שתף קטע נבחר

בן 4 עם שקית לבדו במדבר: פליט מסוריה

עובדי או"ם בגבול ירדן הבחינו בילד, שהגיע ובידו שקית פלסטיק שבה כל רכושו. הם איתרו את אמו והעבירו אותו לידיה. האם באמת היה לבד במדבר?

עובדי האו"ם הבחינו שלשום (יום א') בילד בן 4 מסוריה החוצה לבדו את הגבול אל ירדן. נציג סוכנות הפליטים של האו"ם בירדן, אנדרו הרפר, אמר: "מרואן בן ה-4 הופרד ממשפחתו, וכעת אנו מסייעים לו לחבור אליהם". כך דיווחו אמש רשת אל-ערבייה וסוכנויות הידיעות.

 

 

הילד הגיע בגפו לאזור המדברי ובידו שקית פלסטיק קטנה שבה כל רכושו. בהמשך עדכן הרפר כי לאחר זמן קצר אותרה אמו, והוא הועבר אליה. לא ברור כמה זמן הלך הילד לבדו במדבר.

 

תמונתו של הרפר מהטוויטר שלו: נציגי האו"ם בירדן נתקלים בילד מסוריה            ()
תמונתו של הרפר מהטוויטר שלו: נציגי האו"ם בירדן נתקלים בילד מסוריה

כנראה שהילד הסורי לא היה ממש לבד. קבוצת פליטים סורים, בהם מרואן הקטן ()
כנראה שהילד הסורי לא היה ממש לבד. קבוצת פליטים סורים, בהם מרואן הקטן

הרפר הוסיף: "אנשינו חזרו לגבול ירדן לקבל את פניהם של פליטים שמגיעים מסוריה לאחר כישלון השיחות בוועידת ז'נבה. משאיות עמוסות פליטים מגיעות בזו אחר זו, ובהן נשים וילדים". תמונת הילד הפליט פורסמה בכל העולם וריגשה רבים, אולם בבדיקה שערכו כמה כלי תקשורת, בהם ה"גרדיאן" הבריטי, עלה כי הוריו של הילד היו במרחק של מטרים ספורים ממנו ושהוא לא בדיוק הלך לבדו במדבר.

 

טרם נקבע מועד לסבב נוסף, אולם צפוי כי הוא ייערך במהלך מרס. מעצמות המערב ולצדן סעודיה האשימו את המשטר הסורי בכישלון השיחות, בין השאר מכיוון שהכניס אופוזיציונרים לרשימה שחורה והחרים את נכסיהם. אתמול האשים מזכיר המדינה ג'ון קרי את סוריה בעיכוב השיחות וקרא לרוסיה להפסיק להעביר נשק למשטר אסד.

 

יותר משני מיליון סורים נמלטו מסוריה לרחבי המזרח התיכון, בהם 3,700 ילדים ללא הוריהם, לפי נתוני האו"ם. במהלך הלחימה במדינה, הנמשכת שלוש שנים, נהרגו 140 אלף אזרחים, בהם כ-7,600 ילדים.

 

דו"ח של האו"ם מתחילת החודש קובע כי ארגוני אופוזיציה הנתמכים על-ידי המערב מגייסים לצורכי לחימה ילדים פליטים שנמלטו ממלחמת האזרחים בסוריה למדינות השכנות, וכי משטר אסד מצדו עוצר ומענה ילדים הקשורים למורדים. לפי הדו"ח, בשלבים הראשונים של המלחמה היה זה בעיקר המשטר שהיה אחראי לפשעים נגד ילדים, אולם עם הסלמת הסכסוך גם האופוזיציה הפכה מאורגנת יותר והחלה לנצל יותר ויותר ילדים.

 

לפי הדו"ח, חלק מהילדים נפלו קורבן להצלפות בכבלי מתכת, בשוט ובאלות עץ ומתכת; למכות חשמל; לתלישת ציפורני ידיים ורגליים; לאלימות מינית הכוללת אונס או איומים באונס; להצגה כאילו הם הולכים להיות מוצאים להורג; לכוויות סיגריה; למניעת שינה; לבידוד ולחשיפה לעינוי של קרוביהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליט בן 4 מגיע לבדו מסוריה לירדן
מומלצים