שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP, AFP. רויטרס

פלישה לילית: רוסיה מזרימה כוחות לקרים

אחרי הכיבוש השקט פוטין מבצר את שליטתו בחצי האי ומזרים הלילה דרך הים משאיות עמוסות חיילים לאוקראינה. מוקדם יותר השתלטו כוחותיו על טרמינל ימי חשוב. אובמה דן עם בכירי ביטחון וצבא על דרכים לבודד את רוסיה. הושהו שיחות סחר והשקעות בין שתי המדינות והוקפאו תרגילים צבאיים משותפים

צבא רוסיה הזרים הלילה (יום ב') חיילים רבים נוספים לחצי האי קרים באמצעות מעבורת, אחרי שהשתלט על טרמינל ימי של משמר הגבול האוקראיני בחצי האי קרים. כך טוענת אוקראינה. לפי דיווחים המגיעים מחצי האי קרים, הכוחות הרוסיים הקיפו את הטרמינל במשך כמה ימים, אבל רק אתמול השתלטו עליו, והלילה הם החלו לפרוק משאיות עמוסות בחיילים שהובאו במעבורת.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

הלילה נועד נשיא ארצות הברית ברק אובמה למשך שעתיים עם יועציו לענייני ביטחון לאומי ודן עמם על הדרכים שבהן ארה"ב ובעלות בריתה יוכלו לבודד את רוסיה בשל התערבותה הצבאית באוקראינה. במקביל, דווח כי שיחות הסחר וההשקעות עם רוסיה יושהו. כמו כן בפנטגון הוחלט להקפיא תרגילים צבאיים משותפים.

 

במועצת הביטחון של האו"ם נערך אמש דיון חירום בדלתות פתוחות בנוגע למשבר בחצי האי קרים. שגרירת ארצות הברית, סמנתה

פאואר, אמרה בדיון כי אין שום ראיה לכך שלתושבים דוברי הרוסית של חצי האי קרים נשקפת סכנה כלשהי. רוסיה הצהירה בימים האחרונים כי הסיבה להשתלטות שלה על חצי האי קרים היא דאגה לרוסים שגרים בו ושמהווים רוב באזור, וטענה שהם סובלים מהתנכלויות מהשלטון המרכזי החדש בקייב, בעקבות הדחתו של נשיא אוקראינה הפרו-רוסי ויקטור ינוקוביץ'.

 

מנגד, שגריר רוסיה לאו"ם ויטלי צ'ורקין אמר בישיבת מועצת הביטחון כי הנשיא המודח של אוקראינה ינוקוביץ', בן בריתו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, שלח לפוטין מכתב שבו ביקש ממנו להשתמש בכוח צבאי רוסי באוקראינה. בכך מבקש צ'ורקין להכשיר את המהלך הרוסי, משום שרוסיה רואה בהדחת ינוקוביץ' הפיכה ובשלטון החדש בקייב בלתי-לגיטימי.

 (צילום: יוסי זמיר) (צילום: יוסי זמיר)
(צילום: יוסי זמיר)

אוניות רוסיות בקרים (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אוניות רוסיות בקרים(צילום: MCT)

בנות משפחה מבקרות חיילים אוקראינים הסגורים בבסיס צבאי בקרים, שעליו צרים הכוחות הרוסיים (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
בנות משפחה מבקרות חיילים אוקראינים הסגורים בבסיס צבאי בקרים, שעליו צרים הכוחות הרוסיים(צילום: Gettyimages)

דיון מועצת הביטחון של האו"ם, הלילה בניו-יורק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דיון מועצת הביטחון של האו"ם, הלילה בניו-יורק(צילום: AFP)

עימות רוסי-אמריקני במועצת הביטחון. השגרירים פאואר וצ'ורקין (צילום: AFP, AP) (צילום: AFP, AP)
עימות רוסי-אמריקני במועצת הביטחון. השגרירים פאואר וצ'ורקין(צילום: AFP, AP)

"ינוקוביץ' ביקש שנשתמש בכוחות מזוינים כדי להשיב לאוקראינה לגיטימיות, שלום, חוק, סדר ויציבות וכדי להגן על העם האוקראיני", אמר צ'ורקין. הוא אמר בישיבה כי קיבל רשות להקריא את הצהרתו של ינוקוביץ', הציג אותה והקריא את דברי הנשיא המודח: "כנציג הנבחר והלגיטימי אני מאמין שאוקראינה נמצאת על סף מלחמת אזרחים". במכתב ינוקוביץ' מוסיף: "חייהם של האוקראינים בחצי האי קרים, ביטחונם וזכויותיהם נמצאים תחת איום. תחת ההשפעה של מדינות המערב יש שם מעשי טרור ואלימות גלויים".

 

שגריר אוקראינה באו"ם אמר במועצת הביטחון כי רוסיה שיגרה כ-16,000 לוחמים לחצי האי קרים מאז 24 בפברואר. בתוך כך, אמר סרגיי מרקוב, חבר פרלמנט לשעבר מרוסיה, הנאמן לנשיא ולדימיר פוטין כי הרשויות הפרו-רוסיות בחצי האי קרים ינתקו את זרמי החשמל והמים לכוחות הצבא האוקראיני בבסיסים המוקפים בכוחות רוסיים. מרקוב, שערך מוקדם יותר פגישות עם הרשויות בחצי האי, אמר לעיתונאים כי לחיילים "ייעשה מאוד לא נוח, אם לא יצהירו כי הם אינם נאמנים עוד לשלטון בקייב". לדבריו, "הלחץ עליהם הולך להתגבר הלילה". 

 

מוקדם יותר, בפגישה עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בבית הלבן, אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה: "רוסיה בצד הלא נכון של ההיסטוריה. עם הזמן, מעשיה של רוסיה יגבו ממנה מחיר. הצעדים שהיא נקטה הם עבירה על החוק הבינלאומי. רוסיה אינה יכולה להציב חיילים על אדמת אוקראינה ולהפר את החוק הבינלאומי מבלי להיענש". הלילה אמר יו"ר ועדת הסנאט לענייני חוץ, סנאטור רוברט מננדז, כי חבריה מכינים חקיקה שתספק תמיכה לאוקראינה ובמקביל מתייעצים עם ממשל אובמה לגבי הטלת סנקציות נגד אזרחים רוסים ואוקראינים המשתפים פעולה עמם. 

 

בתום פגישת נתניהו ואובמה, ערך נשיא ארצות הברית בבית הלבן פגישה עם בכירים בצבא האמריקני ויועציו לביטחון לאומי בנוגע למשבר באוקראינה. בפגישה משתתפים בין היתר מזכיר המדינה ג'ון קרי, שר ההגנה צ'אק הייגל, היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס והגנרל מרטין דמפסי. 

 

בתוך כך, שרי החוץ של האיחוד האירופי שנפגשו אמש בבריסל איימו גם הם בסנקציות של אירופה על מוסקבה אם רוסיה לא תסיג את כוחותיה מאוקראינה. הם לא סיכמו על דד-ליין או על פרטי צעדי הענישה שעשויים להינקט נגד מוסקבה, אבל מנהיגי האיחוד יקיימו ועידת פסגה ביום חמישי וייתכן ששם הם יקבלו החלטות נוספות.

 

הצי הרוסי בים השחור (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הצי הרוסי בים השחור(צילום: MCT)
פוטין צופה בתרגיל הגדול של צבא רוסיה בגבולו המערבי, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
פוטין צופה בתרגיל הגדול של צבא רוסיה בגבולו המערבי, היום(צילום: AP)
 

רדוסלב סיקורסקי, שר החוץ של פולין המגלה מעורבות משמעותית במשבר בין רוסיה לבין שכנתה של פולין אוקראינה, אמר: "האיחוד האירופי יבחן מחדש את היחסים שלו עם רוסיה אם לא תהיה הרגעה של המתיחות". צעד ענישה אפשרי אחד שהוזכר על ידי שרי האיחוד אחרי פגישתם היה השעיית השיחות על נושאי ויזה עם רוסיה.

 

רוסיה והאיחוד האירופי דנים מאז 2007 בשיתוף פעולה בנושאי אשרות כניסה, ורוסיה מעוניינת לקבל מעמד של מדינה שאזרחיה אינם זקוקים

לוויזה כדי לנסוע למדינות האיחוד האירופי. מדובר בנושא שעולה על הפרק כמעט בכל פגישה בין מוסקבה לבריסל. השרים האירופים שוקלים גם את האפשרות של הטלת אמברגו נשק על רוסיה, אולם אחרי כמה שעות של שיחות הם לא קיבלו החלטה בנושא. כמה מדינות הביעו הסתייגויות.

 

רוסיה היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של האיחוד האירופי אחרי ארצות הברית וסין, ובשנת 2012 ייצאה לאיחוד האירופי סחורות בשווי כ-170 מיליארד דולר. היא גם ספקית האנרגיה העצמאית החשובה ביותר של האיחוד האירופי, ואחראית ליותר מרבע מצריכת הנפט והגז של מדינות האיחוד.


פורסם לראשונה 03/03/2014 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
חיילים רוסים בחצי האי קרים. "ינוקוביץ' ביקש"
צילום: MCT
מומלצים