שתף קטע נבחר

התגרות: כנס ימין קיצוני בבית כנסת הונגרי

המפלגה הקיצונית "יוביק" ערכה עצרת פוליטית בבניין ששימש כבית כנסת עד מלחה"ע ה-2. עשרות מחו נגד הפרובוקציה: "נאצים, צאו מבית הכנסת"

עצרת פוליטית של מפלגת הימין הקיצוני בהונגריה "יוביק" שנערכה בבית כנסת לשעבר הציתה אמש (יום ו') הפגנת-נגד סוערת שבה האשימו המוחים, חלקם ניצולי שואה, את מארגני העצרת ב"פרובוקציה".

 

עוד חדשות בעולם:

נשיא אוגנדה: הומואים - לכלא. זה לא גנטי

הכי יפה שיש: צפו בתמונת השנה בעולם

צפו: מנהלי בי"ס מבטלים לימודים בראפ

 

כ-100 מפגינים, שחלק מהם עטו על דש מעילם טלאי צהוב, אחזו בנרות מחוץ לבניין בעיירה אסטרגום, המרוחקת כ-50 קילומטרים מבודפשט. "זה פשוט דוחה שהאנטישמים האלה עושים כזו פרובוקציה בהונגריה של ימינו ולא נענשים על כך", אמרה ניצולת שואה שסירבה לחשוף את שמה.

"הפסיקו את העבירה על החוק", מפגין מול בית הכנסת לשעבר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"הפסיקו את העבירה על החוק", מפגין מול בית הכנסת לשעבר(צילום: EPA)

מפגינים אוחזים שלט שעליו תמונת קורבנות השואה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים אוחזים שלט שעליו תמונת קורבנות השואה(צילום: EPA)

יוביק, המפלגה השלישית בגודלה בהונגריה, זכתה ב-17 אחוזים מהקולות בבחירות האחרונות לפרלמנט שנערכו ב-2010, אך לעתים קרובות הואשמה בגזענות כלפי קהילת רומה במדינה וכן בהערות אנטישמיות. ב-2012 סגן יו"ר המפלגה עורר זעם בקרב מנהיגי הקהילה היהודית, כשקרא לגבש רשימות של יהודים המהווים "סכנה לביטחון הלאומי".

 

הבניין שבו נערכה העצרת היה בעבר בית כנסת ומאז 2006 משמש כמרכז תרבותי של העיירה. קבוצת מפגינים שהצליחו לעבור את מחסומי המשטרה ולהגיע לדלת המבנה הורחקו על ידי המאבטחים במקום. "נאצים, צאו מבית הכנסת", קרא אחד המפגינים.

מוחים עם דגל ממצעד החיים בפולין (צילום: AP) (צילום: AP)
מוחים עם דגל ממצעד החיים בפולין(צילום: AP)

המבנה ששימש כבית הכנסת עד מלחה"ע ה-2 (צילום: AP) (צילום: AP)
המבנה ששימש כבית הכנסת עד מלחה"ע ה-2(צילום: AP)

בתוך הבניין, טען מנהיג המפלגה גאבור וונה לכ-200 מתומכיו שמפלגתו היא קורבן להיסטריה שמקדמים פוליטיקאים מהשמאל ומנהיגים יהודים. בנאומו הסביר וונה את מניפסט המפלגה לקראת הבחירות הפרלמנטריות הקרובות שייערכו ב-6 באפריל. לדבריו, "יוביק לא תזלזל באף אחד או תתגרה, גם לא בקהילה היהודית. עם זאת כמפלגה חוקית שזכתה בכמיליון קולות ב-2010, יש לנו את הזכות לערוך אירועים במקום הזה כמו כל אחד אחר",

הוסיף.

 

הבניין שבו דיבר וונה שימש כבית כנסת מאז בנייתו ב-1888 ועד סוף מלחמת העולם השנייה. רוב תושביה היהודים של אסטרגום, כ-500 נפשות, נספו במחנות ההשמדה הנאצים ב-1944.

 

מדו"ח משרד התפוצות שפורסם לאחרונה עלה כי מפלס הדאגה בקרב היהודים בהונגריה גבוה מאוד, וניכרת עלייה משמעותית בתחושות הפחד של הקהילה היהודית מתופעות אנטישמיות במהלך השנה החולפת – אף כי לא נרשם במהלכה שינוי של ממש במספר התקריות האלימות. הסיבות לכך הן ככל הנראה התגברות השיח הלאומני מאז עליית "איחוד הדמוקרטים הצעירים" לשלטון בשנת 2010, והתחזקות מפלגת "יוביק".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מפגין חובש כיפה מול בית הכנסת לשעבר
צילום: AP
מומלצים