שתף קטע נבחר

פטור מורם מע"מ

באמצעות פטור ממע"מ מבקש לפיד להדיר חצי מדינה ממהטבה. האם ערבים יצטרכו בעתיד להציג חוגר בקופה? זה אולי לא תסריט הזוי

שר האוצר לא נח לרגע, רק שבוע עבר מאז העברת חוקי המשילות שהעלו את אחוז החסימה וחוק השוויון בנטל ושוב לפיד מכה בשתי הואכלוסיות החלשות במדינה - הערבים והחרדים. התבשרנו על התוכנית של שר האוצר לפטור זוגות צעירים ממע"מ על דירתם הראשונה. הכול טוב ויפה, אך עיון באותיות הקטנות מראה שהתנאי לכך הוא תעודת סיום מצה"ל. בלי שירות צבאי אין לך מה לחפש.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

בית לזונות / אבישג סיוון-גלנץ

חרדים לאקדמיה המופרדת / יופי תירוש, זהר כוכבי

 

באמצעות פטור ממע"מ מבקש לפיד להדיר חצי מדינה ממהטבה. המהלך הזה יפגע גם באלו שפטורים משירות צבאי או באלה שלא בורכו בבני זוג או ילדים. הוויכוח על שירות צבאי/לאומי מורכב וקשה וההתנגדות המוצדקת בעיניי לכפיית השירות לגיטימית, אבל אניח את הוויכוח הזה בצד ואשאל את השאלה הזועקת לשמיים: מה הקשר בין הפחתה או פטור ממע"מ לבין זכותו של זוג צעיר עם ילד, עובד ומשלם מסים לקנות בית מקבלן בשוק החופשי? זה כמו שתגידו שמי שלא שירת בצבא ישלם מע"מ בסופר על קניית ירקות, שהרי על פירות וירקות יש כבר פטור ממע"מ. האם ערבים יצטרכו בעתיד להציג חוגר בקופה? לפי ההתנהגות של שר האוצר בשנה האחרונה, זה לא תסריט הזוי.

 

מאז אמירת ה"זועביז" שבה נוכחנו לדעת שהשר לפיד קיבל לידו בגאון את לפיד הגזענות, הדרת הערבים ודחיקתם לפינה, הוא לא מפספס הזדמנות להוכיח שהוא עושה את העבודה. הוא עושה זאת בתחכום רב ובפפוליזם. הוא מדבר בשתי שפות: מצד אחד הוא מופיע באינספור כנסים ומודה שהדרת הערבים היא תוצאה של מדיניות אפליה מכוונת וטיפשית של ממשלות ישראל לדורותיהן, ומצד שני הוא מעלה את אחוז החסימה לכנסת וכעת מדלג על הערבים כיו"ר קבינט הדיור להורדת מחירי הנדל"ן ודוחף לנו את השירות הצבאי. נראה שהמונח קבינט לעולם לא ישתחרר מהקונוטציה הביטחונית במדינת ישראל.

 

לפי הערכות הכלכלנים, רק מיעוט מציבור רוכשי הדירה הראשונה ייהנה מהפטור, ועוד לא דיברנו על התחזית הגורסת שהצעד של לפיד לא מחושב ויגרום לתוצאה הפוכה של עליית מחירים. מדובר אפוא בצעד פופוליסטי שלא יביא בשורה אמיתית. אבל אפילו מהפופוליזם של שר האוצר, הערבים לא ייהנו.

 

גם אם היה ניתן הפטור ממע"מ, זוג ערבי היה צריך לעבור שבעה מדורי גיהינום עד לקורת הגג הנכספת. במציאות שבה אין תוכניות מתאר בחברה הערבית לבנייה רוויה, יזמים אינם רוצים להקים פרויקטים בערים ובכפרים ערביים. זוג ערבי שמחליט לעזוב את הכפר ולקנות דירה בכרמיאל או בנצרת עילית נתקל בחסמים מצד רבנים שאוסרים למכור דירות, בגילויי גזענות מצד קבלנים ומוכרים פרטיים ובמערכת בנקאית מפלה.

 

לפני שבועיים ביקר שר האוצר יחד עם צמרת משרדו בסכנין ופגש ראשי רשויות מקומיות ואנשי עסקים ערבים. הממונה על אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, אמר שם ש"שיטות ההקצאה כלפי ערביי ישראל אינן שוות. יש פערים גדולים במשאבים המוקצים בתחבורה ציבורית, בחלוקת הכנסות מארנונה עסקית, באזורי תעשייה משותפים ליישובים ערביים ויהודיים, ובחינוך". הוא היה צריך להוסיף עוד משפט קטן: "אנחנו נמשיך במדיניות זו בהנחייתו של אביר הפוליטיקה החדשה". בעצם, הוא לא צריך להגיד. זה בדיוק מה שעושה הבוס שלו.

 

עו"ד חאלד תיתי, עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ ד"ר באסל גטאס.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פאתינה דחלה
חאלד תיתי
צילום: פאתינה דחלה
מומלצים