שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

בעקבות דרישת הקהל

"מחוץ לרדאר": בלנקה ולאסיץ' היא לא רק קופצת לגובה פנומנאלית אלא אחת האתלטיות האהובות בעולם. אחרי שנתיים שחורות מלאות בפציעות, היא רוצה לחזור לרקוד לצופים לאחר ניצחונות וגם לסגור חשבון פתוח עם השיא העולמי

בלנקה ולאסיץ' מעולם לא התאמצה להסתיר את רגשותיה. ביום שלישי האחרון רגע לאחר שקפצה בפראג מעל לגובה של שני מטרים, היא השתטחה על המזרן, כיסתה את פניה והחלה לדמוע מהתרגשות, מיד לאחר מכן היא הודתה בתנועות ידיים ובנשיקות ליושב במרומים ומיהרה להצטלב.

 

 

מי שצפה רק בתגובה שלאחר הקפיצה יכול היה לחשוב שוולאסיץ' ניפצה את שיא העולם, אך בפועל התוצאה שרשמה לא הייתה יוצאת דופן במונחים שלה. ב-2007 היא חלפה מעל לשני מטרים ב-17 מתוך 19 תחרויות בהן השתתפה.

 

בלנקה ולאסיץ' עוברת 2.00 מטרים ומתמוטטת מהתרגשות

 

כדי להבין מדוע קפיצה שבעבר נחשבה כ"עוד יום במשרד" עבור האתלטית הקרואטית המחוננת גרמה לה ללחץ עז על שק הדמעות, צריך לחזור כמה שנים טובות אחורה.

 

לפני שש שנים נראה היה שהקפיצה לגובה לנשים הופכת למופע של ספורטאית אחת. עונת הקיץ של ולאסיץ' ב-2007 הייתה קרובה למושלמת, היא ניצחה ב-18 מתוך 19 תחרויות והוכתרה לראשונה בקריירה שלה לאלופת העולם.

 

הישגיה המצוינים של הקופצת התמירה (1.94 מ'), יחד עם הבעת הרגשות המוחצנת והכריזמה המתפרצת הפכו אותה לאחת מהאתלטיות הפופולאריות בעולם. היא סחפה אחריה את הקהל עם ריקודים אחרי קפיצות מוצלחות, וכשהייתה מאוכזבת מעצמה אף אחד לא יכול היה להישאר אדיש אל מבטה העצוב.

 

ריקוד הניצחון של בלנקה ולאסיץ'

 

"היופי שלנו כבני אדם הוא שאנחנו מסוגלים לשדר המון רגש באמצעות הבעות. אחרי שאני קופצת אני רוצה שהקהל יבין איך אני מרגישה, זה מקרב אותי אליו. הצופים לא רוצים לראות רובוטים", הסבירה ולאסיץ' את גישתה.

 

באותם ימים מוצלחים, נראה היה שהיריב היחיד של ולאסיץ' הוא שיא העולם העתיק של סטפקה קוסטדינובה הבולגרייה, 2.09 מטרים שנקבע אי שם ב-1987. כבר ב-2007 התקרבה ולאסיץ' מרחק של שני סנטימטרים מאותו שיא נושן.

 

סטפקה קוסטדינובה. את השיא שלה ולאסיץ' לא הצליחה לשבור (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
סטפקה קוסטדינובה. את השיא שלה ולאסיץ' לא הצליחה לשבור(צילום: גטי אימג'ס)

 

אלא שלצערה של ולאסיץ', הדומיננטיות הכמעט אבסולוטית שלה נסדקה דווקא בתחרות החשובה מכולן. באולימפיאדת בייג'ינג אליה הגיעה כשבמאזנה 34 ניצחונות רצופים (!), סיימה ולאסיץ' רק שנייה אחרי תיה הלבאוט הבלגית.

 

שנה לאחר מכן נראה היה שדברים חוזרים לסדרם עבור ולאסיץ' כשזכתה בפעם השנייה ברציפות באליפות העולם ואף שיפרה את שיאה האישי והעמידה אותו על 2.08 מטרים, מרחק של סנטימטר בלבד מהשיא העולמי. ב-2010 היא ניצחה ב-18 מתוך 20 תחרויות ונבחרה לראשונה לאתלטית השנה בעולם.

 

בלנקה ולאסיץ' מתקרבת מרחק סנטימטר מהשיא העולמי

 

דברים החלו להשתנות לרעה עבור ולאסיץ' ב-2011. אנה צ'יצ'רובה הרוסייה, מי שהייתה סגניתה של ולאסיץ' באליפויות העולם ב-2007 ו-2009, חזרה מחופשת לידה ודווקא כאמא נראתה חדה מתמיד. צ'יצ'רובה הספיקה באותה שנה גם לעבור 2.07 מטרים ולאיים על השיא העולמי וגם לנשל את ולאסיץ' מתואר אלופת העולם כשניצחה אותה בדאגו. לאחר תקופה של שליטה כמעט בלעדית, ולאסיץ' כבר לא נחשבה לקופצת הטובה ביותר בעולם.

 

אלא שאובדן הדומיננטיות בענף היה בגדר צרה קטנה ביחס למכת הפציעות האיומה שתקפה את ולאסיץ' מ-2012 ועד לאחרונה. בתחילת 2012 עברה ולאסיץ' בעקבות פציעה מתמשכת ניתוח בגיד אכילס, תהליך ההחלמה היה ארוך יותר מהצפוי והיא נאלצה בצער להודיע כי לא תתחרה באולימפיאדת לונדון ולראות מהבית את צ'יצ'רובה קוטפת את מדליית הזהב.

 

הדעיכה החלה בהפסד לצ'יצ'רובה באליפות העולם בדאגו (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
הדעיכה החלה בהפסד לצ'יצ'רובה באליפות העולם בדאגו(צילום: גטי אימג'ס)

 

"הפציעות רק חיזקו אותי, התעוררתי בזכותן"

אחרי היעדרות של 20 חודשים, שבה ולאסיץ' להתחרות ואפילו הצליחה לייצר קפיצה של שני מטרים, אך הסיוט הגדול שלה חזר בגדול לאחר תחרות במונאקו. ולאסיץ' התעוררה בבוקר שלאחר התחרות ונחרדה לגלות שהיא איננה מסוגלת אפילו לצעוד מרוב כאבים בעקב רגלה. פעם נוספת היא נאלצה לפרוש מתחרות גדולה, הפעם מאליפות העולם האחרונה במוסקבה. "החלטתי שעדיף לי להבריא במקום להכריח את עצמי להתחרות ובכך אולי לסכן את המשך הקריירה שלי", היא הסבירה.

 

הפציעה האחרונה הותירה את ולאסיץ' לשבעה חודשים נוספים מחוץ לתחרויות. רק לאחרונה היא חזרה להתחרות ולמעשה רק ביום שלישי עם ההופעה המוצלחת בפראג היא הבטיחה את השתתפותה באליפות העולם.

 

בלונדון הרוסייה שוב ענדה את מדליית הזהב על צווארה (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
בלונדון הרוסייה שוב ענדה את מדליית הזהב על צווארה(צילום: גטי אימג'ס)

 

ולאסיץ' מבהירה שדווקא הזמן הממושך הרב מחוץ לספורט גרם לה להתגעגע. "אתה לא מבין כמה משהו חסר לך עד שהוא נלקח ממך", היא אמרה במה שנשמע כמו ציטוט משירה המפורסם של ג'וני מיטשל, Big Yellow Taxi , "בכל הקשור למוטיבציה הפציעות רק חיזקו אותי, התעוררתי בזכותן. אני מרגישה כמו בתחילת הקריירה שלי, בזכות המאמנים שלי עוד אוכל להמשיך זמן רב".

 

אז בכל הקשור לכח רצון אין ממה לדאוג, השאלה היא האם אחרי שתי פציעות כל כך ארוכות וכשהיא כבר חצתה את גיל 30, יש לוולאסיץ' את היכולת להשיג את שני הדברים הבודדים שטרם השיגה בספורט: השיא העולמי ומדליית זהב אולימפית.

 

"המחשבה שיש עוד דברים שלא השגתי היא זו שגורמת לי להמשיך הלאה. בליבי אני מרגישה שעוד לא קפצתי הכי גבוה שאני מסוגלת", הבהירה ולאסיץ'.

 

"עוד לא קפצתי הכי גבוה שאני יכולה". ולאסיץ' (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
"עוד לא קפצתי הכי גבוה שאני יכולה". ולאסיץ'(צילום: גטי אימג'ס)

 

"ולאסיץ' כל כך מהירה כיום שאני מפחד לראות אותה רצה"

הזדמנות ראשונה להוכיח שמקומה עדיין בפסגת הקופצות העולמית תינתן לה באליפות העולם באולם שתיפתח בסופוט שבפולין ביום שישי הקרוב. ספורטאיות בכירות רבות ייעדרו מהתחרות מה שאמור לסייע לוולאסיץ' בניסיון לזכות בתואר בפעם השלישית, אך בכל מקרה היא צפויה לקרב לא פשוט מול מספר קופצות מצוינות: מריה קוצ'ינה (21), קופצת מפס הייצור המשובח של האתלטיקה הרוסית שכבר עברה השנה 2.01 מטרים, רות ביטייה הספרדית הבלתי נגמרת שגם כשהיא כמעט בת 35 עדיין קופצת מעל לשני מטרים וקמילה סטפניוק-ליצ'ווינקו הפולנייה שכבר עברה השנה פעמיים שני מטרים ותזכה לתמיכה רבה מהקהל הביתי.

 

מי שמלא בבטחון לגבי יכולתה של בלנקה, הוא אביה יוסקו ולאסיץ', אלוף קרואטיה בקרב 10 בעבר ומאמנה של בתו כיום, "בלנקה כיום מהירה, חזקה ועוצמתית יותר מאי פעם. היא כל כך מהירה שלפעמים אני מפחד לראות אותה רצה אל עבר הרף".

 

האם נראה אותה חוגגת גם באליפות העולם הקרובה? (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
האם נראה אותה חוגגת גם באליפות העולם הקרובה?(צילום: גטי אימג'ס)

 

משימה מרכזית נוספת שמחכה לה השנה היא אליפות אירופה באצטדיון פתוח שתיערך בציריך בקיץ, תואר בו זכתה רק פעם אחת עד כה. וכמובן ישנו אותו שיא עולם, אשר למרות מספר איומים ממשיים נותר איתן בטבלת השיאים כבר 27 שנים. על כך אמרה פעם ולאסיץ' בלשונה המיוחדת, "שיא העולם הוא כמו הנעליים המושלמות שאת רואה בתור ילדה מבעד לחלון הראווה בחנות. הן שם, הן נראות כל כך טוב ואת כל כך רוצה אותן. בתוך תוכך את יודעת שיום אחד תהיה לך את ההזדמנות לקנות אותן".

 

לפנייה לכתב: deuel@012.net.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים