שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שקד: לא נגיד אמן על כל דרישה של צה"ל

  ח"כ איילת שקד, שעומדת בראש הוועדה לשוויון בנטל, עונה לביקורת שהוטחה על ההמלצה להאריך את שירות בני ישיבות ההסדר בחודש בלבד. "בצבא רוצים פתרונות לקיצור שירות הבנים בדמות הארכתו לנשים - זה יפגע בהן". דיוני הוועדה נמשכים

  עוד יום של דיונים והצבעות: ועדת השוויון בנטל בראשות ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) התכנסה הבוקר (יום ג') שוב להמשך ההצבעות על הסעיפים בחוק הגיוס החדש המתהווה. כשברקע המתקפה החריפה של מערכת הביטחון על הוועדה, העומדת בראשה משיבה מלחמה וטוענת שההתרעמות סביב חוק הגיוס החדש והטענה שמדובר בחוק לא שוויוני שמתעלם מצורכי צה"ל פשוט אינן נכונות. "המתקפה על ישיבות ההסדר היא ספין", מאשימה שקד בראיון ל-ynet.

   

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  אתמול אישרה הוועדה כי שירות חובה לבנים יקוצר בארבעה חודשים ל-32 חודשים, אך הוחלט לדחות לשבוע הבא את ההצבעה על הארכת שירות לנשים. הועברה בקשה לצה"ל להציג חלופות לסעיף הקיים, שלפיו לא יוארך כלל שירות הנשים אלא בתפקידים מסוימים.


  חוק השוויון בנטל

  חוק השוויון בנטל
  מגזר המצב הקיים המלצות צה"ל הנוסח שצפוי לעלות להצבעה
  בנים 36 חודשים משך השירות ייקבע על פי התפקיד 32 חודשים. אושר בוועדה
  בנות 24 חודשים משך השירות ייקבע על פי התפקיד השירות יוארך ב-8 חודשים בתפקידים מסוימים בלבד
  תלמידי ישיבות הסדר 16 חודשים 24 חודשים 17 חודשים
  תלמידי ישיבות ציוניות גבוהות שירות צבאי מלא אין המלצה דחיית שירות לפחות עד גיל 23, ואז שירות מלא

   

  מאז החלו ההצבעות נתונה שקד תחת מתקפה גם בתוך הקואליציה מצד ח"כים שטוענים כי הוועדה בראשותה פועלת לטובת הציבור הדתי-לאומי ולא למען השוויון בנטל. הסיבה: הסעיף המאריך את שירות בני ישיבות ההסדר בחודש אחד בלבד ל-17 חודשי שירות ולא ל-24 חודשים כפי שממליץ צה"ל.

   

  יש טענה שאתם למעשה דואגים לציבור שלכם, כלומר, לבני ישיבות ההסדר על חשבון שוויון אמיתי בנטל. מביאים לאישור לבסוף חוק שרחוק מלהיות שוויוני?

  "ישיבות ההסדר הן לא הסיפור", השיבה שקד. "המתקפה על הוועדה היא תוצר של העובדה שלא נמצאו פתרונות לקיצור השירות לבנים". חברת הכנסת אומרת שבצה"ל דורשים מצבת חיילים מסוימת שיכולה להתקיים בדמות הארכת שירות נשים או ביטול יציאתם של מתגייסים לשירותי השב"כ, המוסד, המשטרה ועוד. "בדיוק בגלל זה תוקפים אותנו בנוגע לישיבות ההסדר", תוקפת שקד. "מה שמדהים אותי הוא שאתמול היתה מהפכה, קיצור השירות לגברים, דבר שעשרות שנים מדברים עליו שברור שזה מהלך מבורך וכולם מתעסקים בהכפשות. הכי קל לומר אמן לכל דרישת מערכת הביטחון או צה"ל - פשוט בושה".

   

  מה קרה לחוק מאז ועדת פרי, למה נפתחו פערים כאלה בוועדה שלך?

  "ועדת פרי החליטה גם היא על הארכת שירות לבני הישיבות ל-17 חודשים. בציונות הדתית יש כ-8,000 מתגייסים שכולם משרתים בשירות קרבי ומשמעותי ורבים מהם הולכים להיות קצינים. עכשיו נוח לרכוב על ישיבות ההסדר בגלל שירות הנשים".

    

  הטענה היא שהוועדה מעקרת את החוק. קיצרתם את שירות הגברים ולא מצאתם שום פתרון אחר לצרכי הצבא? 

  "צה"ל דורש כתשלום על קיצור שירות הגברים את הארכת שירות הנשים. "בצבא חושבים שלהאריך שירות לנשים יצמצם את הפערים בין המינים בצבא ויביא לשוויוניות מגדרית. על פי הנתונים, רק 52 אחוזים מהנשים באוכלוסייה מתגייסות ומשרתות. הדילמה של הוועדה כרגע היא אם להאריך את שירות הנשים ובכך להגדיל את חוסר השוויוניות בין המשרתות לאלה שלא".

   

  חברת הכנסת מהבית היהודי טוענת כי הארכת שירות הנשים תביא לעיכובן ביציאה ללימודים או לעבודה, דבר שיביא להשלכות גם מבחינת המשק. "הצבא מבחינתו תמיד רוצה יותר תקציב ויותר כוח אדם. אנחנו משתדלים לתת לו מה שהוא צריך תוך לקיחה בחשבון של שיקולים נוספים".

   

  מחפשים תחלופה שתחפה על קיצור השירות לבנים. חיילים בפעולה ()
  מחפשים תחלופה שתחפה על קיצור השירות לבנים. חיילים בפעולה

  שקד ציינה כי הוועדה ביקשה מצה"ל להביא חלופות נוספות להגדלת מספר החיילים המשרתים ותבחן היום את ההצעה לשלול יציאת מתגייסים למסלולים מקבילים בצבא.

   

  היום נידון גם נושא הסדר הגיוס לחסידי חב"ד. עד היום חסידי חב"ד עזבו את הארץ בגיל 18 כדי ללמוד בחו"ל, על פי מודל חב"ד. כשחזרו החסידים הם הפכו להיות עריקים ונכלאו. כעת מנסה הוועדה להסדיר את הנושא. הסעיף שנוגע לעניינם מבקש לאפשר להאריך את שירותם עד גיל 24.

   

  על פי נתוני הוועדה, מדובר על כ-300-250 חסידי חב"ד בשנה, מתוכם כמה עשרות נחשבים לעריקים, וחלקם כלל לא חוזרים לישראל.

   

  יעלון צפוי לבקש הצבעה חוזרת

  בצבא לא מתייחסים באופן רשמי להחלטות שהתקבלו אתמול בוועדת שקד, אך במערכת הביטחון זועמים על השינויים לעומת עבודת המטה שהוכנה והוצגה לוועדה בחודש מאי אשתקד.

   

  שר הביטחון משה (בוגי) יעלון צפוי לבקש הצבעה חוזרת לגבי סעיף קיצור השירות לבנים, דבר שיביא לביטול האישור אתמול בוועדה. בהמלצות התנו בצבא את קיצור השירות בכך שהלוחמים ישלימו את שירותם ל-36 חודשים תוך מתן תגמול הולם בארבעת חודשי השירות האחרונים.

   

  "אי-אפשר לעשות צחוק ממערכת שלמה ומהצבא", אמרו בכעס אתמול במערכת הביטחון. "אנחנו מכינים עבודה ובונים תוכנית ולא יכול להיות שיורידו הכול לטמיון בגלל גחמות ובגלל פוליטיקה. אי-אפשר לעשות צחוק מהמערכת".

   

  מקורבי שר הביטחון יעלון טענו כי מה שקרה בוועדת שקד מנוגד להחלטות ועדת פרי. "גררו את הסיפור במשך חודשים ארוכים. זה הפך להיות כמו שוק וככה לא מתנהלים", האשימו המקורבים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בני דויטש
  ח"כ איילת שקד
  צילום: בני דויטש
  צילום: AFP
  ארכיון
  צילום: AFP
  מומלצים