שתף קטע נבחר

דרעי להרצוג: "הלוואי שתהיה ראש ממשלה"

הציר החדש בפוליטיקה הישראלית? מאבק האופוזיציה בחוקי המריבה הוביל לחיבוק מפתיע של מפלגות השמאל מצד הסיעות החרדיות. אחרי ההצבעה אמר יו"ר ש"ס להרצוג: "מברך אותך שתעלה מעלה מעלה". הרצוג: "הקואליציה בהיסטריה, ליברמן ולפיד לא דמוקרטים"

האם הפוליטיקה הישראלית עומדת בפני שינוי במאזן הכוחות? יו"ר העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג גוזר היום קופון ראשון בעקבות הובלת המאבק נגד חוקי המריבה. אחרי שמפלגות הקואליציה הצביעו מול כנסת חצי ריקה בעד חוקי המשילות, התכנסו חברי האופוזיציה באולם אחר במשכן, ושם נשבו רוחות של ידידות בין יריבים פוליטיים ותיקים. יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר להרצוג במהלך הדיון: "המשימה שלנו היא להפיל את הממשלה בראשות בנימין נתניהו, והלוואי ונזכה להכתיר אותך כראש ממשלה".

 

ח"כ דרעי שיבח את התנהלותו של יו"ר העבודה בימים האחרונים, שלדבריו הצליחה ללכד את מפלגות האופוזיציה למרות חילוקי הדעות ביניהן. "אני מברך אותך על כך ואני מברך אותך שתעלה מעלה מעלה", הוסיף.

 

הרצוג עצמו אמר בפתח הדיון של סיעות האופוזיציה: "איך יודעים שהקואליציה בהיסטריה? אביגדור ליברמן פותח במתקפת בלע כלפי כל מה שמייצגת האופוזיציה. אדוני שר החוץ, אתה בנית את מרבית הקריירה שלך מחוקי שנאה ומקמפיינים של הפחדה ואתה לא תושיב את האופוזיציה על כיסא קטן ונמוך. אתה ועמיתך יאיר לפיד מובילים מפלגות שאין דבר ביניהן ובין דמוקרטיה".

 

מוקדם יותר אישרה הכנסת את שני חוקי המשילות בקריאה שנייה ושלישית. לבקשת הקואליציה, הצביעו חברי הכנסת באופן שמי, ואישרו ברוב של 0:67 תיקון לחוק יסוד: הממשלה ותיקון לחוק הבחירות לכנסת.

 

חוקי המשילות נועדו להקשות על הפלת ראש ממשלה ומגבילים, בין היתר, את יכולת האופוזיציה להביע אי-אמון בממשלה מכהנת. התיקון לחוק היסוד קיבע את מספר השרים בממשלה על 18 (לבד מראש הממשלה עצמו), את מספר סגני השרים על 4 ומנע מינוי שרים ללא תיק. הוא מנהיג גם אי-אמון קונסטרוקטיבי מלא, שמאשר הפלת ממשלה רק בהצגת ממשלה חלופית.

 

התיקון לחוק הבחירות לכנסת העלה את אחוז החסימה ל-3.25 - כארבעה מנדטים. הוא ביטל בנוסף את "חוק מופז", שמאפשר לשבעה חברי כנסת להתפצל מסיעתם גם אם אינם מהווים שליש ממנה,

ואת יחידת מימון הבחירות לח"כ שפרש מסיעתו לטובת מפלגה אחרת.

 

הרצוג התייחס לאחר מכן לחוק הגיוס: "אני רואה בשוויון ערך עליון ואני רואה זכות גדולה לשרת בצבא, אבל אני חושב שזה צריך להיעשות מתוך דיאלוג. הקואליציה עשתה את זה מתוך קומבינה פוליטית מדאיגה".

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון תקפה את יאיר לפיד על תמיכתו בחוקים שלדבריה נוגדים את הדמוקרטיה. "בדרכי לכאן באוטו שמעתי רדיו וחשבתי שאני לא שומעת טוב", סיפרה. "שמעתי ששר האוצר לפיד אמר 'החזרנו את העיקרון הכי חשוב בדמוקרטיה, שהרוב קובע'. חיכיתי לעוד מהדורה כי יש מצב שלפיד לא היה בשיעור הזה באזרחות".

 

גם יו"ר מרצ שלחה מסרים ידידותיים לחבריה החדשים באופוזיציה מהמפלגות החרדיות והתייחסה לחוק הגיוס: "אני כל הזמן שומעת מאנשי יש עתיד שהחוק הזה הוא נורא חשוב כי הוא יגרום לחרדים להשתלב בשוק התעסוקה, ואני רוצה לומר שאם מישהו חושב שהוא ישתמש בסנקציות פליליות כדי להרתיע מישהו, הרי זה בלוף. לא יהיו סנקציות פליליות. אני חושבת שזו לא דרך המלך, בטח לא במקרה הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, עידו ארז
הרצוג ודרעי. הציר החדש?
צילום: גיל יוחנן, עידו ארז
מומלצים