שתף קטע נבחר

57 מיליון: מהן ההוצאות של בית הנשיא?

שכר, הוצאות תפעול, נסיעות רשמיות, השתתפות באירועים ואבטחה - אלו חלק מסעיפי ההוצאה של בית הנשיא בשנה שעברה. למרות הבקשה, לא סופקו חשבוניות

11 מיליון שקלים על הוצאות תפעול, יותר מ-8 מיליון שקלים על נסיעות ממלכתיות רשמיות ו-4.3 מיליון שקלים על אמצעי ביטחון. אלו חלק מהוצאות בית הנשיא לשנת 2013, שהסתכמו ב-57,533,000 שקלים.

 

הדו"ח של בית הנשיא ()
הדו"ח של בית הנשיא

 

מהנתונים, שנמסרו בעקבות בקשה של התנועה לחופש המידע, עולה בין היתר כי בית הנשיא שילם 5,675,000 על העסקת סטודנטים ומאבטחים, 11,059,000 שקלים על הוצאות תפעול, 870 אלף שקל על הוצאות מחשב, 8,179,000 שקל על נסיעות ממלכתיות רשמיות, 752 אלף שקל על השתתפות באירועים, 740 אלף שקל על הדרכה ולימודים ו-4,210,000 שקלים על אמצעי ביטחון. עיקר ההוצאות של בית הנשיא הן על משכורות.

 

נתניהו מציג: צומצמו ההוצאות על מעון רה"מ

 

בנוסף היו הוצאות בגובה 2,662,000 בגין הפעילות של נשיאי המדינה לשעבר ורעיותיהם. מדובר בנשיא יצחק נבון ואלמנות הנשיאים חיים הרצוג ועזר ויצמן.

 

בתנועה לחופש המידע אמרו כי אמנם התקבלה תשובה מבית הנשיא, אך לא התקבלה התייחסות לדרישה להצגת חשבוניות. עם זאת, ממידע שהגיע ל-ynet עולה כי החשבוניות לא נמסרו כיוון שלוקח זמן להעבירן.

 

המידע על הוצאות בית הנשיא התקבל בעקבות פנייתו של הסטודנט למשפטים דרור שמש, מהקליניקה לחופש המידע שמפעילה התנועה לחופש המידע בבית הספר למשפטים במסלול האקדמי המכללה למנהל. בשנה שעברה התקבל באופן דומה מידע על עלויות מעון ראש הממשלה.

  

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"ל התנועה לחופש המידע, אמרה: "תקוותנו

 היא שבשנה הבאה כבר לא יהיה צורך בהוצאת בקשות בנושאים אלה, ושהגורמים המדוברים הפנימו את דרישת הציבור לקבלת דיווח בעניין הוצאות המעונות. טוב יעשו הגורמים אם יפרסמו מידע זה באופן זמין ונגיש באתרים הרלוונטיים וכך ידגימו, הלכה למעשה, את מחויבותם להתנהלות שקופה וראויה לציבור".

 

גורמים המכירים את העבודה בבית הנשיא ציינו כי חשבון ההוצאות אינו מתייחס להוצאות הפרטיות של נשיא המדינה, אלא להוצאות התפעול של המשרד שבו שוכן גם בית מגוריו. "מדובר בתקציב כול פעילות בית הנשיא, שכולל אירוח אורחים מחו"ל, ועדת החנינות ועוד. בנוסף נשיא המדינה שמעון פרס מחזיק בדירת שלושה חדרים בתל אביב, הדירה נקנתה לאחר שמכר את הדירה שבה התגורר עם רעייתו סוניה שהלכה לעולמה. הנשיא אינו נוהג לחזור לדירתו בסופי שבוע על מנת לחסוך כספי ציבור, שכן כול ההוצאות ועלויות האבטחה בדירתו הפרטית אמורות להיות משולמות על חשבון קופת המדינה".

 

הם הוסיפו כי מהנתונים הקיימים עולה לי תקציב בית הנשיא צנח ב-8% בשנת 2013 לעומת 2012, כשבשנת 2012 עמד התקציב על ,62,704,000 שקל ובשנת 2013 עמד התקציב על 57,533,000 שקל.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן/ לע"מ
הנשיא פרס
צילום: מארק ניימן/ לע"מ
מומלצים