

איריס כהן, כתבת העיתון בהולנד שהגיעה לישראל גילתה בביקורה כי החשוד חי ועובד בתל אביב, ונמצא בהליך לקבלת אזרחות ישראלית. במקום לממכר מזון שבו עבד לפי התחקיר סירבו השבוע להתייחס לאיש.

 

כהן אמרה ל-ynet כי מאז הפרסומים בהולנד היא זכתה לתגובות מעורבות. "זו קהילה קטנה שלא אוהבת לדבר עם התקשורת. מאז הפרסום קיבלתי פניות רבות, חלקן היו תומכות וחלקן אמרו שאני גורמת להם עוול. בסופו של דבר מדובר בנושא חשוב שהיתי חייבת להתייחס אליו".

 

הרשויות בהולנד אישרו ל-ynet שבסוף ינואר הוגשה בקשת הסגרה לישראל לאחר שנאסף חומר ראייתי מספיק,

 וכעת ממתינים שם לתשובה ממשרד המשפטים. גם משטרת ישראל עודכנה על בקשת ההסגרה.

 

ממשרד התביעה הכללית במחוז אמסטרדם בהולנד נמסר בתגובה: "הוא חשוד בתקיפה מינית של קטינים. אנחנו לא יכולים לציין בני כמה הם. הנושא נמצא בחקירה. בסוף ינואר ביקשנו מהרשויות בישראל להסגיר את החשוד ואנחנו ממתינים לתשובה. בשלב הנוכחי זה כל המידע שאנחנו יכולים לספק".

 

סנגורו ההולנדי של החשוד, עו"ד קירת' ג'ן-קנופס, אמר השבוע כי מרשו טרם עודכן. "שמענו על כך רק מפרסומים בתקשורת", אמר. "התלוננו על כך בפני משרד המשפטים ההולנדי ולא יכול להיות שהכול מודלף בצורה כזאת. אנחנו בעלטה מוחלטת ואין לנו מושג כיצד מתקדמת החקירה". הוא הוסיף כי: "במידה ואכן תהיה בקשת הסגרה, אמליץ למרשי שלא לשתף פעולה בחקירתו. בכל מקרה הוא לא יחזור להולנד".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "איננו מוסרים מידע על בקשות הסגרה והליכים בין מדינות".

 

המידע הראשוני התקבל במייל האדום

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתופ הלל פוסק ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים