שתף קטע נבחר

בלי תדרוך, בלי ציוד, בלי קצין. סרן טל נחמן נהרג מאש צה"ל ליד עזה - שרשרת המחדלים

"צה"ל, צה"ל, לא לירות!" צעקו מהנגמ"ש אחרי שקצין האיסוף הקרבי נפגע מירי לוחם גבעתי. התחקיר שהגיע לידי ynet מתאר את רגעי הדרמה וחושף שורת כשלים: מפקד זוטר חסר ניסיון, קצין ש"שכח" לפקח, נוהל קריטי שלא התבצע, חוסר תיאום, עיכוב מיותר בפינוי במסוק וסדרת תקלות בטיפול הרפואי. מפקד גדוד הודה: "נכשלתי". מי יודח?

שרשרת המחדלים שהובילה למותו של סרן טל נחמן : חודש וחצי לאחר מותו הטרגי של סרן טל נחמן מאש צה"ל במהלך פעילות מבצעית באזור נחל עוז שבגבול הרצועה, הסתיים התחקיר האוגדתי בפיקוד הדרום. עיקריו, שהגיעו לידי ynet, חושפים שורה של ליקויים בהתנהלות הכוחות והמפקדים במהלך האירוע ולפניו.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

מחדלים קשים תחת פיקודו. הרמטכ״ל גנץ (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מחדלים קשים תחת פיקודו. הרמטכ״ל גנץ(צילום: עידו ארז)

עיקרי הממצאים החמורים:

הכוח המשולב (גבעתי ואיסוף קרבי) יצא ללא תרגולת קריטית למשימת התצפית, ללא תדריך משותף וללא תדרוך הוראות פתיחה באש.

בניגוד להנחיות האוגדה, על הכוח פיקד מפקד כוח התצפית ולא המפקד מגבעתי.

על כוח החי"ר מגבעתי פיקד סמל שלא מנוסה במשימות כאלו ולא מפקד הצוות (קצין). קצין אחר שנדרש לפקח עליו "שכח" לעשות זאת.

המתנה לאישורים עיכבה את הפינוי לבית החולים ב-7-6 דקות יקרות.

לאחד משני החובשים בכוח כלל לא היה ציוד רפואי.

 

סרן נחמן מגדוד האיסוף של פיקוד דרום נהרג מירי שפתח לכיוונו בשוגג לוחם מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי, במהלך פעילות שגרתית יחסית, לאחר שזיהה כמחבל חייל אחר שעמד על "נגמפופ" (נגמ"ש האיסוף הקרבי) מעל נחמן. הכוח מגבעתי היה חלק מהמשימה ואבטח את הכוח מהאיסוף הקרבי.

 

במהלך התחקיר, מפקד גדוד הסיור של גבעתי, סגן-אלוף אלי ג'ינו קיבל על עצמו את האחריות על התקלות והודה: "נכשלתי". עם זאת, בצה"ל טרם הוחלט אם לנקוט בצעדים פיקודיים נגד מי מהמעורבים. גורם צבאי המעורה בפרטי האירוע אמר כי "לא יהיה מנוס מכך, גם אם מי שיודח יהיו מפקדים בדרגים זוטרים. התוצאה הקשה הגיעה לא בכדי, והתנהלות נכונה הייתה מונעת אסון כבד שכזה, בפעילות שנחשבת מוכרת ולא מהמורכבות שאוגדת עזה מוציאה".

 

סרן טל נחמן ז"ל ()
סרן טל נחמן ז"ל

התחקיר העלה כי הכוח המשולב התמקם לטובת משימת התצפית בשטח מיוער יחסית, כמה מאות מטרים מגדר המערכת בגזרת נחל עוז. על כוח האבטחה, מפלוגת ההנדסה של גדוד הסיור של גבעתי, פיקד סמל ולא מפקד הצוות (קצין) שהיה באותה עת בהכשרת מפקדים.

 

כוח האבטחה התמקם 12 מטרים בלבד מהכוח של האיסוף הקרבי, ונוהל הקרב ה"לקוי" שביצע לקראת המשימה, לא כלל הוראות פתיחה באש ולא נוהל "משקפת" מקיף שנועד למשימות תצפית מסוג זה. מפקד הנגמפופ ערך תרגול "משקפת" לכוח שלו בלבד.

 

האור שסנוור את החייל

חיילי גבעתי החלו בסבבי שמירה על מרחב המשימה בשטח, אל תוך הלילה: חלקם הקטן בפטרול, והאחרים נחים בנגמ"ש "אכזרית". הלוחמים שפטרלו מעת לעת זיהו כמעט אחת לשעה חייל מכוח התצפית עולה על הנגמפופ ומדליק את הגנרטור. אלא שב-1:38 החלו העניינים להסתבך.

 

מהתחקיר עולה כי אז הבחין אחד מלוחמי גבעתי בדמות חשודה על הנגמפופ, אך הפעם לא במישהו שמדליק גנרטור: חברו לצוות מיהר להביט והרים את נשקו כדי להיעזר בכוונת ראיית הלילה. פחות מ-20 מטרים ממנו הוא ראה אדם בחולצה לבנה עם כיסוי פנים, גוחן מעל סיפון המשוריין בצורה משונה, מה שחיזק את החשד של השניים.

