שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התביעה והסערה: 'האמירה על המרוקאים - גזענית ומביישת'
  לא מופתעים, מתוסכלים: האמירה "אנחנו אירופאים שלא אוכלים הרבה כמוכם המרוקאים", שמיוחסת לרעיית רה"מ, על פי כתב התביעה שהוגש אמש, מעוררת ביקורת נוקבת בקרב בני העדה המרוקאית. פעילה בקשת הדמוקרטית המזרחית: "היא חלק מאליטה אשכנזית"

  "שרה נתניהו תקועה בעולם חשוך - אבל מי שאשם הוא ראש הממשלה". הטענות שהעלה אב הבית לשעבר במשרד ראש הממשלה נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, לא נעלמו מעיניהם של יוצאי מרוקו בישראל. אב הבית לשעבר, מני נפתלי, טען בין היתר בתביעה שהגיש לבית-הדין האזורי לעבודה בירושלים, כי גברת נתניהו גערה בו ואמרה לו: "אנחנו אירופאים, אנחנו עדינים, לא אוכלים כל-כך הרבה כמוכם המרוקאים. אתה מפטם אותנו, ואחר כך כשמצלמים אותנו בחו"ל אנחנו נראים שמנים".

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  ראובן אברג'יל, שנמנה עם ראשי הפנתרים השחורים, לא הופתע מההתבטאות המיוחסת לנתניהו. לדבריו, "אני חי את ההתבטאות של השבט הלבן כבר 65 שנה פה. אנשים שאמונים על העסקת עובדים במשרדי ממשלה ובפרט בבית ראש הממשלה, צריכים לדאוג לא רק לביטחונם הכלכלי אלא גם לביטחונם הנפשי. לא ייתכן שתהיה התעמרות, כשיטה".

   

  אברג'יל אמר עוד כי "אין אדם מדבר אלא מתוך הגיגי לבו. אז אם היא אומרת 'אנחנו אירופאים, אתה מרוקאי', זה אומר עליה שהיא עדיין תקועה בעולם החשוך שלה. היא עדיין שבויה בקונספציות שגויות. אני לא מופתע מההתנהגות של האנשים היהירים האלה, ואני דווקא מטיל את האשמה על ראש הממשלה. הוא צריך להיות רגיש לאנשים שעובדים במחיצתו".

  שרה ובנימין נתניהו. "זה לא שהיא התעוררה יום אחד והחליטה שהיא גזענית" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
  שרה ובנימין נתניהו. "זה לא שהיא התעוררה יום אחד והחליטה שהיא גזענית"(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

  אור סיונוב, פעילה בקשת הדמוקרטית המזרחית, הגיבה אף היא בחומרה לדברים. "המקור להתבטאות הזו הוא שאנחנו חיים בחברה גזענית", אמרה סיונוב. "זה לא שהגברת נתניהו התעוררה יום אחד והחליטה שהיא גזענית לבד בחברה. היא לא מנותקת מהחברה או מהדברים שמסביב".

   

  בנוגע לדעות הקדומות על יוצאו מרוקו אמרה סיונוב כי "אנשים חושבים על מרוקאים תכונות רעות, ואפשר לראות את זה בכל מקום. כך החברה מתייחסת למזרחים. פרחות, ערסים מלוכלכים, אוהבים אוכל, והאירופאים הם עדינים, משכילים, אלגנטיים. הדברים שהיא אומרת הם בשבילנו סימן למציאות הארץ-ישראלית, ובמציאות הארץ-ישראלית זה נכון ואמיתי שתופסים מזרחים כמטומטמים".

   

  שלמה פורטל מאשדוד, חבר ליכוד זה עשרות שנים, טוען כי העיר בעבר על אפליה במפלגתו: "הגזענות הזאת לא חדשה לי, בכל הכנסים שאני עושה אמרתי דברים קשים על הנושא הזה, זו גזענות. כמה שרים יש לנו בליכוד? רק אחד ספרדי. זה הגיוני? זה לא הגיוני ולא אנושי. משה כחלון גורש ויש כאן בעיה של הצבע האחר. מי שלא בצבע הנכון – מנודה. ומה שאני אומר משקף 99% מהדעות בליכוד".

   

  על רעיית ראש הממשלה אמר פורטל כי "נוכחנו אתמול לדעת שהגברת נתניהו אמרה 'אנחנו לא כמוכם המרוקאים'. זה אומר שקיבלנו מסקנה שאותה ידענו. איך אפשר להגיד דבר כזה? אני מתבייש שזו ההתנהגות בבית ראש הממשלה. כמדינאי הוא מביא לנו הרבה גאווה, אבל מה שקורה בבית זה מבייש. האמירה הזאת היא גזענות ולא יכול להיות אחרת. לא די בייצוג הספרדי שלא קיים בליכוד בהנהגת נתניהו, ועכשיו הגיעה האמירה הזאת שהבהירה בדיוק מה קורה".

   

  "זה יוצא מהבטן" 

  זוהר אביטן, מנהל המרכז הקדם-אקדמי במכללת ספיר ותושב שדרות, הסביר כי "תולדות הדעות הקדומות הן עתיקות מאוד, לפני קום המדינה. בספרון בשם 'מבוא לחקר סוציולוגי של עדות המזרח', המחבר ש"נ אייזנשטט כותב על אודות מאפייניהם של בני עדות המזרח, ומדבר על תכונותיהם הנחותות, ובין היתר הקשיים שבהם הם נתקלים בגלל חוסר יכולתם להגיע לרמת הפשטה גבוהה. הוא מגדיר את תכונותיהם כגורם המעכב את השתלבותם".

   

  לדברי אביטן, "שרה נתניהו מתחברת לדימוי רווח בחברה הישראלית שתולדותיו עוד לפני קום המדינה. ההתבטאות הזו אפשרית בתוך מרקם הדעה הכללי. אני מסכים שזה לא פוליטיקלי קורקט. אך פוליטיקלי קורקט היא צביעות. אני לא חושב שאנשים סתם מרוע לבם משתמשים בדימויים רווחים. זה יוצא מהבטן. איך פרויד אמר? פליטות פה הן האמת שהאדם מחזיק בה. כל היתר זה ניסיונות להסתיר אותה. הוא חושף את האמת שמניעה בני אדם".

   

  אביטן ציין עוד כי "מאז בגין ועד ימינו היו ניסיונות של ראשי ממשלה להתקרב למזרחים כי הם כוח אלקטורלי. אך בדמות הפרטית, זה יצא לה, נאמר כך. מדוע? כי היא לא הפעילה את מסננות הצביעות והשקר. אבל היא לא אשמה. כפי שהסברתי, זה הלך רוח שמלווה את המדינה עוד בטרם ייסודה. השד העדתי באמת אף פעם לא היה בבקבוק. הוא קבע הרבה מאוד מההתנהלות הפוליטית והחברתית בישראל".

   

  תביעה של יותר ממיליון שקל  

  מני נפתלי (35) כיהן כאב הבית במעון ראש הממשלה במשך 20

  חודשים, בין פברואר 2011 לנובמבר 2012, עד שהתפטר משום שתקן עובד המדינה והקביעות שלטענתו הובטחו לו לא הוענקו לו. העיתונאי גיא פלג חשף אתמול בערוץ 2 את התביעה שהגיש נפתלי באמצעות עורכי הדין נעמי לנדאו, גיא לנדאו ונאוה פינצ'וק ממשרד עורכי הדין נעמי לנדאו ושות', המתמחה בדיני עבודה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים