שתף קטע נבחר

עסקת ענק: פייסבוק רוכשת את ווטסאפ

הרשת החברתית הודיעה כי היא קונה את אפליקציית המסרים תמורת 16 מיליארד דולר. 450 מיליון איש משתמשים כל חודש בווטסאפ, ומדי יום נרשמים לשירות מיליון משתמשים חדשים. צוקרברג: ווטסאפ בדרך לחבר מיליארד בני אדם. באמצעות הרכישה תהפוך פייסבוק את ווטסאפ, שהיוותה את אחד האיומים הגדולים על עתידה - למנוע צמיחה מרכזי

פייסבוק כובשת את עולם הצ'ט: הרשת החברתית הודיעה הלילה (ד') כי היא רוכשת את אפליקציית המסרים המיידיים הסלולרית, ווטסאפ (WhatsApp), תמורת 16 מיליארד דולר. 4 מיליארד דולר מהיקף העסקה יהיה במזומן, וכ-12 מיליארד דולר - במניות של פייסבוק.

 

 

העסקה כוללת עוד 3 מיליארד דולר במניות פייסבוק חסומות, בהן יזכו עובדי ומייסדי ווטסאפ בהתאם לעמידה ביעדים שהגדירה הרוכשת, ביניהם המשך עבודתם בחברה בארבע השנים הקרובות. אם מסיבה מסויימת העסקה לא תושלם, בעיקר על רקע קשיים להשיג אישורים רגולטוריים, פייסבוק תשלם לווטסאפ סכום של מיליארד דולר במזומן.

 

בהודעת פייסבוק נמסר, כי ווטסאפ בנתה שירות מסרים סלולרי הכולל: 450 מיליון משתמשים בחודש; 70% מתוכם משתמשים מדי יום; היקף הודעת המתקרב להיקף הודעות ה-SMS הגלובלי; צמיחה חזקה ומתמשכת, אשר גדלה כיום בהיקף של יותר ממיליון נרשמים חדשים ביום.

 

חישוב גס של סכום העסקה הכולל (19 מיליארד דולר) חלקי מספר המשתמשים בווטסאפ מעלה, כי פייסבוק תשלם כ-40 דולר עבור כל משתמש באפליקציית המסרים המיידיים.

 

מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, אמר: "ווטסאפ בדרך לחבר מיליארד בני אדם ברחבי העולם. שירות המגיע לציון דרך כזה הוא בעל ערך עצום".

 

ג'אן קואם, אחד ממייסדי ווטסאפ ומנכ"ל החברה, אמר: "אנחנו מתרגשים ומלאים בגאווה לקבל את מארק צוקרברג כשותף ואת פייסבוק. נמשיך להביא את המוצר שלנו לעוד אנשים ברחבי העולם".

 

צוקרברג הוסיף: "אני מכיר את ג'אן זמן רב, ואני נרגש להיות שותף עמו ואם הצוות שלו, כדי להפוך את העולם פתוח ומקושר יותר".

 

צוקרברג כתב בדף הפייסבוק שלו, כי הרשת החברתית לא תתערב במותג ווטסאפ, ותאפשר לו להמשיך לפעול. ווטסאפ תמשיך לתפקד בנפרד מאפליקצית המסרים המיידיים של פייסבוק, וווטסאפ תמשיך לפעול מהמטה הקיים שלה ולפתח את המוצר. 

 

מייסד פייסבוק מארק צוקרברג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מייסד פייסבוק מארק צוקרברג(צילום: רויטרס)

  

בהודעת פייסבוק נמסר: "פייסבוק מעודדת אווירה שבה יזמים בעלי חשיבה עצמאית יכולים לבנות חברות, להתוות את הכיוון שלהם ולהתמקד בצמיחה, ובמקביל ליהנות מהמומחיות, המשאבים והממדים של פייסבוק. גישה זו עובדת טוב עם אינסטגרם, וגם ווטסאפ תפעל באותו אופן".

 

משתמשי ווטסאפ יכולים לעבור מהודעות SMS רגילות למסרים באפליקציה, ולהעביר באמצעותם תמונות, קבצי קול והודעות וידאו. השנה הראשונה של השימוש באפליקציה ניתנת בחינם, ולאחר מכן נדרש תשלום של 99 סנט לשנה.

 

מאיום לנכס אסטרטגי

מדובר בעסקה הגדולה ביותר בתולדות פייסבוק ואחת הגדולות בעולם הטכנולוגיה. לשם השוואה, עסקת גוגל-מוטורולה מוביליטי, עמדה רק על כ-12.6 מיליארד דולר.

 

בהודעה שהעבירה הנהלת הרשת החברתית לרשות לניירות ערך בארה"ב הוגדרה העסקה כמיזוג בין שתי החברות, במסגרתו תהפוך ווטסאפ לחטיבה בבעלות מלאה של פייסבוק. מייסד ומנכ"ל ווטסאפ, קואם, יצטרף לדירקטוריון פייסבוק ואף שהחברה לא התייחסה לכך - נראה שהוא ימשיך לעמוד בראשה.

 

המהלך התקבל בהפתעה, כאשר בניגוד לעסקאות אחרות בסדר גודל זה לא קדמו לו שמועות על מגעים בין שני הצדדים. עם זאת, מדובר בעסקה מתבקשת מבחינת פייסבוק שהופכת את אחד האיומים הגדולים על עתידה לנכס: שירותי מסרים מידיים, ובראשם ווטסאפ, נחשבים זה זמן רב לאיום על פייסבוק שכן הם מושכים משתמשים רבים, בעיקר צעירים, שמעדיפים את צורת התקשורת הפרטית יחסית שהם מציעים על פני הפומביות של הרשת החברתית.

 

פייסבוק ניסתה להתמודד עם איום זה באמצעות קידום שירות המסרים המידיים שלה, פייסבוק מסנג'ר, אך עד עתה היא לא הצליחה להתחרות בפופולריות של ווטסאפ. במהלך זה, הופכת פייסבוק את החברה שהיוותה את אחד האיומים הגדולים על עתידה לאחד ממנועי הצמיחה החדשים שלה.

 

שחזור רכישת אינסטגרם 

לא מדובר בפעם הראשונה שפייסבוק מבצעת מהלך דומה. לפני כשנתיים, כשהייתה ערב ההנפקה, סבלה פייסבוק מנוכחות חלשה בעולם המובייל. אחד האמצעים להתמודדות עם בעיה זו היה רכישת אפליקציית אינסטגרם הפופולרית, בעסקה שהוערכה אז בשווי של מיליארד דולר. 

 

הרכישה התבררה כהצלחה מסחררת והייתה בין הגורמים שהפכו את פייסבוק לחברת מובייל מצליחה, והיום מרבית הכנסות החברה מפרסום מגיעות מתחום זה. אם רכישת ווטסאפ תזכה לאותה הצלחה כמו רכישת אינסטגרם, פייסבוק תהיה גם מעצמת מסרים מיידים, וכל המבקרים שהזהירו שסופה קרב בגלל שירותים אלו ייאלצו למצוא איום חדש על עתידה.

 

בהכנת הידיעה השתתף עומר כביר, כלכליסט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: AFP
40 דולר עבור כל משתמש של וואטסאפ. צוקרברג
צילום: AFP
מומלצים