 

חיילי גבעתי לא ידעו בשלב זה, כשהשטח דומם לחלוטין, שעל סיפון הנגמפופ ישן סרן נחמן על אלונקה והדמות החשודה היא חייל אחר מכוח האיסוף, שעלה להביא ציוד מחלקו העליון של הנגמפופ. אחד מהלוחמים פתח בנוהל מעצר חשוד, שכלל קריאות בעברית "עצור, תזדהה". קריאה ראשונה זו גרמה לחייל "החשוד" להתכופף, אך לא להגיב. בדיעבד, הוא סבר שחיילי גבעתי קוראים לדמות חשודה אחרת, ואף סונוור מהתאורה הפנימית של הנגמפופ, באופן שלא יכול היה להבחין שקריאות חייל גבעתי מופנות אליו.

 

החייל מגבעתי צעק שוב "עצור הזדהה", בזמן שחברו לפטרול מיהר להזעיק את יתר הכוח מהאכזרית, כי חשש למעשה מפיגוע. ואז, ברגע אחד גורלי, החייל "החשוד" הושיט ידו לאחור, במה שהתפרש עבור לוחם גבעתי שכיוון את נשקו לעבר הנגמפופ כתנועה חשודה. הוא ירה שני כדורים לעבר פלג הגוף התחתון של "החשוד", שלא נפגע ומיהר לקפוץ פנימה לתוך הכלי המשוריין.

 

חייל גבעתי סבר שפגע ושה"חשוד" נפל כתוצאה מהירי. אז נשמעו צעקות כאב מכיוון הנגמפופ, וקריאות "צה"ל, צה"ל! לא לירות, יש פצוע!". החייל הראשון שהבין שמדובר בדו"צ (ירי דו-צדדי) היה חובש מהכוח של גבעתי שצעק "חדל, דו"צ!" ומיהר להעניק טיפול ראשוני לקצין שנפגע בגבו.

 (צילום: דובר צה"ל, חגי אהרון, אברהם יצחק מאיר, שי וקנין, אבישג שאר-ישוב, עידו ארז) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל, חגי אהרון, אברהם יצחק מאיר, שי וקנין, אבישג שאר-ישוב, עידו ארז)

התחקיר הרפואי קבע שלא ניתן במקום חמצן לסרן נחמן והגדיר זאת "שגיאה"; את העובדה שהכוח הרפואי הגדודי לא נראה על מסכי המערכת הממוחשבת של המפקדים בגזרה - "תקלה"; את העובדה שלא נעשה שימוש בציוד רפואי חדש שהיה על המסוק - "תקלה"; וכתקלה חמורה יותר כנראה, את העיכוב בהקפצת המסוק בארבע דקות (הכוחות המתינו לאישור רשמי מהאוגדה במקום להזעיקו בעצמם).

 

תחקיר חיל האוויר של האירוע העלה כי דין ודברים בנוגע לאישור נחיתת המסוק בשטח הוביל לעיכוב נוסף של שתיים עד שלוש דקות. יחד עם זאת, הצוותים הרפואיים עמדו ב"שעת הזהב" הקריטית לפינוי פצוע קשה לבית חולים: סרן נחמן הגיע לסורוקה תוך 54 דקות.

 

ליקויים נוספים שהועלו בתחקיר: חובש אחד מתוך שניים בכוח לא נשא ציוד רפואי; הכוח המשולב לא ערך יחד תדריך ותרגולות, בניגוד לפקודות; בכניסה לעמדה הלוחמים לא תרגלו יחד בניגוד לדגש מפקד הפלוגה; בניגוד להנחיות האוגדתיות, מפקד הכוח המשולב היה המפקד מכוח האיסוף ולא מכוח החי"ר של גבעתי, לעומת משימות דומות קודמות.

 

עבור לוחמי גבעתי, ששהו שבועות ספורים בלבד בקו בעזה עד לאותו אירוע, זו הייתה משימה ראשונה עם נגמפופ. עוד התברר כי בניגוד להנחיית מפקד הפלוגה, סגנו לא הגיע לעמדה לחנוך את הכוח כי היה עסוק עם חניכת כוח אחר ו"שכח" לעשות זאת.

 

כאמור, מפקד הכוח סא"ל ג'ינו נטל אחריות מלאה לתקרית והודה בפני המתחקרים: "נכשלתי שלא החזרתי חיילי בשלום. הכוח הוכן בצורה שאינה מספקת. שלחנו מפקד זוטר למשימה שלא ביצע בעבר ללא תהליך בקרה וחניכה איכותי. אי ביצוע התרגולות המשותפות ואי קיום נוהל קרב מלא הם תקלה". בצה"ל שיבחו את הלוחמים על שיתוף פעולה ובגרות מלאה שהפגינו במהלך התחקיר, וציינו כי הכוחות בגזרה הרגישה מבצעים מגוון של משימות מורכבות בהצלחה, עוד בטרם סבב ההסלמה האחרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים