שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חוזה גונזלס: "שובר שורות? לא ראיתי"
  לאחר שנים של דשדוש והצלחה בעיקר בשוליים, זכה ההרכב ג'וניפ להכרת הקהל הרחב - בין היתר בזכות השיר Line of Fire, שליווה את פרק הסיום של הסדרה "שובר שורות". חוזה גונזלס הסולן, לא ממש מתרגש מזה. מהפעם השנייה שיגיע להופעה בישראל לעומת זאת, דווקא כן
  הראיון הזה היה חייב להתחיל בשאלה פרובינציאלית. אחרי הכל, הפעם האחרונה שחוזה גונזלס ביקר בישראל היתה ב-2008, ביקור שהפך לחגיגת ניצחון שמחה ומפתיעה לאחד האמנים המופנמים והענווים ביותר בסצנת האינדי-פולק בשנים האחרונות. גונזלס הגיע, ניגן בגיטרה ושר בשקט, והקהל הישראלי הגיב במחיאות כפיים סוערות, שריקות היסטריות ומילא את מועדון הבארבי בתל אביב בגלי חיבה ופרגון שאפילו הוא לא ציפה להן.

   

  חוזה גונזלס בבארבי ב-2008. יש, הוא זוכר אותנו. (צילום: נועה מגר) (צילום: נועה מגר)
  חוזה גונזלס בבארבי ב-2008. יש, הוא זוכר אותנו.(צילום: נועה מגר)

   

  "אני זוכר שההופעה היתה ממש מוצלחת והיתה אנרגיה חיובית באולם. אני זוכר שזה היה אחד מרגעי השיא של אותה שנה עבורי", הוא עונה כשאני מציב אותו מול השאלה הקטנונית "יש לך זכרונות מישראל?" - גרסת הראיון לתהיית הצומי "אתה עוד חושב עלינו בכלל, או שהיינו רק סטוץ עבורך?". "זה לא משהו שאני לוקח כמובן מאליו", הוא ממשיך כשאני לוחץ עליו. "אני זוכר די הרבה מהטיול הזה, הוא היה מיוחד עבורי - ללכת לתל אביב, לבקר בביירות, מקומות שלא הייתי בהם - כך שלמעשה אני זוכר את הטיול הזה היטב. עשינו גם טיול לירושלים, יש לי המון זיכרונות משם".

   

  בקרוב יהיו לו כמה זכרונות חדשים לאגור, שכן גונזלס ישוב אלינו ב-15 בפברואר להופעה באותו מקום בדיוק - אבל עם טוויסט: אל הפולקיסט השוודי מצטרפים כעת חבריו לג'וניפ, הרכב שהוקם ב-1998, הוציא מספר תקליטים קצרים ומוערכים, אך רק בשלוש השנים האחרונות החל בפעילות אינטנסיבית - עם שני אלבומים חדשים, קהל גדול יותר וסיבובי הופעות מצליחים.

   

  ג'וניפ. נתנו גז רק בשנים האחרונות (צילום: Jon Bergmann) (צילום: Jon Bergmann)
  ג'וניפ. נתנו גז רק בשנים האחרונות(צילום: Jon Bergmann)

   

  עבור גונזלס מדובר היה בשינוי של ממש, שכן קשה לחשוב על המון אמנים שלאחר שזכו להצלחה גדולה - יחליטו לחזור אחורה ולנגן עם חברי ההרכב אותו זנחו למען קריירת הסולו.

   

  זו בטח היתה החלטה לא קלה.

   

  "במובנים מסוימים זה היה קשה, אבל הבעיה העיקרית שלי היא שאני כותב ממש לאט. כך שכשהחלטתי לעבוד עם ג'וניפ זה הרגיש כמו הדבר הנכון לעשות, כדי  לנסות דברים אחרים, לצאת לסיבובי הופעות ולכתוב עם אנשים אחרים. עכשיו כשאני מתמקד בחומרי הסולו שלי זה מרגיש כאילו אני עושה את זה בהנאה גדולה יותר מאי פעם".

   

  לא היה שלב בו שאמרת לעצמך: בשביל מה אני צריך פרויקט אחר עכשיו?

   

  "עשיתי את זה ב-2005, כשהחלטתי להמשיך וליצור לבד - על סמך הצלחת האלבום הראשון שלי. אז כשאנחנו, עם ג'וניפ, החלטנו לכתוב אלבום ב-2008, זה היה אחרי שנתתי לקריירת הסולו שלי כמות תשומת לב נכבדת וזה היה הזמן להחליף הילוך. אני חושב שזו היתה ההחלטה הנכונה, עכשיו כשאני מסתכל על כך במבט לאחור. יצאו שני אלבומים של ג'וניפ, הרבה זכרונות טובים וכמה שירים חדשים וטובים. אני שמח שהיתה לנו האפשרות לכתוב יחד".

   

   מלהקת הארדקור לפולק. הקליפ ל-"Your Life Your Call"

   

  השורשים שלכם מצויים בכלל בז'אנרים כמו פאנק והארדקור. איך הגעתם לפולק פסיכדלי?

   

  "לי ולמתופף שלנו לשעבר, אליאס, היתה להקת הארדקור במשך שנים רבות, באמצע שנות התשעים, וגם הקלידן טוביאס שר בלהקת הארדקור. אבל לשלושתינו, כשהקמנו את ג'וניפ, היה עניין בסגנונות אחרים וחברנו זה לזה בעיקר כדי לנסות גרסאות להקה של דמו גיטרה שלי. זה עבד, ואני חושב שלהקת ההאדקור לא היתה יכולה להצליח כל כך, וזה היה רק טבעי לא להמשיך בכיוון הזה".

   

  אתם להקה די ותיקה, אבל ההכרה האמיתית הגיעה עכשיו. זה בגלל שהחלטתם להשקיע יותר?

   

  "אני חושב שהיינו כל כך לא אקטיביים לפני 2010, שזה מרגיש כאילו שם בעצם התחלנו, עם האלבום וסיבובי הופעות. אלבומי ה-ep שהוצאנו קודם פשוט היו שם, והרבה אנשים אהבו את הקאבר שעשינו לברוס ספרינגסטין - אבל מעבר לזה לא ממש עשינו נסיונות לקדם את האלבום ולא יצאנו לסיבובי הופעות. עכשיו לקחנו את הזמן לצאת לאירופה ולצפון אמריקה, כך שזה די טבעי שאנשים יזכו לשמוע את המוזיקה שלנו. זה קצת מרגיש כמו להקה חדשה. כתבנו יותר שירים, לפני כן היו לנו כמה שירים פופולריים, אבל ברמה אינדית מאוד. באלבום השני כבר היתה לנו הדמנות לנגן עבור קהלים גדולים, כמובן שכשהתחילו לשלב שירים כמו 'Line of Fire' בסדרות טלוויזיה, יותר קהל התחיל להכיר את המוזיקה שלנו".

   

  תשמעו אותו ותחשבו על ג'סי פינקמן. "Line of Fire"

   

  לא במקרה מזכיר גונזלס את הלהיט"Line Of Fire". למרות שמדובר באחד השירים היותר טובים של ההרכב שלו, לקהל הרחב הוא הגיע דווקא מכיוון לא צפוי - אבל בהחלט ראוי, כשבארצות הברית בחרו אנשי הפרומו של AMC, הרשת ששידרה את "שובר שורות", ללוות את הפרומואים לפרק הסיום המפואר של הסדרה בשירה של ג'וניפ. אבל גונזלס, מסתבר, לא באמת התרגש מהמחווה - ומכאן השיחה בינינו הגיעה למקומות לא נעימים.

   

  "למען האמת לא צפיתי בסדרה, אבל קראתי ושמעתי עליה. אנחנו די פתוחים לשימוש במוזיקה שלנו לסדרות וסרטי טלוויזיה, אלא אם כן מדובר בסדרה ממש גרועה. אבל מבלי לראות אותה אני לא ממש יכול להגיד אם היא היוותה אישור כלשהו ליצירה שלנו".

   

  זה לא עשה לך חשק לצפות בה?

   

  "כן, אבל אני לא ממש מנצל את הזמן שלי לצפייה בסדרות טלוויזיה".

   

  אבל "שובר שורות" זו לא עוד סדרת טלוויזיה.

   

   "אני די בטוח שהייתי נשאב אליה אם הייתי לוקח את הזמן וצופה בה, אבל יש לי דברים אחרים להיות מרותק אליהם".

   

  לחוזה גונזלס אין זמן לסדרות מופת. הטריילר ל"ברייקינג בד".

   

  לפחות תגיד שזה היה מחמיא, מדובר במאסטרפיס!

   

  כן, לחלוטין! כששמענו את זה אמרנו "או, זה מוזר", כי המתופף שלנו דווקא עקב אחרי הסדרה, וזו גם היתה אחת מסדרות הטלוויזיה הגדולות והפופולריות בזמנה. גם פגשנו את הבחור שערך את הפרומו לסדרה, והוא הרגיש שהשיר שלנו יהיה מושלם לפרק הסיום. זה תמיד נחמד כשיוצרים של משהו שמחים להשתמש במוזיקה שלך באופן שמתאים ליצירה שלהם".

   

  למדת ביוכימיה בעברך. התכוונתי לדבר איתך על זה, אבל כבר אין טעם אם לא ראית את הסדרה.

   

   "אנחנו יכולים לדבר על זה, אם אתה רוצה".

   

  לא, אין צורך.

   

  הופעתם של ג'וניפ תתקיים ב-15 בפברואר במועדון הבארבי בתל אביב.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Jon Bergmann
  ג'וניפ. זכרונות טובים מישראל
  צילום: Jon Bergmann
  לאתר ההטבות
  מומלצים