שתף קטע נבחר

מרכולים שיפעלו בשבת בתל אביב לא ייקנסו

הנהלת העירייה קבעה מכסה למרכולים שיעבדו בסופ"ש ולמעשה פטרה מקנס את אלו שכבר פתוחים. העסקים הקטנים זועמים: "הניסיון לעקוף את בג"ץ לא יעבור". וגם: כמה מרכולים פתוחים בשבת ברחוב שלכם?

תשבור את הסטטוס קוו? הנהלת עיריית תל אביב אישרה היום (ב') הצעה שנועדה להסדיר פתיחת עסקים בשבת, ולמעשה משמרת את המצב הקיים - פרט לקנסות שהיו ניתנים עד כה לבעלי המרכולים שנותרו פתוחים בסופ"ש. בעירייה אף הגדירו כמה חנויות יישארו פתוחות בכל רחוב מרכזי, בהתאם למספר המרכולים שכרגע פתוחים בשבת בניגוד לחוק.

 

כמה מרכולים פתוחים בשבת ברחוב שלכם? הרשימה המלאה

 

למרבה האירוניה, הצעת התיקון לחוק העזר העירוני נולדה בעקבות פסיקת בית המשפט העליון ביוני אשתקד, אז נטען כי עיריית תל אביב לא אוכפת במידה מספקת את האיסור על פתיחת עסקים בשבת. פקחי העירייה נהגו לרשום קנסות כשמצאו סניפים של הרשתות AM:PM וטיב טעם, למשל, שנותרו פתוחים בשבת אך לא הורו על סגירתם. על רקע זאת, התלוננו בעלי מכולות בתל אביב על פגיעה בעסקים הקטנים, ובסופו של דבר שופטי העליון צידדו בעמדתם.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו  

 

עם זאת, ההצעה הנוכחית אינה מה שציפו לו העותרים. התיקון לחוק העזר מגדיר רשימה של הרחובות הראשיים שבהם תותר פעילותם של מספר מוגבל של מרכולים (כולל קיוסקים) בשבתות ובחגים. האישור יינתן לתקופה של כחמש שנים וכן יוגדר גודל מקסימלי של חנויות. בנוסף, קובע החוק שלושה אזורי פנאי ותיירות ברחבי העיר - נמל תל אביב, מתחם התחנה ונמל יפו - שבהם תותר פעילותן של חנויות נוספות.

 

אכיפת התיקון, אגב, לא צפויה להשתנות ובתי עסק שיפעלו בשבת מעבר למכסה המותרת ייקנסו, ורק בהמשך יישקלו צעדים חמורים יותר כמו כתבי אישום וצווי סגירה. "בית המשפט העליון שלח אותנו לתהליך מורכב של בחינה מחודשת של חוק העזר העירוני", ציין ראש העיר רון חולדאי, "לשם התאמתו למציאות החיים בתל אביב-יפו של היום - עיר השומרת מצד אחד על הערך הסוציאלי של יום המנוחה במדינת היהודים, ושמהצד השני מאפשרת לכל אחת ואחד ליהנות כרצונו מהשבת".

 

ההצעה כבר אושרה על-ידי הנהלת העירייה, וצפויה לעבור בחודש הקרוב את

ההצבעה במועצת העיר, שם יש רוב לחולדאי. עם זאת, הקרב האמיתי על אישור היוזמה יהיה בפני משרד הפנים. "זו עבודה בעיניים, זהו חוק עוקף בג"ץ שלא ניתן להעביר אותו", התלונן יו"ר פורום המכולות והמינימרקטים, קובי ברמר, שמחזיק בעסק בעיר. "זה אולי יעבור במועצת העיר אבל לא יותר מכך, כי יש חוק שעות עבודה ומנוחה בכנסת. זה רוח ודאווינים".

 

לטענת ברמר, ההצעה של הנהלת העירייה רק מחריפה את הפגיעה בעסקים הקטנים. "עכשיו לי אסור לפתוח בשבת אבל למי הוא כן מאשר? לעסקים הגדולים, אלו שעברו על החוק. הוא מנותק. אם מישהו אחר היה מעז לעשות חוק עוקף בג"ץ היה קם רעש גדול, אבל בגלל שזה ראש עיר שמקורב לאליטה אז כולם שותקים. הוא משועבד לטייקונים ולרשתות הגדולות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מרכולים ברחוב אבן גבירול. לא ייקנסו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים