שתף קטע נבחר

קייב: 'יותר מ-100 הרוגים', שוטרים בני ערובה

בעוד מוסקבה מעודדת את ינוקוביץ' למגר את האופוזיציה, מתגלים ממדי ההרג: פעילי אופוזיציה מדווחים כי מהבוקר נהרגו יותר מ-100 בני אדם ונפצעו כ-500. מפגינים לכדו 67 שוטרים במרכז הבירה. האיחוד מתכנן אמברגו נשק

ממדי ההרג מתגלים: גורמים רפואיים מסרו היום (יום ה') לרשת CNN האמריקנית כי יותר מ-100 אזרחים נהרגו מהבוקר בעימותים בין כוחות הביטחון לאופוזיציה בקייב. במקביל, קראה היום רוסיה לנשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' שלא לתת למתנגדיו "לדרוך עליו כמו על שטיח" - סימן לכך שהרוסים מצפים ממנו לשים קץ במהירות ללחימה ברחובות קייב אם ארצו רוצה לקבל מרוסיה את שני מיליארד הדולרים שמוסקבה הבטיחה לה במסגרת חבילת החילוץ שנועדה לשקם את כלכלתה. ynet העביר שידור חי מקייב. 

 

עוד חדשות מהעולם :

היה היה רודן: ספרי הילדים של קים ג'ונג איל

 

משרד הפנים במדינה החרוכה הודיע כי מפגינים לכדו 67 שוטרים בקייב. הטלוויזיה האוקראינית שידרה קטעי וידאו שבהם נראים המפגינים מובילים כמה מהשוטרים שתפסו למחנה המחאה במרכז המדינה. חבר פרלמנט מהאופוזיציה אמר כי השוטרים מוחזקים בבניין העירייה, ש"נכבש" על ידי המפגינים.

 

במקביל, נמסר מלשכתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי נציג מטעמו יישלח לקייב כדי לתווך בשיחות עם האופוזיציה. ההתבטאות הרוסית מהצהריים היא החריפה ביותר של מוסקבה עד כה בנוגע למשבר באוקראינה. במסגרת המאבק עם המערב על ההשפעה באוקראינה הבטיחה מוסקבה להלוות לאוקראינה כ-15 מיליארד דולרים אך קשרה זאת בסיום ההפגנות, שמוסקבה סבורה כי אלה המנהיגים אותן הם קיצונים מסוכנים. ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, אמר כי רוסיה יכולה להתמודד רק עם "שלטון לגיטימי ויעיל - הנהגה שהעם לא מנגב עליה את הרגליים כמו על שטיח".

 

 
טנקים ברחובות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טנקים ברחובות(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
(צילום: גטי אימג'בנק)

 (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
(צילום: גטי אימג'בנק)

ההצהרה הרוסית ממחישה עד כמה לדעת הקרמלין ינוקוביץ' נזהר שלא לאבד שליטה מול המפגינים במרכז קייב. דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין, אף הציג את הדברים באופן בוטה יותר. הוא אמר כי העדיפות של הקרמלין כעת היא פתרון הסכסוך ורק אחרי שהסדר יושב לרחובות ניתן יהיה לקיים "דיאלוג בונה בדרכי שלום" בין ממשלת אוקראינה לאופוזיציה. ינוקוביץ' אמר אתמול כי "יועצים" לוחצים עליו לפעול ביד קשה יותר וכי הוא יחדל ממדיניות האיפוק שלו אם מנהיגי האופוזיציה לא ירחיקו עצמם מהקיצונים והחמושים המסתובבים ברחובות.

 

אירופה מגבשת אמברגו נשק

בינתיים, משרד הפנים האוקראיני קרא בצהריים לתושבי קייב שלא להגיע למרכז העיר, מוקד המהומות, ולהימנע ככל האפשר מיציאה מהבתים. "לפי שעה, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא להמעיט ככל האפשר בנסיעה ברכב פרטי ולהימנע מלצאת לרחובות", נמסר בהודעת המשרד, "ברחובות קייב יש אנשים חמושים עם כוונות תוקפניות". שר הפנים האוקראיני מסר עוד כי כוחות המשטרה צוידו בנשקי לחימה.

 

התבערה בקייב, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התבערה בקייב, הבוקר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

האיחוד האירופי גיבש בצהריים טיוטת החלטה שלפיה האיחוד מוכן להטיל סנקציות על האחראים לאלימות באוקראינה ולהטיל אמברגו נשק על המדינה. עותק של טיוטת ההחלטה הגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס. עם זאת, בכירים באיחוד אמרו כי הטקסט עוד עשוי לעבור שינויים, וכי שרי החוץ של האיחוד הם שיקבלו את ההחלטה הסופית.

 

בעקבות אירועי הדמים הבוקר בקייב התקשרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לנשיא אוקראינה ינוקוביץ' והפצירה בו לקבל את הצעת האיחוד האירופי, גרמניה ומדינות נוספות ולתמוך בשיחות בין הממשלה בקייב לאופוזיציה. "משחק על זמן ישלהב עוד יותר את הסכסוך, וזהו צעד שטומן בחובו סיכונים שלא ניתן לחזות", אמרה מרקל לינוקוביץ'.

 

בתוך כך, הודיע הבית הלבן כי ארצות הברית מזועזעת מהמראות של כוחות המשטרה האוקראינית יורים בכלי נשק אוטומטיים לעבר אזרחים. "אנו מפצירים בנשיא ינוקוביץ' להסיג את כוחותיו ממרכז קייב ולכבד את זכות האזרחים למחות ולהפגין". בבית הלבן הפצירו גם במפגינים לבטא את תחושותיהם בדרכי שלום ולא באלימות.

 

מפגינים חטפו שוטרים

המהומות הבוקר החלו מעט אחרי השעה 09:00 לפי השעון המקומי, כשפעילי אופוזיציה יידו בקבוקי תבערה ואבנים, ורדפו אחרי שוטרים. לפי הדיווחים, מפגיני האופוזיציה התקרבו אל שורת שוטרים באזור קרוב יותר ללשכתו של ינוקוביץ' ולפרלמנט. הטלוויזיה האוקראינית שידרה תמונות של הפעילים, במדי קרב, מובילים כמה שוטרים במדים שאותם חטפו ברחבי הכיכר. האופוזיציה והממשלה האשימו זו את זו בשימוש בנשק חי הבוקר.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

מפגינים היו הבוקר במצב רוח קרבי למרות הרגיעה ששררה בכיכר הלילה, וטורים של גברים חמושים באלות ששרו שירים פטריוטיים עשו את דרכם לכיכר בשעה 08:30. "איזו הפסקת אש? אין הפסקת אש! זו פשוט מלחמה לפנינו! הם עושים לנו פרובוקציות. הם זורקים עלינו רימונים, הם שורפים את בתינו. אנחנו כאן כבר שלושה חודשים ובמשך הזמן הזה שום דבר לא נשרף", אמר פטרו מקסימצ'וק, בן 23. "אלה לא בני אדם, הם רוצחים. סנקציות לא יעזרו. הם כולם צריכים להישלח לבידוד בסיביר".

 

סרגיי, בן 55 מהעיר לבוב, הוסיף: "זה נורא שאוקראינה כבר מפולגת לשניים. במערב המשטרה והצבא אתנו אבל במזרח הם נגדנו. אלה אנשיו

של ינוקוביץ' שמפלגים אותנו". בלבוב, מעוז של הלאומיות האוקראינית מאז ימי הסובייטים, האסיפה האזורית הכריזה על אוטונומיה משלטונו של ינוקוביץ' וממשלו.

 

המהומות באוקראינה, נזכיר, החלו בנובמבר על רקע החלטת הנשיא ינוקוביץ' לזנוח הסכם סחר חשוב עם האיחוד האירופי, ובמקום זאת לשוב לחיקה של רוסיה. המונים מ-46 מיליון האזרחים של אוקראינה יצאו לרחובות כדי להפגין נגד הפניית העורף שלו למערב, שבו תלו את תקוותיהם לחיים טובים יותר. הם רואים בינוקוביץ' משתף פעולה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ומי שנכנע למדיניותה הכוחנית של מוסקבה. אוקראינה הפכה בחודשים האחרונים לאחת מזירות המאבק הראשיות בין רוסיה המתעצמת לבין המערב בראשות האיחוד האירופי וארה"ב, והמתח סביב המתרחש בה מזכיר את ימי המלחמה הקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מהומות בקייב, היום. תושבים התבקשו להישאר בבתים
צילום: AFP
מומלצים