שתף קטע נבחר

מנהרת טרור בשטח ישראל: 'המטרה - חטיפה'

בחמאס טענו כי צה"ל חשף מנהרה ישנה בגבול עזה, אבל בצבא עדכנו כי עקבות והכלים שנמצאו מעידים כי לאחרונה חפרו שם: "זו מהמנהרות הגדולות שראינו, מאות מטרים ממנה בשטח ישראל. עומקה מגיע עד ל-20 מטר"

"זו אולי מנהרת הטרור הגדולה ביותר שחשפנו". כך אמר הבוקר (יום ו') גורם צבאי, בעקבות חשיפת המנהרה באזור גבול רצועת עזה. הוא עדכן כי מאות מטרים מהמנהרה נמצאים מתחת לשטח ישראל, וטען כי מסיבת העיתונאים של חמאס אתמול - שבה טען הארגון כי מדובר במנהרה ישנה - מראה את הלחץ שבו הוא נתון.

 

לדברי הגורם הצבאי, "מדובר באחת המנהרות הגדולות ביותר שראינו עד כה, אם לא הגדולה ביותר". הוא מסר כי במנהרה, שהתגלתה ביום שלישי האחרון, נמצאו גנרטור וכלי עבודה אחרים וכן עקבות טריות מהימים האחרונים, "מה שמעיד כי רק בימים האחרונים נעשתה בה עבודת חפירה. אנחנו עדיין לא יודעים את אורכה המלא". כוחות הנדסה מאוגדת עזה פועלים בשטח בכלים הנדסיים כבדים ובמקדחים, על מנת לגלות את כל חללי ופירי המנהרה.

 

עבודות חפירה בימים האחרונים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
עבודות חפירה בימים האחרונים(צילום: דובר צה"ל)

במנהרה אמנם לא נמצאו אמצעי לחימה, אבל לדברי הגורם הצבאי "יש בה הסתעפויות מתקדמות יותר מהמנהרות הקודמות". הוא אמר עוד: "המנהרה איכותית ונראה שהשקיעו בה המון חשיבה והיא מיועדת לפיגוע איכותי, כמו חטיפה או כל פיגוע משמעותי אחר". רוב חלקי המנהרה הם בעומק של בין שמונה לתשעה מטרים, אך באזורים מסויימים המנהרה נחפרה עמוק יותר – קרוב ל-20 מטר מתחת לאדמה. 

 

בנוסף לגנרטור, פעילי חמאס שחפרו את המנהרה השאירו בה גם אמצעים שמשמשים לדיפון המנהרה בבטון וכן אמצעי מיגון, ובצה"ל מעריכים שהמנהרה נחפרה במשך מספר רב של חודשים. בצבא ציינו עוד כי באוגדת עזה הגבירו בזמן האחרון את המעקב אחרי מנהרות באמצעות טכניקה חדשה שפותחה בנושא בשנה האחרונה ועל ידי צוותים ייעודיים שעוסקים רק בטיפול זה.

 

"זו מכה קשה לחמאס"

בששת החודשים האחרונים התגלו שלוש מנהרות טרור על ידי צה"ל: "גילוי המנהרה מהווה מכה קשה לחמאס. המנהרות נחשבות לאתוס בחמאס, וברגע שאתה לוקח מהם שלוש מנהרות בקצב של כמה חודשים, אין ספק שזו מכה קשה. תפסנו אותם באמצע העבודה".

 

היום הגיע מפקד פיקוד דרום, אלוף סמי תורג'מן, לביקור בעוטף עזה - ושוב הדגיש כי בניגוד לטענות חמאס לא מדובר במנהרה ישנה. "עבדו בה עד הימים האחרונים, זו מנהרה אסטרטגית עבור חמאס", אמר אלוף תורג'מן. "עקבנו תקופה ארוכה אחרי המנהרה שנחשפה השבוע בדרום הרצועה. אנחנו עושים כל מאמץ לאתר את מנהרות התופת ובעיקר את אלו המכוונות לישובים, נמשיך בפעילות עד שנאתר ונשמיד את כולן. חמאס הפסיד עם גילוי המנהרה, אך הפסדו אם ישתמש במנהרה אחרת יהיה גדול פי כמה".

 

אתמול, במסיבת עיתונאים שערכה הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, נטען כי מדובר במנהרה שנחשפה על ידי צה"ל לפני כמה חודשים. לדבריהם, אנשי הזרוע הצבאית הצליחו לתקן את המנהרה, שחלקה פוצץ בזמנו על ידי צה"ל, אלא שמזג האוויר הסוער שהיה באזור בשבוע שעבר גרם להתמוטטות של חלק ממנה ואז היא התגלתה על ידי צה"ל.

 

בזרוע הצבאית טענו כי לא מדובר בהישג מודיעיני ישראלי. הם הוסיפו כי ההודעה על גילוי המנהרה ההתקפית החדשה היא חלק מההיסטריה שצה"ל שרוי בה בשל פרויקט חפירת המנהרות של חמאס בתחומי הרצועה. הם הזהירו את צה"ל שלא יתרברב על גילוי המנהרה ושארגוני ההתנגדות יודעים לגבות מישראל מחיר כבד. דובר הזרוע, אבו עוביידה, הדגיש כי המוכנות של ארגוני ההתנגדות בעזה באה במסגרת ההגנה על העם הפלסטיני מפני התוקפנות הישראלית החוזרת ונשנית.

 

לגור ליד המנהרות: "ממשיכים לחיות כרגיל"

בעוטף עזה התרגלו למציאות שבה מדי כמה חודשים מתרחש אירוע בטחוני סמוך אליהם, אך משתדלים לא לתת לכך לשבש להם את החיים. "אנחנו ממשיכים כרגיל, הכל רגוע", אמרה דרורה מקיבוץ נירים. "מי שגר בעוטף עזה מודע למציאות הזו, ולומדים להתמודד עם המצב. יש כאן חוסן קהילתי ומי שחושש מופנה למרכז שמטפל בכל פנייה".

 

בעין השלושה סיפרו שחיילי צה"ל היו עסוקים בשבועיים האחרונים בניסיונות לאתר את המנהרה. "זה מעלה אצלנו חששות, זה ברור, לא סיפרו לנו מה הייתה המטרה של המנהרה אבל אנחנו ממשיכים את חיינו כרגיל, למרות שזה נשמע לא הגיוני", אמר תושב המקום. "אני שמח שמגלים את המנהרות כך ולא בדרך אחרת". 

 

Read this article in English

 

מתן צורי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המנהרה שנחשפה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים