שתף קטע נבחר

פרשת הרפז: אבי בניהו וארז וינר נעצרו

הותר לפרסום: דובר צה"ל בעבר ועוזרו של הרמטכ"ל אשכנזי נחקרו באזהרה. מעצרם הוארך ביממה בחשד לאיסוף חומר מכפיש על אנשי צבא ופוליטיקאים תוך השמדת ראיות "באופן אקטיבי". אצל בניהו נמצא מחשב צה"לי עם חומרים מסווגים. בועז הרפז במעצר בית. אשכנזי: החקירה תסתיים בלא כלום

התפתחות בפרשה שטלטלה את הצמרת הביטחונית של ישראל: אחר הצהריים (יום ד') הותר לפרסום כי בועז הרפז, אבי בניהו וארז וינר נחקרו ביומיים האחרונים באזהרה בחשד לשורת עבירות הקשורות ליחסים העכורים ו"מלחמת הלשכות" בין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לשר הביטחון הקודם אהוד ברק. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של וינר, אלוף-משנה במיל' שהיה עוזרו האישי של אשכנזי, ושל בניהו, אז דובר צה"ל בדרגת תת-אלוף, בחמישה ימים. הם הוגדרו בבקשה כ"מסוכנים לשלום הציבור", אך השופט מנחם מזרחי מבית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרם ביממה אחת.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

  

הרפז, האיש שנחשד בזיוף המסמך המפורסם שפוצץ את הפרשה בתקשורת, נחקר עוד אתמול והובא בפני שופט בבית משפט השלום בראשון לציון ששלח אותו למעצר בית למשך 10 ימים. היום הוא נקרא שוב למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, במטה יחידת להב 433 בלוד.

ארז וינר, בועז הרפז ואבי בניהו (צילום: אבי מועלם, גיל יוחנן, מוטי קמחי) (צילום: אבי מועלם, גיל יוחנן, מוטי קמחי)
ארז וינר, בועז הרפז ואבי בניהו(צילום: אבי מועלם, גיל יוחנן, מוטי קמחי)

הפרשה שמכונה במשטרה "404" חסתה במשך תקופה תחת צו איסור פרסום גורף, אולם היום התיר השופט לבקשת המשטרה לצמצמו, ולפרסם כי החקירה עברה לשלב הגלוי, ואת שמות שלושת הנחקרים. העבירות שמיוחסות להם: קשירת קשר לביצוע פשע, שיבוש מהלכי משפט, השמדת ראיות, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מורשה וגילוי בהפרת חובה. פרט למסוכנות הנטענת, במשטרה גם חוששים משיבוש החקירה ולכן דרשו להשאיר את וינר ובניהו במעצר.

 

בבקשה להאריך את המעצר נכתב שכל אחד מהם "פעל ביחד עם אחרים לאיסוף והפצת חומר מכפיש על אנשי צבא ופוליטיקאים וזאת תוך ביצוע שורת עבירות לרבות השמדת ראיות ושיבוש מהלכי משפט". עוד נטען כי דובר צה"ל לשעבר ועוזר הרמטכ"ל "החזיקו שלא כדין חומרים מסווגים ברמת 'סודי', 'סודי ביותר' ואף מעבר לכך. בנוסף, העבירו לידיעת גורם בלתי מוסמך חומרים מסווגים ברמת 'סודי ביותר'".

 

בניהו: חקירה על חצי מגרש

על בניהו אמר נציג המשטרה בדיון כי בחיפוש בביתו היום נמצא מחשב צה"לי "ובו חומרים מסווגים, והוא נחקר על דברים חדשים". גם אצל וינר, נטען בדיון, נמצאו חומרים שלא אמורים להיות בחזקתו - חלקם מפרשת הרפז ואחרים אינם. "להבנתנו אין צל צלו של ספק שהתגבשו ראיות משמעותיות לביצוע עבירות באופן שמחייב הדין", אמר החוקר. "יש יסוד לשיבוש חקירה. במקרה הזה אפשר לומר ברמת ודאות שהחשודים פעלו לשיבוש חקירה ולהשמדת ראיות באופן אקטיבי. אין ספק בקשר לחובת המעצר".

 

בניהו אמר: "אני מתקשה לשמוע שאני סכנה לציבור. שני עשורים נמצאתי ראוי להיות בתפקידים בכירים ורגישים, רוב חיי הבוגרים הקדשתי למען הציבור וזכיתי לשבחים בתפקידי".

 

עוד הסביר דובר צה"ל לשעבר ש"הייתי חלק מהפרשה בעל כורחי, במטווח בין השר לרמטכ"ל". בניהו הביע שביעות רצון מקיום החקירה, מחובתה של המשטרה לדבריו, אך היא "מתנהלת על חצי מגרש בגלל שהדיסקים הושמדו בצד שני (מתכוון ללשכת ברק - א"ס). אין לי מה להסתיר, אני מתחייב לשתף פעולה. לא שיבשתי כלום ביודעין".

 

וינר: "זה לא נגמר"

במסגרת החקירה, אמרו החוקרים כי צפויים להיחקר רבים אחרים. בין היתר, צפויים אשכנזי ורעייתו להיחקר. ככל הנראה נגבו עדויות גם מאהוד ברק ויוני קורן. בעקבות ההתפתחויות בפרשת הרפז, נמסר מטעמו של הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי: "הוא אינו מצוי בפרטי החקירה, אך ידוע לו היטב כי וינר ובניהו מילאו את תפקידיהם כקצינים מעולים, ישרים ושומרי חוק. לכן, אשכנזי משוכנע כי החקירה תסתיים בלא כלום". וינר, עוזרו של הרמטכ"ל אשכנזי, אמר בתגובתו הראשונה: "זה לא נגמר. לא הראו לי שום דבר חדש".

אשכנזי וברק. הפרשה מתעוררת (צילום: דודו אזולאי) (צילום: דודו אזולאי)
אשכנזי וברק. הפרשה מתעוררת(צילום: דודו אזולאי)

חקירת הפרשה נפתחה מחדש בקיץ האחרון בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, שלוש שנים אחרי פרסום "מסמך הרפז" -

 שכלל תוכנית לקידום מועמדותו לרמטכ"לות של אלוף יואב גלנט ולפגיעה באשנכזי, שהיה מסוכסך עמו. בהמשך נפתחה "תיבת פנדורה" של פעולות לשכותיהם של ברק ואשכנזי.

 

היועץ יהודה וינשטיין הסביר כי חומרים חדשים שנאספו בחקירת מצ"ח חייבו את חידוש החקירה. בסיבוב הראשון שלה, ב-2010, היא הייתה מצומצמת ועסקה בעניין החשד לזיוף המסמך בלבד. גם אז נחקרו כל הגורמים המעורבים, אולם רק נגד הרפז הוחלט להגיש כתב אישום - שלא הוגש עד היום, בשל הסתעפות ההליכים.

 

כעת המשטרה קיבלה מנדט רחב יותר, בהתבסס על חומרים שנאספו על ידי מבקר המדינה והפרקליט הצבאי הראשי שבדקו את הפרשה, בין היתר הקלטות של שיחות אישיות רבות מהטלפון בלשכת הרמטכ"ל. את התיק מוביל מטעם יאח"ה סגן-ניצב יורם נעמן, שהגיע בעצמו לדיונים בבית המשפט.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אבי בניהו במהלך הארכת מעצרו
צילום: מוטי קמחי
צילום: אבי מועלם
הרפז ביציאה מהחקירה
צילום: אבי מועלם
סנ"צ יורם נעמן
מומלצים