שתף קטע נבחר

החרדים ניצחו, החילונים ישתמטו

הח"כים חושבים רק על כיסאם, והמתגייסים נותרו בלי כלום. בעוד עשור, כששליש מהיהודים בני ה-18 לא יתגייסו, סביר שרבים מהחילונים ישתמטו

מהדיווחים המגיעים אלינו מוועדת שקד מבין כל בר דעת ששוב הצליחו החרדים, כפי שעשו מאז קום המדינה, להערים על החילונים ולהשתמט מהחובה המוטלת על כל יהודי להגן על מדינתו מפני אויביה הקמים עליה לכלותה. די לקרוא את צהלות השמחה וקולות היוהרה העולים מתוך העיתונות החרדית על מנת להבין שישראל עומדת לעבור שינוי, אך לא מהסוג שלו פיללו וייחלו אוהביה.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

על גיוס חרדים ושקרים אחרים / דרור אבנד-דוד

בלוף ההתנחלויות / שאול אריאלי

 

איך קורה, שואלים את עצמם רבים, שגם הפעם החרדים יצחקו כל הדרך אל הבקו"ם רק על מנת לקבל פטור גורף מהשירות הצבאי? התשובות לכך מורכבות ופשוטות כאחד: 65 שנה שבהן סבים, הורים ונכדים חונכו במערכת חינוך חרדית המתעלמת ממדינת ישראל ורואה בה אכסניה (זמנית?) לעולם התורה שימשיך ויתקיים לתפישתם בכל מקום ובכל עת, אינן חולפות להן בחוק זה או אחר. הכיצד נער שספג כל חייו ערכים שאולי לא שוללים את המדינה אך גם לא ממש מתחברים אליה ירצה להתגייס לצבא של "ההם"?

ניצחו ולא יתגייסו. מחאת החרדים  (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
ניצחו ולא יתגייסו. מחאת החרדים (צילום: אבי רוקח)
 

מפליא אותי שיש כאלה שלמרות המסרים השליליים שקיבלו בשנות לימודיהם בתלמוד תורה ובישיבה עדיין מתגייסים. אבל הם מעטים כל כך, בחזקת היוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל. מצב זה נמשך גם כעת משום שלחרדים הנהגה מתוחכמת מאוד היודעת לנווט בדמוקרטיה החלשה כל כך של מדינת ישראל. לא בכדי דאגו מפלגות חרדיות שאחוז החסימה לכנסת לא יעלה, שחוק המשילות לא יעבור, ושכל ניסיון לחזק את השלטון המרכזי ולתת סמכויות ברורות לממשלה ייפול עוד בטרם יגיע להצבעה ראשונה.

 

החברה החרדית מונהגת על ידי הנהגה חזקה המתקיימת בתוך מדינה חלשה. מזל שפלג ליטאי ירושלמי המכנה עצמו "בני תורה" יוצא לרחובות ו"מספר" לכולנו את האמת שהחרדים ניסו להסתיר כל כך הרבה שנים - אין לנו דבר וחצי דבר עם הצבא שלכם, לא נתגייס, ואפילו נתאבד בשביל זה על קדושת השם.

 

רגע האמת

ומדוע המדינה חלשה? כי במשך יותר מדי זמן האמינו גם אנשי השמאל וגם אנשי הימין שבאמצעות תקציבים גדולים לחרדים ואי-גיוסם לצבא יצביעו החרדים איתם. אבל לא אלה ולא אלה זכו בדבר. הסכמי אוסלו ש"נקנו" בהקמת מערכת חינוך חרדית לש"ס קרסו מזמן וחבל עזה שהוחזק במשך עשרות בשנים באמצעות כספים עצומים שהועברו לחרדים הוחזר לפלסטינים. אז מדוע רבנים ציוניים מיהודה ושומרון ממשיכים להגן על השתמטותם של החרדים מהצבא בעודם מצפים שבנינו יגנו עליהם לעד? למה זה מזכיר לי את גורלם המר של טייקונים שהתחככו בחצרות רבנים בשנים האחרונות? הגם ח"כ שקד נפלה ברשת?

 

הגענו לרגע האמת - הילדים החרדים הלומדים בכיתה א' מהווים היום קרוב לשלושים אחוזים מבני שכבתם במערכת החינוך היהודית. במצב שבו בעוד עשור, שליש מהיהודים בני ה-18 לא רק שלא יתגייסו לצבא אלא אף יחושו ניכור עצום מהמדינה שבה הוא חי, קרוב לוודאי שגם רבים מהחילונים יסרבו ללכת לצבא. אז יוכלו להיזכר רבים בדבריו של שר חוץ אמריקני אחד שאמר שביטחון מדינת ישראל הוא אשליה זמנית.

 

על חברי הכנסת להבין שמדינה המצויה באזור העוין אותה כל כך לא יכולה להתקיים כאשר מתקבל בכנסת חוק המאפשר לאוכלוסיה אחת, החרדית, לא להתגייס באמתלות שונות ומשונות (גיוס בגיל 24? סנקציות כלכליות? מכסות גיוס? גיוס בשנת 2017 - הצחקתם אותי) ואילו לגבי בני קבוצה אחרת הוא מתיר צווי מעצר, איומים וסנקציות פליליות מכל סוג שהוא. במדינה כזו לא יכולים המשתמטים להמשיך וליהנות מתקציבים רק כי חברי כנסת חסרי ערכים חושבים רק על כיסאם, ואילו המתגייסים נשארים ללא כלום.

 

העתיד פשוט לפיכך. צבא העם יהפוך להיות צבא מקצועי, גם אם לא יקראו לו כך בראשית הדרך, כי ללא מתן תגמול נאה למי שמתגייס לצבא, ממדי ההשתמטות משירות החובה יגדלו בהתמדה בקרב הציבורים שנמאס להם לשמור על המשתמטים בשם התורה. אולי גם את זה תפתור הממשלה בייבוא חיילים זרים?

 

פרופ' יזהר אופלטקה, בית הספר לחינוך, אוניברסיטת תל אביב

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מחאת החרדים נגד גיוסם
צילום: ירון ברנר
צילום: יעל רוזן
פרופ' יזהר אופלטקה
צילום: יעל רוזן
מומלצים