שתף קטע נבחר

0:67 - הכנסת אישרה את חוקי המשילות

הקואליציה התחייבה, האופוזיציה מחתה והחוקים מעוררי המחלוקת אושרו במליאה חצי ריקה. "הצביעות חוגגת וזועקת לשמיים", ביקר ליברמן את המתנגדים. צפו בשידור הישיר מהכנסת

בתום חודשים ארוכים של דיונים ושבוע של עימות פוליטי רב-משתתפים, אישרה הבוקר (יום ג') הכנסת את שני חוקי המשילות בקריאה שנייה ושלישית. לבקשת הקואליציה, הצביעו חברי הכנסת באופן שמי, ואישרו לבסוף תיקון לחוק יסוד: הממשלה ותיקון לחוק הבחירות לכנסת ברוב של 67 תומכים, ללא מתנגדים וללא נמנעים. מיד לאחר אישור החוקים התכנסו סיעות האופוזיציה לדיון מחוץ למליאה.

  

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

חוקי המשילות נועדו להקשות על הפלת ראש ממשלה ומגבילים, בין היתר, את יכולת האופוזיציה להביע אי-אמון בממשלה מכהנת. התיקון לחוק היסוד קיבע את מספר השרים בממשלה על 18 (לבד מראש הממשלה עצמו), את מספר סגני השרים על 4 ומנע מינוי שרים ללא תיק. הוא מנהיג גם אי-אמון קונסטרוקטיבי מלא, שמאשר הפלת ממשלה רק בהצגת ממשלה חלופית.

 

התיקון לחוק הבחירות לכנסת העלה את אחוז החסימה ל-3.25 - כארבעה מנדטים. הוא ביטל בנוסף את "חוק מופז", שמאפשר לשבעה חברי כנסת להתפצל מסיעתם גם אם אינם מהווים שליש ממנה, ואת יחידת מימון הבחירות לח"כ שפרש מסיעתו לטובת מפלגה אחרת.

 

"אני מברך את הציבור הישראלי שיקבל ממשלות מתפקדות ויציבות יותר", אמר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בתום ההצבעות. "ממשלות ללא שרים ללא תיק ושיש להן יכולת משילות ממשית ופיקוח על הממשלה והדיונים בהן יהיו מעניינים יותר וחשובים יותר".

 

"מה שאנחנו רואים פה זה מחזה של צביעות ובכיינות", אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהציג במליאה את חוק המשילות. "כל פעם ששמעתי את בוז'י היה בא לי לבכות ולנגב את הדמעות, כל הזמן בוכה ומקטר. הצביעות חוגגת וזועקת לשמיים. כל אותם אנשים שחרדים לדמוקרטיה הישראלית דיברו בעבר על הצורך להעלות את אחוז החסימה כי מפלגות קיקיוניות עלולות להיכנס לכנסת". ליברמן פירט את אחוזי החסימה המיושמים במדינות מערביות אחרות ותהה "האם אנחנו עושים משהו שלא מקובל בעולם?".

 

דברי ליברמן זכו לתגובה מצד יו"ר העבודה יצחק הרצוג בכינוס סיעות האופוזיציה מחוץ לאולם המליאה. "אדוני שר החוץ, אתה בנית את מרבית הקריירה שלך על קמפיינים של הפחדה ואתה לא תושיב את האופוזיציה על כסא קטן ונמוך", אמר הרצוג. "הקואליציה באה לכאן היום מתוך קומבינה פוליטית מדאיגה ומתוך רצון לשסות קבוצה בקבוצה על מנת לכסות את הכישלון שלה בכל תחום ותחום". לכינוס האופוזיציה הגיעה גם ח"כ רות קלדרון מיש עתיד, שהצביעה בעד חוקי המשילות.

 

חצי מליאה ריקה, היום בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חצי מליאה ריקה, היום בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

יוזם חוק המשילות, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אמר לפני ההצבעות כי "התנהגות האופוזיציה היא אנטי-דמוקרטית. מי שרוצה לטעון את טענותיו שיגיע לכאן ויטען ונראה אם יש לו רוב או אין לו רוב. הם לא הגיעו להצבעה כי ידעו שיפסידו בה. ראוי שמי שרוצה לטעון לדמוקרטיה ישחק לפי הדמוקרטיה".

 

אישורו נכרך בשבוע האחרון בהצבעות על חוק הגיוס וחוק משאל העם, שלושה מהלכים קולאיציוניים משמעותיים שההצבעה עליהם עוגנה במסמך התחייבות קואליציוני שנחשף ב-ynet. על פי המסמך, ראשי מפלגות הקואליציה התחייבו להעביר יחדיו את שלושת החוקים מעוררי המחלוקת.

 

ההתחייבות, תוצאה של חוסר אמון בין המפלגות, עוררה ביקורת רבה במערכת הפוליטית ומחאה אופוזיציונית מתמשכת ששיאה קיום דיונים חלופיים במשכן בזמן הדיונים על החוקים.

 

"ליברמן ניצח בקרב היום, אבל המאבק עוד לא הסתיים", הגיב ח"כ דב חנין (חד"ש) לאישור החוקים. "הוא הצליח לסחוט מחברי הקואליציה תמיכה בהעלאה חדה של אחוז החסימה, מהלך שיותר מ-90 חברי כנסת היו מצביעים נגדו בהצבעה חופשית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מליאת הכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים