שתף קטע נבחר

עוד חרדים, פחות צמיחה: "לפטר את הנגידה"

קרנית פלוג אמרה כי הגידול בשיעור החרדים והערבים יוביל להאטה בצמיחה, והח"כים החרדים יצאו למתקפת נגד. דרעי: "במדינה מתוקנת היא הייתה מפוטרת". פרוש: "ברוח ההסתה, זורקים עלינו את כל תחלואי המדינה"

חברי הכנסת החרדים תוקפים בחריפות את נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, בעקבות דבריה שלפיהם הגידול בשיעור החרדים והערבים באוכלוסיית ישראל יוביל להאטה בצמיחה. "במדינה מתוקנת פקידה, בכירה ככל שתהיה, הייתה מפוטרת לאלתר על התבטאות חמורה כזו", אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי.

 

 עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

לדברי דרעי, "נגידת בנק ישראל עשתה מעשה שלא ייעשה והטילה רפש וחרפה על ציבורים שלמים בישראל, כדי לתרץ מצב כלכלי שלו היא אחראית. אסור שאדם הנושא תפקיד ציבורי יתבטא בצורה איומה שכזאת, גם אם הטרנד הוא לתקוף את הציבור החרדי על כל צעד ושעל".

 

"הציבור החרדי נחסם בדרך לעבודה"

גם ביהדות התורה לא שתקו בעקבות דברי פלוג. "חמור מאוד שמסע השיסוי וההסתה נגד הציבור החרדי נמשך ומגיע גם לדרגים הנחשבים למקצועיים", אמר ח"כ מאיר פרוש. "מצער מאוד שברוח ההסתה ניתן לזרוק את כל תחלואי המדינה על המגזר החרדי".

 

חברו לסיעה, ח"כ משה גפני, העביר המלצה לנגידה: "לפני שהיא מצהירה הצהרות אני מציע לה לבדוק בציבור החרדי כמה רוצים לעבוד ונחסמים בדרך על ידי הממשלה והמעסיקים הפרטיים. הממשלה לא נוקפת אצבע. הממשלה מתנגדת באופן קבוע לחוק העדפה מתקנת. וגם חרדים שיש להם את מלוא הכישורים והתעודות, רשות החברות הממשלתית נותנת תשובות שליליות רק מפני שהם חרדים. לפני שהיא מפנה אצבע מאשימה כלפי החרדים שתבדוק את החצר האחורית שלה".

 

ח"כ יעקב אשר, אף הוא מיהדות התורה, הגיב: "אני מתפלא על נגידת בנק ישראל, שכידוע נבחרה למורת רוחם של ראש הממשלה ושר האוצר, וכבר מיישרת קו עם הממשלה, ועם רוחה הרעה. אני רוצה להזכיר לה שתפקידו של בנק ישראל זה לשרת את האוכלוסייה, ולא להתאים את האוכלוסייה לצורכי הכלכלה". לדברי אשר, "זו לא כלכלה - זו פוליטיקה. חשוב יותר שהנגידה תבדוק שוב את מדיניות בנק ישראל בנושא בועת הנדל"ן ואת העובדה שיותר אנשים מגיעים לסף העוני לאור הקיצוץ הבלתי מתחשב באוכלוסיות החלשות".

 

לשלב בעבודה, לשפר את ההון האנושי

דבריה של פלוג נאמרו בכנס שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, על רקע הפרסום כי שיעור הצמיחה בסוף 2013 ירד ל-2.8% בלבד. הנגידה אמרה כי הגורם המרכזי לירידה בצמיחה הוא המגמות הדמוגרפיות בישראל, ובראשן הגידול בשיעור החרדים והערבים והזדקנות האוכלוסייה. לדבריה, בשנים הקרובות יירד קצב הגידול של האוכלוסייה בגיל העבודה מ-2.2% ל-1.2%. במקביל, ירד חלקן באוכלוסייה של קבוצות המאופיינות בשיעורי תעסוקה גבוהים ויגדל חלקן של קבוצות המאופיינות בשיעור תעסוקה נמוך והישגים חינוכיים נמוכים.

 

פלוג הבהירה אם לא יינקטו צעדים לנוכח הגידול בחלקם של החרדים והערבים באוכלוסייה והזדקנות האוכלוסייה, קצב הצמיחה ירד בשל מחסור בכוח עבודה איכותי. "שתי המגמות הללו יגרעו בשנים הקרובות 1.3% משיעור הצמיחה השנתי. זאת, אלא אם ננקוט מדיניות אקטיבית מאוד כדי לשנותן". הנגידה ציינה עם זאת כי בשנים האחרונות ניכרת מגמה איטית של שיפור בשיעור התעסוקה של גברים חרדים: "ככל שהמגמה הזאת תימשך אז ההאטה בצמיחה תהיה מתונה יותר. אולם, אם במקביל להשתלבותם לא יחול שיפור בהון האנושי של אותן אוכלוסיות, אז נשלם על זה בפריון נמוך".


פורסם לראשונה 17/02/2014 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הנגידה פלוג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים