שתף קטע נבחר

זינוק של 160% בהכנסות מתמלוגי הגז והנפט

הכנסות המדינה מתמלוגים מאוצרות הטבע הגיעו לשיא של 543 מיליון שקל ב-2013 - 160% יותר מב-2012. במשרד האנרגיה מעריכים כי ההכנסות הצפויות יאמירו ב-2014 לכ-730 מיליון שקל ועוד ימשיכו לגדול בשנים הקרובות

הכנסותיה של מדינת ישראל מגביית תמלוגים על הפקת אוצרות טבע עמדו בשנת 2013 על רמה של 543 מיליון שקל, עלייה של 160% לעומת 2012. כך דיווח היום (א') משרד האנרגיה והמים. 

 

 

העלייה מיוחסת בעיקר לתחילת הפקת הגז הטבעי ממאגר "תמר" שמול חופי חיפה. מתוך כלל התמלוגים שגבתה המדינה בגין הפקת אוצרות טבע, 513 מיליון שקל מקורם בתמלוגים על מכירת גז ממאגרי "תמר" ו"ים תטיס". עוד גבתה המדינה 10 מיליון שקל בתמלוגים על הפקת נפט, 13 מיליון בגין כריית פוספטים וכ-7 מיליון שקל באגרות נוספות. 

 

אסדת הקידוח תמר (צילום: "אלבטרוס") (צילום:
אסדת הקידוח תמר(צילום: "אלבטרוס")

 

במשרד האנרגיה צופים כי בשנה הבאה ימשיכו לגדול הכנסותיה של מדינת ישראל מתמלוגים על אוצרות טבע ויגיעו לרמה של 730 מיליון שקל.

 

שר האנרגיה ציין היום בהודעה לעיתונות כי "הדיווח על שיא מגביית תמלוגי הגז הטבעי והנפט לשנת 2013 המסתכמים בכ-543 מיליון שקל והצפי לעלייה נוספת בשנים הקרובות הנם נתונים מעודדים ביותר, שכן הכנסות אלו יביאו להגדלת הכנסותיה של מדינת ישראל וכתוצאה מכך יביאו להפחתת יוקר המחיה".

 

ההנחה בנוגע לגידול בהכנסות בשנה הבאה מתבססת בעיקר על צפי לגידול בקצב הפקת הגז הטבעי אך גם על כך שהממשלה תתחיל לגבות תמלוגים על מחצבים נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
אסדת הקידוח תמר
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
מומלצים