שתף קטע נבחר

קרי מחה - נתניהו קיים שיחת הבהרה עם יעלון

נמשכת המתיחות בין שר הביטחון לממשל בוושינגטון. מזכיר המדינה קרי מחה באוזני נתניהו על דברי יעלון, לאחר שגורמים אמריקנים כינו אותו "קיצוני". תגובת נתניהו: זימן את יעלון לשיחת הבהרה

העימות בין שר הביטחון לממשל האמריקני מוביל להגשת מחאה רשמית: מזכיר המדינה ג'ון קרי שוחח היום (ד') עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומחה באוזניו על דבריו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. בעקבות זאת, קיים נתניהו שיחת הבהרה עם יעלון.

 

 

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה שקרי "מחה והביע את דאגותיו מההערות", אבל סרבה להתייחס לתוכן השיחה עם נתניהו, ואם קרי דרש בשיחה התנצלות או אולי אפילו את פיטוריו של יעלון. באופן פומבי אמרו במימשל כי "אנחנו מוכנים לנוע קדימה ולדבר על תהליך השלום".

 

קרי מול יעלון - המלחמה נמשכת (צילום: ירון ברנר, מתי שטרן) (צילום: ירון ברנר, מתי שטרן)
קרי מול יעלון - המלחמה נמשכת(צילום: ירון ברנר, מתי שטרן)

הביקורת שמתח יעלון על קרי בינואר האחרון ()
הביקורת שמתח יעלון על קרי בינואר האחרון

עם זאת, הדוברת האמריקנית לא הסתירה כי "שוררת אצלנו מבוכה מהנוהג של יעלון להגיב על מגוון נושאי ביטחון". היא ציינה שדבריו והערותיו של שר הביטחון "אינן משקפות את עמדת ממשלת ישראל ולא את יחסינו", אותם הגדירה כ"מחויבות בלתי מעורערת לביטחון ישראל". היא ציינה את הסיוע של הנשיא ברק אובמה לשמירת יתרונה האיכותי הצבאי של ישראל, כולל תקצוב כיפת ברזל בתקופה של קיצוצים גדולים בתקציב הביטחון האמריקני.

 

בעקבות שיחת המחאה האמריקנית, זומן שר הביטחון לשיחת הבהרה אצל ראש הממשלה. גורם בלשכתו של יעלון אמר כי נתניהו שוחח עם שר הביטחון בנוגע לדברי גורמי ממשל אמריקנים שכינו אותו "אגוז קשה לפיצוח" ו"קיצוני". לדברי הגורם,

בכוונת יעלון להבהיר את הנושא בשיחותיו עם האמריקנים. בסביבתו של יעלון אמרו מוקדם יותר כי בקרב האמריקנים יש מי שמנסה לפגוע בו פוליטית.

 

כבר זמן רב מביע יעלון בפורומים שונים את אכזבתו מן ההתנהלות האמריקנית במזרח התיכון ואת החולשה שמשדר ממשל אובמה. שר הביטחון ניתח בעבר את החולשה הזו כשלילית עבור ישראל ועבור שותפותיה של ארה"ב באזור. הוא גם הביע בשנה האחרונה חשש שהחולשה הזו תשפיע לרעה על היכולת לכופף את הממשל בטהרן בסוגיה הגרעינית.

 

באחרונה מתח יעלון ביקורת על הלחץ האמריקני בסוגיית המשא ומתן, ותקף את המזכיר קרי ישירות ואף כינה אותו בשמות. השבוע צוטט יעלון כמי שחוזר שוב על דברים קשים נגד החולשה באמריקנית, דבר שעורר את הזעם במחלקת המדינה. אנשיו של יעלון האשימו הבוקר את הממשל בניסיון לפגוע בו פוליטית.

 

בינתיים ניסה דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, להנמשיך את גובה הלהבות. הוא אמנם ציין שההערות של יעלון "אינן מועילות", אבל הדגיש:י "ארה"ב שומרת על מחויבות בלתי מעורערת לביטחון ישראל. הנשיא אובמה סיפק סיוע חסר תקדים באיכות הגבוהה ביותר לישראל, כולל כיפת ברזל ומימון להגנה מטילים, גם בזמן של חוסר ודאות כלכלית".

 

קרני הוסיף שבניגוד ליעלון, נתניהו שיבח את שיתוף הפעולה הביטחוני: "לא ברור מדוע השר יעלון ממשיך בנוהג הזה להשמיע הערות לא מדויקות שאינן משקפות את ההיקף של השותפות בנושאים ביטחונים ואת ההקשר בין שתי המדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
שר הביטחון יעלון
צילום: עידו ארז
מומלצים