שתף קטע נבחר

מצרים: חמאס הוצא מחוץ לחוק, נכסיו יעוקלו

בית משפט הורה לאסור את כל פעילויות התנועה האיסלאמית בשל מעורבותה בגל הטרור שפוקד את מצרים מאז הדחת איש "האחים המוסלמים" מורסי

בית משפט במצרים הורה היום (יום ג') לאסור את כל הפעילויות של תנועת חמאס במדינה ולעקל את כל מטות התנועה האיסלאמית בקהיר. ההחלטה הדרמטית התקבלה בעקבות תביעה שהוגשה לבית המשפט בבקשה להגדיר את חמאס כארגון טרור על רקע מעורבותו, על פי הטענות, בגל הטרור שפוקד את מצרים מאז הדחתו של מוחמד מורסי. חמאס גם נאשם בשיתוף פעולה עם תנועת "האחים המוסלמים" שכבר מוגדרת על ידי הממשלה בקהיר כארגון טרור.

 

עוד חדשות בעולם :

פוטין משיב כוחות: "תמו משחקי המלחמה"

סופה בארה"ב: קיר שלג עף על כתב. צפו

אוסקר לניצולה: "סוף מופלא ל-110 שנים"

הכנסייה המומה: האפיפיור אמר ז** בדרשה

 

יש לציין כי החלטת בית המשפט אינה סופית ובכדי שתצא לפועל היא צריכה לקבל את אישור הממשלה בדיוק באותו אופן שבו אושרה ההחלטה להכריז על "האחים המוסלמים" ארגון טרור בעקבות פיגוע תופת שאירע במחוז א-דקהלייה.

 

ארגון טרור? הנייה בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארגון טרור? הנייה בעזה(צילום: רויטרס)

משפטו נמשך. מורסי (צילום: AP) (צילום: AP)
משפטו נמשך. מורסי(צילום: AP)

חבר הלשכה המדינית של חמאס, עיזת א-רישק, אמר בחשבון הפייסבוק שלו בתגובה להחלטת בית המשפט בקהיר שהוא מגנה אותה ושהיא נועדה לפגוע ב"עם הפלסטיני ובהתנגדות שלו (נגד ישראל)". א-רישק אמר עוד כי "ההחלטה פותחת את הדלתות עבור ישראל לפתוח בתוקפנות נגד רצועת עזה ומספקת תמיכה לאויבי העם הפלסטיני לחיסול הסוגיה הפלסטינית. "אדם שפוי בדעתו אינו יכול לתאר לעצמו שבית משפט ערבי יחשיב את חמאס כארגון טרור על בסיס הנחות שקריות ובדיות", אמר חבר הלשכה המדינית.

 

בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני אמרו כי הארגון עומד לימין חמאס. בכיר הארגון בעזה, חאדר חביב, ציין בתגובתו כי להחלטת בית המשפט במצרים יש השלכות מסוכנות ושהיא משרתת את ישראל.

 

מדובר בעליית מדרגה בהידרדרות ביחסים בין השלטונות בעזה לבין השלטון המצרי, שלא מפספס הזדמנות להאשים את תנועת חמאס בפיגועי הטרור שמתרחשים במצרים, בייחוד בחצי האי סיני. גם בעזה משמיעים לאחרונה קולות חריפים נגד מצרים. בשבוע שעבר הוקם בצד הפלסטיני של מעבר רפיח מאהל מחאה שאליו הגיעו חברי פרלמנט מטעם חמאס שקראו למצרים לפתוח את מעבר רפיח הסגור תקופה לא מבוטלת ולהסיר את המצור המוטל על רצועת עזה.

 

ביום שישי הגיע המתח לשיא נוסף כשבחמאס ארגנו את תפילת יום השישי ליד מעבר רפיח. גורמי ביטחון במצרים הזהירו כי פעילי חמאס ינסו לחדור לשטח מצרים, ואף הזהירו את חמאס כי ינהגו בתקיפות ובנחישות כלפי כל חדירה לגבול. 

 

ובינתיים במצרים, היום נערך דיון נוסף במשפטו של הנשיא המודח מורסי בגין מעורבותו בהרג מפגינים מול ארמון הנשיאות אל-איתיחאדיה במהלך מחאת האופוזיציה נגדו בשנה שעברה. מורסי נאשם בפרשה יחד עם 14 מבכירי "האחים המוסלמים". הוא הגיע לבית המשפט בקהיר במסוק מבית הסוהר באלכסנדריה. במשפט אחר שנערך בעניינו מורסי נאשם ביחד עם בכירים ב"אחים המוסלמים" ששיתף פעולה עם חמאס נגד האינטרסים הלאומיים של מצרים ושריגל אחר מצרים. 

 

שמו של חמאס גם נקשר לטרור במצרים עוד לפני הדחת מורסי מהשלטון. באוגוסט 2012, למשל, נהרגו 16 אנשי משמר הגבול המצרי בפיגוע בעת שסעדו את ארוחת שבירת הצום. בכירים בזרוע הצבאית של חמאס הואשמו במעורבות בפיגוע.  

 

צבא מצרים פועל בחודשים האחרונים ביתר שאת בחצי האי סיני ועד היום הרס בסביבות 1,300 מנהרות בגבול בין רצועת עזה לבין חצי האי סיני. מנהרות אלה שימשו עורק ראשי להברחות של אמצעי לחימה, סחורות ולוחמים. חמאס מואשם בין היתר ברחוב המצרי כמי שקשר קשר עם "האחים המוסלמים" וארגוני הג'יהאד העולמי בחצי האי סיני ובראשם "אנסאר בית אל-מקדס" המזוהה עם אל-קאעידה נגד מצרים ונגד מנגנוני הביטחון והצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחוץ לחוק במצרים. לוחמי חמאס בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים