שתף קטע נבחר

אף-16 טורקי הפיל מטוס קרב סורי

ראש ממשלת טורקיה ארדואן אישר שהופל מטוס סורי שחדר למרחב האווירי הטורקי. הוא הזהיר שאם הסורים ימשיכו בכך, הם יספגו "מכה קשה". בסוריה האשימו את טורקיה ב"תוקפנות בוטה" ומסרו שהטייס הצליח לנטוש

מטוס אף-16 טורקי הפיל היום (א') מטוס סורי באזור הגבול - כך מאשרים בטורקיה. "מטוס סורי חדר למרחב האווירי שלנו", הודיע ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בעצרת תומכים בצפון מערב טורקיה.

 

 

"מטוס אף-16 שלנו המריא ופגע במטוס (הסורי). למה? משום שהוא חדר למרחב האווירי שלנו", אמר ארדואן והזהיר את הסורים מפני "מכה קשה" אם ימשיכו להפר את ריבונותה של טורקיה. לפי הודעת הסורים, מערכות הנ"מ הטורקיות ירו אל המטוס כאשר תקף מורדים בשטח סוריה. היא הגדירה את הפלת המטוס "תוקפנות בוטה".  

שניות נפילת המטוס הפגוע, כפי שהופצו ביוטיוב  ()
שניות נפילת המטוס הפגוע, כפי שהופצו ביוטיוב

פטריית עשן מעל מקום התרסקות המטוס הסורי  ()
פטריית עשן מעל מקום התרסקות המטוס הסורי

 

לפי סוכנות ידיעות טורקית, המטוס הופל באזור חיץ ליד הגבול, שבו התנהלו בימים האחרונים קרבות בין צבא סוריה למורדים. הכוחות של משטר אסד

מנסים לכבוש מחדש מעבר גבול ליד העיר אל-כסב, שעליו השתלטו המורדים ביום שישי האחרון.

 

בהודעה שפרסם צבא טורקיה נמסר כי מטוס מיג-23 סורי חדר למרחב האווירי של סוריה ואחרי שהתעלם מארבע אזהרות ירו לעברו שני מטוסי F16 טורקיים טיל שפגע בו, והוא התרסק במרחק של 1.2 קילומטר בתוך השטח הסורי.

 

ארגון סורי לזכויות אדם טען כי המטוס הסורי שהופל הפציץ מטרות באזור לטקייה. הירי לעברו היה מצדו הטורקי של הגבול, המטוס עלה באש והתרסק בשטח סוריה. רשת הטלוויזיה אל-מנאר של חיזבאללה טענה כי שני טילים שוגרו לעבר המטוס משטח טורקיה.

 

דובר של צבא סוריה הודה שהתקרית אירעה בעת שהמטוס תקף מטרות של המורדים. הוא אמר שהפלת המטוס היא "אלימות בוטה" מצד הטורקים ומסר שהטייס הצליח לנטוש את המטוס ונחת בשלום.

 

זו לא התקרית הראשונה בין שתי המדינות, בספטמבר 2013 חיל האוויר הטורקי הפיל מסוק סורי שלטענת ממשלת טורקיה חדר לתחום האווירי שלה.

 

כשנה וחצי לפני כן, ביוני 2012, הפיל חיל האוויר הסורי מטוס טורקי, שחדר לתחום האוויר של סוריה. הטורקים הודו שהמטוס אכן הפר את הריבונות הסורית, אבל הופל אחרי שהוזהר והיה כבר בתחום המים הבינלאומיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים