שתף קטע נבחר

הופך לאבא בגיל 45? הילד בסיכון לאוטיזם

מחקר ענק שבדק נתונים של מיליוני גברים ותינוקות מצא כי ילדים לאבות מעל גיל 45 נמצאים בסיכון גבוה משמעותית יותר לסבול מהפרעות נפשיות, מהפרעות קשב וריכוז או מאוטיזם. מומחית ישראלית לפריון: "אין סיבה להיכנס לפאניקה, הנושא מאוד מורכב"

עוד הוכחה לכך שהשעון הביולוגי מתקתק גם אצל גברים: מחקר רחב היקף מצא כי אבהות בגיל מאוחר מעלה את הסיכון ללידת ילד עם אוטיזם או מהפרעות נפשיות. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת JAMA Psychiatry.

  

מחקרים קודמים כבר מצאו קשר בין גיל האב לבריאות הילדים ולתפקודם המוחי, אולם המחקר הנוכחי הוא הגדול ביותר שבוצע עד כה ותוצאותיו חמורות מכפי ששיערו. לדברי החוקרים, הסיכון עשוי לנבוע ממוטציות גנטיות המצטברות בזרעונים של הגבר עם השנים.

 

 

אבהות בגיל מבוגר:

תוך עשור: זינוק של 100% בלידות אחרי גיל 45

רוצה להיות אבא אחרי גיל 40? יש בזה סיכון

"ילדים לאבות מבוגרים - פחות אינטליגנטים"

  

פוריות הגבר הולכת ונפגעת עם השנים: במחקר ישראלי שפורסם לפני שנים אחדות נמצא כי נפח הזרע הולך ויורד, ותנועתיות הזרעונים נפגמת גם היא. מחקר אחר, שנערך בצרפת, מצא כי הסיכוי להפלה גדל משמעותית כאשר הגבר בן 40 ומעלה.

  

אוטיזם, אובדנות וסמים

במחקר החדש בדקו החוקרים ממכון קרולינסקה בשטוקהולם ומאוניברסיטת אינדיאנה בארצות הברית את תיקיהם הרפואיים ואת הישגיהם הלימודיים של 2.6 מיליון תינוקות שנולדו ל-1.4 מיליון גברים. החוקרים ציינו כי מדובר ב-90% מהלידות בשבדיה שהתרחשו בין השנים 1973 ל-2001.

 

מנתוני המחקר עולה שילדים לאבות בני 45 ומעלה נמצאו בסיכון הגבוה פי 3.5 ללקות באוטיזם, סיכון כפול לסבול מהפרעות פסיכיאטריות, מהתנהגות אובדנית ומשימוש בסמים, וסיכון הגבוה פי 13 ללקות בהפרעות קשב וריכוז (ADHD).

 

פחות מ-1% מהילדים שנולדו לאבות מתחת לגיל 45 סבלו מהפרעות ביפולריות, בהשוואה ל-14% מהילדים לאבות בני 45 ויותר. במקרים רבים, הסיכון לכל הפרעה ספציפית עלה ככל שעלה גיל האב.

  

ההשפעה על הישגיהם הלימודיים של הילדים הייתה לא פחות דרמטית: ילדים לאבות מבוגרים היו בסיכון הגבוה ב-60% להישגים נמוכים בגיל 15. הם נמצאו גם בסיכון גבוה ב-70% לנשור בכיתה י' מבית הספר.

  

החוקרים הדגישו כי גיל ההורים הולך ועולה בארצות רבות, ועל פי ממצאי המחקר הנוכחי נהיה עדים בסופו של דבר לעלייה גם בשיעור ההפרעות הפסיכיאטריות ובבעיות הלימודים בדור העתיד.

 

סיכון הגבוה ב-60% להישגים נמוכים בגיל 15 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
סיכון הגבוה ב-60% להישגים נמוכים בגיל 15(צילום: shutterstock)

 

מומחית: אין סיבה לפאניקה

"אין סיבה לגברים להיכנס לפאניקה ואין כל המלצה עבורם להקדים ולהביא ילדים לעולם", אומרת ל-ynet פרופ' מרתה דירנפלד, מומחית לגינקולוגיה ולפוריות ויו"ר האיגוד הישראלי לחקר הפריון. "בניגוד לאישה, הגבר בנוי אחרת ויש לו זרעונים עד גיל 100.

 

"הנושא מאוד מורכב, כיוון שקשה לנטרל את הפקטור הגברי מהפקטור הנשי ולא ברור גם במחקר הזה אם הפגיעה בילדים הייתה מביצית פגומה או מזרעון פגוע".

 

לדברי פרופ' דירנפלד, מחקר מקביל שנערך בארצות הברית וכלל 300 ילדים אוטיסטים לא מצא קשר בין גיל האב לסיכון מוגבר לאוטיזם. "לילדים האוטיסטים לא היה בהכרח אב מבוגר", היא אומרת. "לכן, צריך לראות את התוצאות במחקר הזה בזהירות ואנחנו עדיין רחוקים מלהסיק מסקנות נחרצות". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ילדים לאבות בני 45 ומעלה נמצאו בסיכון הגבוה פי 3.5 ללקות באוטיזם
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים