שתף קטע נבחר

שותפות תמר תמכור גז למפעלי פוטאש בירדן

השותפות בקידוח חתמו על הסכם למכירה של 1.8 מיליארד מ"ק גז טבעי ל-15 שנה תמורת 700-500 מיליון דולר. הקמת תשתית ההובלה תימשך כחצי שנה

השמועות על החרם האזורי על ישראל התגלו כמוקדמות מדי: שותפות הגז הטבעי תמר חתמה היום (ד') על הסכם ראשון למכירת גז למפעלי פוטאש בירדן. המידע הראשוני על החתימה היום פורסם בסוכנות הידיעות בלומברג.

 

ישראמקו ודור גז לבג"ץ: תנו לנו לייצא עוד גז

חברת החשמל תגדיל את היקף השימוש בגז מ"תמר"

תחרות בגז הטבעי: יוטל פיקוח על המחירים?

 

דבר המגעים וההסכם בין שותפות תמר לפוטאש הירדנית, שנחשף בדצמבר בכלכליסט, יהפוך את ישראל ליצואנית גז אזורית. כזכור, בתחילת 2014 חתמה שותפות לוויתן על הסכם מכירת גז לרשות הפלסטינית. אולם לאחרונה "נתקעו" בכירי האוצר בשאלה האם מכירה לרשות מהווה חוזה ייצוא או לא כיוון שמדובר בחוזה מול גוף שטרם הוכר רשמית כמדינה.

 

העסקה עם ירדן עשויה להגיע להיקף של 1.8 מיליארד מ"ק (BCM) לתקופה של 15 שנה ובהיקף כספי שנאמד בכ-500 עד 700 מיליון דולר. המכירה היא למפעלי פוטאש ולמפעלי הברום.

 

הובלת הגז לירדן עשויה להגיע באחת משתי הדרכים - באמצעות מתיחת צנרת גז על ידי שותפות תמר לרוחבה של מדינת ישראל עד למפעלי פוטאש בירדן או שימוש במערכת ההולכה הלאומית של ישראל, המתוחזקת ומוקמת על ידי החברה הממשלתית נתג"ז (נתיבי גז) עד לקו הגבול, ומשם השלמת צנרת על ידי נובל אנרג'י.אם תיבחר האפשרות השנייה, תרוויח נתג"ז תמלוגים מהעברת הגז בצנרת שלה. הקמת מקטע בין הגבול למפעלי פוטאש צפויה תימשך עד כחצי שנה.

 

לוסון פרימן, סגן נשיא נובל אנרג'י, מזרח ים תיכון, מסר: "העסקה, שהיא עסקת היצוא הראשונה מתמר, היא אירוע מרגש עבור נובל אנרג'י. עסקה זו תסלול את הדרך לפרויקטי יצוא נוספים, אשר יאפשרו את חיזוק שיתוף הפעולה האזורי, ויגדילו ויבטיחו אספקה שוטפת של גז טבעי לשוק המקומי, באמצעות פיתוחם של מאגרים נוספים ותשתיות תומכות. ברצוננו להודות למשרד החוץ האמריקאי על התפקיד שמילא בקידום הזדמנות עצומה זו".

 

את נובל אנרג'י ייצגו בעסקה עורכי הדין דן הכהן ואדי אשכנזי ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים