שתף קטע נבחר

4 חיילים נפצעו בגולן, מצבו של אחד מהם קשה

מטען רב עוצמה התפוצץ בסמוך לסיור של כוח צה"ל. חייל נפצע קשה ושלושה קל עד בינוני. מתחקיר ראשוני עולה כי החיילים הבחינו באדם חשוד ליד גדר הגבול, וכשיצאו מהרכב הממוגן המטען התפוצץ. החיילים נפגעו מרסיסים. צה"ל ירה לעבר עמדות של צבא סוריה

לאחר ניסיונות הנקמה הכושלים של חיזבאללה בגבול סוריה, שוב תקרית חריגה באזור הגדר: פיצוץ נשמע היום (ג') בצפון רמת הגולן על גדר המערכת, דרומית למג'דל שמס, ליד נחל סער. מהפרטים הראשוניים עולה כי ג'יפ סיור של צה"ל עלה על מטען. ארבעה חיילים נפצעו. מצב אחד הפצועים קשה והאחרים נפצעו באורח קל ובינוני. הפצועים פונו לבית החולים רמב"ם בחיפה. בתגובה ירה צה"ל אש ארטילרית וטילי "תמוז" לעבר עמדות סוריות באזור הגבול. מצה"ל נמסר כי זוהו פגיעות במטרות. ynet העביר שידור חי מזירת התקרית.

 

 

 

 

מטפלים בנפגעים (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מטפלים בנפגעים(צילום: אביהו שפירא)

 

פינוי הפצועים בבית החולים רמב"ם בחיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
פינוי הפצועים בבית החולים רמב"ם בחיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

אזור התקרית (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אזור התקרית(צילום: אביהו שפירא)

מפת האזור (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מפת האזור(צילום: shutterstock)

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

מתחקיר ראשוני עולה כי החיילים זיהו אדם חשוד באזור הגדר. הם יצאו מהרכב הממוגן ואז התפוצץ המטען. הפצועים, שהגיעו לבית החולים רמב"ם בחיפה, נפגעו מרסיסים.

 

מדובר צה"ל נמסר כי מסרים חמורים הועברו לממשלת סוריה באמצעות כוח האו"ם אונדו"ף. "צה"ל שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל", נמסר בהודעה.

 

הגעת הפצועים לבית החולים רמב"ם בחיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
הגעת הפצועים לבית החולים רמב"ם בחיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

סגן מנהל בית החולים רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל, אמר: "הפצוע הקשה הועבר לחדר הניתוח ושאר הפצועים מטופלים ביחידת הטראומה והם סובלים מפצעי חדירה ורסיסים".  

 

זו הפעם הראשונה מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה שחיילים נפצעים ממטען בגבול. הפיצוץ היום אירע באזור שבו התפוצץ מטען בדצמבר סמוך לג'יפ סיור צבאי. אז נגרם נזק לרכב הצבאי, אולם לא היו נפגעים. מדובר באזור הררי שכולל "שטחים מתים" רבים, הן מבחינת התצפית והן מבחינת השליטה הביטחונית.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקרית. במהלך ישיבת סיעת הליכוד בכנסת ביקש נתניהו לשלוח איחולי החלמה לפצועים ואמר: "הגבול עם סוריה מתמלא באחרונה בגורמי ג'יהאד וחיזבאללה וזה מציב בפנינו אתגר חדש. בשנים האחרונות הצלחנו לשמור על שקט מול מלחמת האזרחים בסוריה, וגם כאן נפעל בתקיפות כדי לשמור על ביטחון ישראל".

 

פרשננו רון בן ישי העריך בסוף השבוע כי חיזבאללה לא יפסיק בקרוב את ניסיונותיו לנקום את התקיפה האחרונה של שיירת הנשק המיוחסת לישראל: חיזבאללה לא יכול היה כנראה להעלים עין והוא הודיע באופן רשמי שינקום. מאז חיזבאללה מנסה לבצע פעולות שלהן מאפיינים מאוד ברורים: האחד - ניסיון לפגוע בחיילי צה"ל אבל לא באזרחים, והשני - לגרום פגיעה שלא תביא לתגובה צה"לית חריפה במיוחד, אשר עלולה לחייב את חיזבאללה להצית את הגזרה.

  

ביום רביעי לפני שבועיים זיהה כוח צה"ל שני חמושים ליד גדר המערכת בצפון רמת הגולן סמוך למוצב חרמונית, כשניסו להניח מטען בקרבת כביש המערכת. לעבר החמושים נפתחה אש

 מנשק קל של כוחות חי"ר וכן ירי פגזים - וזוהתה פגיעה.

 

גורמים צבאיים ציינו כי החוליה לא חצתה את הגבול ומסרו: "ככל הנראה מדובר בפעילות חבלנית בהכוונת חיזבאללה. שניים מהלוחמים של חיזבאללה נורו". באותה תקרית לא היו נפגעים לכוחות צה"ל.

 

גם ביום שישי האחרון חיזבאללה ניסה לנקום על הפצצת שיירת הנשק, אז באמצעות הנחת מטען בהר דב. אז הופעל מטען ליד כוח צה"ל בגבול לבנון, בעת שערך סיור שגרתי ליד נחל שיאון בגזרת הר דב. הכוח, שכלל כמה רכבי סיור עלה על מטען, אולם באותה תקרית איש לא נפגע. נזק נגרם לג'יפ ושלושה חיילים פונו לבית החולים זיו בצפת כדי לשלול פגיעות הדף. בתגובה ירו כוחות הצבא עשרות פגזים לשטח לבנון.

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הכתבה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
גדר הגבול באזור התקרית
צילום: אביהו שפירא
מומלצים