שתף קטע נבחר

לא חתמת על טופס? איבריך ייתרמו

בהצעת החוק של חברי הכנסת מיכאלי, לוין ושקד נכתב כי מדובר במודל המיושם במדינות שונות באירופה ויישומו העלה משמעותית את שיעור תורמי האיברים

משנים את מודל תרומת האברים בישראל? ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק של ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), ח"כ יריב לוין (הליכוד) ואיילת שקד (הבית היהודי) המבקשת לתקן את חוק השתלת האיברים. ההצעה מבקשת לשנות את ברירת המחדל ולקבוע כי רק מי שחתם על טופס סירוב - איבריו לא יילקחו לתרומה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

יוזמי ההצעה מפרטים כי מדובר במודל המיושם במדינות שונות באירופה ויישומו העלה משמעותית את שיעור תורמי האיברים ובהתאמה גדלו גם המקרים שבהם ניצלו חיים.

 

יוזמי ההצעה. חברי הכסנת מיכאלי, שקד ולוין (צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר) (צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר)
יוזמי ההצעה. חברי הכסנת מיכאלי, שקד ולוין(צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר)

 

מנתונים שנמצאים בידי יוזמי הצעת החוק עולה כי למעלה מ-1,000 בני אדם בישראל ממתינים להשתלות איברים, אולם רק 250 מתוכם יזכו באיבר להשתלה בשנה הקרובה. הצעת החוק אמורה לספק פתרון למחסור החמור באיברים הנדרשים להצלת חיים מדי שנה. "הניסיונות לשפר את המצב על ידי חוקים שנחקקו בשנת 2008", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, "לא הביאו לשינוי המשמעותי הדרוש. כמו גם הקמפיינים התקשורתיים המעודדים חתימה על כרטיס תרומה"

 

בהצעה נכתב עוד כי עם שינוי החוק יישלח לכול אזרח בישראל טופס המיידע אותו על

 השינוי. מי שמתנגד לתרומת איבריו יחזיר את הטופס חתום ומי שלא יחשב כמסכים, אולם זכאותו להתנגד תישמר לו בכול שלב.

 

"אנחנו מאוד רוצות ורוצים להציל חיים, אך גם נמנעים ונמנעות מלעשות פעולות בירוקרטיות כך שמעטים מאיתנו עושים פעולה אקטיבית כדי לתרום איברים", אמרה ח"כ מיכאלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי
ח"כ מרב מיכאלי
צילום: אורי דוידוביץ' ואבי חי
מומלצים