שתף קטע נבחר

ח"כים מהליכוד לנתניהו: "פתח את הר הבית"

הכנסת דנה בהצעה לסדר של משה פייגלין בנוגע לריבונות בהר הבית. סגנית השר חוטובלי: "לפתוח את שעות הביקור ולממש את זכות התפילה". זהבה גלאון: "אתם מציתים מבית חומר נפץ". החכ"ים הערבים מחרימים את הדיון

הכנסת דנה לראשונה בסוגיה הנפיצה של הריבונות בהר הבית : לבקשת ח"כ משה פייגלין התקיים הערב (ג') במליאה דיון בהצעת לסדר העוסקת בריבונות הווקף במתחם ובהגבלות המוטלות על לא-מוסלמים שמבקשים להיכנס אליו. במהלך הדיון קראו ח"כים מהליכוד: "לפתוח את המתחם בהר הבית ולאפשר בו תפילה של יהודים". הדיון עורר תסיסה רבה בכנסת ויותר מ-30 ח"כים נרשמו כדוברים, חרף העובדה שהדיון הוא בעל ערך הצהרתי בלבד. הח"כים הערבים החרימו את הדיון.  ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

אמש התקיימו שיחות ארוכות בהנהלת הקואליציה על מנת לגבש נוסח להצעת הסדר הרגישה, ולבסוף סוכם על "העברת הריבונות בהר הבית דה פקטו לריבונות ירדנית - דיון בעקבות הצעה לסדר של ח"כ משה פייגלין". על מנת להפעיל לחץ ולהציף את הנושא חתמו יותר ממאה חברי מרכז ליכוד על מכתב לח"כים ובו קראו להם להשתתף בדיון הצפוי. בנוסף נשלחו עשרות מסרונים הקוראים להם לא להיעדר מהדיון.

פייגלין בכנסת."לממש ריבונות ישראלית מלאה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פייגלין בכנסת."לממש ריבונות ישראלית מלאה"(צילום: גיל יוחנן)

נחמן שי. חושש מגל אנטי ישראלי ()
נחמן שי. חושש מגל אנטי ישראלי

ח"כ אחמד טיבי הגדיר את הסביר שהח"כים הערבים החליטו להחרים את "ישיבת הפירומניה על ריבונות במסגרת אל אקצה".

 

בנאומו אמר פייגלין: "למרבה התדהמה, זו הפעם הראשונה שכנסת ישראל דנה במליאה בשאלת הריבונות בהר הבית. כל ארגון טרור יכול להניף שם את דגלו. אבל דגל ישראל? הס מלהזכיר. פרק תהילים הוא עילה למעצר ואפילו כיפה על הראש ממליצים השוטרים להוריד. אני קורא לממשלה לממש את ריבונותה המלאה של מדינת ישראל בהר הבית כולו. אני קורא לממשלת ישראל לאפשר גישה חופשית לכל יהודי להר הבית מכל שער, ותפילה על ההר".

 

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון הדגישה שגם היא סבורה שיש ליהודים זכות לעלות ולהתפלל על הר הבית, אך הדבר צריך

להתקבל בהסכם. לדבריה, הצעתו של ח"כ פייגלין היא "הגפרור שעלול להצית את חבית אבק השריפה שעליה יושב המזרח התיכון במטרה לפגוע בתהליך המדיני". במהלך דבריה התעמתה גילאון עם ח"כ לימור לבנת ומירי רגב.

 

ח"כ מירי רגב אמרה בדיון: "מדוע מוסלמי יכול לקרא בשפתו ובקול רם 'אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד הוא נביאו ושליחו'. מדוע יהודי אינו יכול לעלות להר הבית ולקרוא בקול רם 'שמע ישראל אדוני אלוהינו אדוני אחד?'. מי שיוותר על הר יישאר בלי הבית".

 

סגנית השר ציפי חוטובלי הצטרפה לחבריה מהליכוד וקראה: "צריך להפסיק להשתמש בביטוי הזה 'חבית חומר נפץ' כשמתייחסים להר הבית. צריך לפתוח את שעות הביקור בהר הבית ולממש את זכות התפילה".

 

ח"כ נחמן שי (העבודה) טען מעל הדוכן שכל נגיעה בהר הבית תניע גל אנטי-ישראלי ואנטי-יהודי בקרב יותר ממיליארד מוסלמים: "לזה אנו זקוקים היום? אסור להזיז אבן על הבית ובוודאי אין לשנות בו את השליטה. כבר היום פרצו שם מהומות וזה רמז למה שעלול לקרות בעתיד. גם מי שסבור כמוני שיש לשמור את ירושלים מאוחדת, חייב להתנגד לרעיונות המביכים והמוזרים שעלו היום במליאת הכנסת".

 

ח"כ יריב לוין הוסיף: "כשהיהודים התפללו לאורך הגלות לשיבת ציון נדמה לי שהם לא התפללו לחזור לתל אביב וגם לא לבניין הכנסת, אלא להר הבית. הם היו מוכנים למסור את נפשם לו רק יכלו לעמוד כאן במקומנו. אנחנו ריבונים בהר הבית כפי שאנחנו ריבונים בכל הארץ. חובתנו לדאוג שכל יהודי יוכל לבוא בשעריו של הר הבית, וזה מבלי לפגוע כהוא זה בתפילות המוסלמים וברגשותיהם. זה הדו קיום והשלום האמיתי".

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ) פנה מעל הדוכן לחברי הבית היהודי ואמר להם: "אתם אנטי ציונים, אתם ג'יהאד יהודי. לא את הר הבית אתם רוצים, אתם רוצים את חורבן הבית". לפייגלין הוא אמר: "מה יש לך משה מהר הבית? אני לא כופר בזכויות ההיסטוריות שלנו על הר הבית ובשום מקום אחר. אני מסתכל כבן חורין על המורשת שלנו. בשום מקום לא נכתב ובאף אחד מהנביאים לא נכתב שיש להצית את חבית אבק השריפה שנמצאת כאן. אמר ישעיהו: מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו".

 

גם העולם הערבי מתעניין

לקראת הדיון אירעו בבוקר הפגנות של פלסטינים במתחם הר הבית. עשרות צעירים, חלקם רעולי פנים, יידו אבנים והשליכו זיקוקים לעבר כוחות משטרה, שהשתמשו ברימוני הלם.

שני שוטרים נפצעו קל ופונו לבית החולים שערי צדק בירושלים. שלושה צעירים נעצרו, שאר המתפרעים פוזרו. המתחם נשאר פתוח למבקרים.

 

חברי כנסת מהשמאל טענו שמטרתו של ח"כ פייגלין היא לא הצעת סדר בנושא חופש דת ופולחן אלא פרובוקציה לשמה. "מטרת ההצעה היא פרובוקציה אלימה והתססה של האזור כד לחבל עוד בניסיונות המגומגמים גם ככה להגיע להסדר מדיני", אמרה בבוקר ח"כ מיכל רוזין (מרצ).

 

גם בעולם הערבי מתייחסים לנושא. סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה" דיווחה מפי גורם דיפלומטי בעמאן שירדן עדכנה את ישראל כי פגיעה בחסותה על המקומות הקדושים לאיסלאם תצית סכסוך דיפלומטי בין המדינות. בלבנון פרסם כלי תקשורת המקורב לחיזבאללה הודעה המגנה את "התקיפות הציוניות הגוברות" נגד מסגד אל-אקצה.

 

שר החוץ של מצרים נביל פהמי הביע היום את דאגתו מהדיון בכנסת. הוא קרא לממשלת ישראל לבצע את הנדרש כדי לרסן את מי שהגדיר "הקיצונים מבין חברי הכנסת" שנכנסו למתחם של מסגד אל-אקצה והתחככו עם מבקריו. הוא הזהיר מההשלכות של המתחים הדתיים שייגרמו מפגיעה במקומות הקדושים.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגנית השר חוטובלי במליאה
צילום: רויטרס
הפגנות בהר הבית, הבוקר
צילום: רויטרס
מומלצים