שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מלזיה הודיעה: "המטוס התרסק. אין ניצולים"

התעלומה עדיין רחוקה מפתרון, אבל חלק אחד בפאזל - החשוב ביותר בו - החוקרים השלימו: ר"מ מלזיה הודיע כי אותות לוויין מעידים שהמקום האחרון של טיסה MH370 היה בלב האוקיינוס ההודי - ושם התרסק. הודעה נמסרה למשפחות. שאר השאלות נותרו פתוחות: מי הסיט את המטוס ולמה?

ראש ממשלת מלזיה, נג'יב רזאק, הודיע אחר הצהריים (יום ב') כי המטוס המלזי הנעדר מטיסה MH370, שנעלם לפני 16 יום, התרסק בדרום האוקיינוס ההודי - ובכך אין עוד ספק. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בשעת לילה (שעון מקומי) בקואלה לומפור מסר ראש הממשלה המלזי כי למשפחות הנוסעים ואנשי הצוות נמסרה ההודעה שהמטוס סיים את דרכו בים וכי כל 239 האנשים שהיו על סיפונו נהרגו. עם זאת, התעלומה עדיין רחוקה מלהיפתר: לאיש לא ברור עדיין היכן בדיוק נמצאים שרידי המטוס, מדוע הוא הוסט ממסלולו, מי עשה זאת - ומדוע? ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור חי.  

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

במסיבת העיתונאים מסר רזאק כי לפי מומחים בריטים, אותות לוויין שפכו אור נוסף על המסלול של טיסה MH370. הוא אמר כי הם הסיקו שהמטוס טס לאורך המסדרון האווירי הדרומי - אחד משני המסלולים שלפני כשבוע וחצי סומנו כנתיבים האפשריים של המטוס - וכי המיקום הידוע האחרון שלו היה בדרום האוקיינוס ההודי, מערבית לעיר פרת' שבאוסטרליה. שם לדבריו הוא צלל למים והתרסק. לדבריו המטוס טס ללב ים, "מקום מבודד, הרחק מכל אתר נחיתה אפשרי", ומכאן נובעת המסקנה שהוא התרסק בסופו של דבר. רזאק הוסיף כי מלאכת הניתוח של המידע הלוויני שחשף את גורלו של המטוס הייתה חסרת תקדים.

 

עוד חדשות מהעולם :

ראש ממשלת מלזיה מוסר את ההודעה הקשה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת מלזיה מוסר את ההודעה הקשה(צילום: רויטרס)

משפחות הקורבנות פורצות בבכי תמרורים לאחר הבשורה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משפחות הקורבנות פורצות בבכי תמרורים לאחר הבשורה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ההכרזה על מותם של כל 239 הנוסעים ואנשי הצוות על סיפונו של המטוס, מסוג בואינג 777, היא בשורה קשה שמנפצת את התקוות הקלושות שהתעוררו ברחבי העולם למציאתם בריאים ושלמים. עם זאת, בכל הקשור לחקירה מדובר בפריצת דרך ממשית: היא מאפשרת למקד עכשיו ביתר שאת את המאמצים בדרום האוקיינוס ההודי, בתקווה למצוא כמה שיותר חלקים מהמטוס ובמיוחד את הקופסה השחורה, שתחדל מלשדר אותות בעוד שבועיים בדיוק. תפקידה בפענוח תעלומת התעופה שכבר הוגדרה כאחת הגדולות בהיסטוריה - משמעותי מאוד.

 

זמן קצר לפני מסיבת העיתונאים פרסמה חברת "מלזיה איירליינס" הודעה שבה נכתב: "אנחנו מצטערים להודיע כי עלינו להניח מעבר לכל ספק כי טיסה MH370 אבדה ואף נוסע שהיה עליה לא שרד. אנו מקבלים את כל הראיות המעידות על כך שהמטוס התרסק בדרום האוקיינוס ההודי".

 

"הבן שלי! הבן שלי!"

סלמאת עומר, אביו של מהנדס טיסה בן 29 שהיה אחד הנוסעים במטוס, אמר כי חלק ממשפחות הנוסעים פרצו בבכי למשמע החדשות. "אנחנו מקבלים את החדשות על הטרגדיה. זה הגורל", אמר לסוכנות הידיעות AP. הוא סיפר כי חברת התעופה עדיין לא אמרה למשפחות מתי הן יילקחו לאוסטרליה כפי שדווח מוקדם יותר, שם מתאמים כעת את החיפושים אחרי המטוס.

ראש ממשלת מלזיה, נג'יב רזאק, במסיבת העיתונאים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש ממשלת מלזיה, נג'יב רזאק, במסיבת העיתונאים(צילום: AFP)

החיפושים אחרי שברי המטוס נמשכים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
החיפושים אחרי שברי המטוס נמשכים(צילום: רויטרס)
 

לפי דיווחים מבייג'ינג, שם התכנסו קרוביהם של 153 הנוסעים הסינים על המטוס, כמה מהקרובים התפרעו ונקטו אלימות עם קבלת הבשורה. אישה אחת צרחה וייבבה ללא שליטה. גברים ונשים החזיקו את יקיריהם שעמדו על סף קריסה. "הבן שלי! הבן שלי!", צרחה אישה אחת שכרעה על ברכיה.

 

במהלך היממה האחרונה זיהו מטוסי החיפוש בדרום האוקיינוס ההודי כמה וכמה עצמים, שיש חשד כי הם השברים מטיסה MH370, שנעלמה מהמכ"מים פחות שעה לאחר המראתה מקואלה לומפור לבייג'ינג ב-8 במרס. המטוס הסיני איליושין 76, שמשתתף בחיפושים אחר הבואינג 777 של "מלזיה איירליינס", דיווח כי הבחין ב"עצמים גדולים יחסית" בדרום האוקיינוס ההודי לצד "חפצים לבנים ומרובעים". כמה שעות לאחר מכן מסר שר התחבורה המלזי כי אוסטרליה זיהתה שני עצמים - עגול ומלבני - באזור החיפושים. החפצים השונים התגלו באזור שתמונות לוויין אוסטרליות וסיניות זיהו בו עצמים החשודים כשברי המטוס.

 

במקביל, ארצות הברית הודיעה ששיגרה לאזור ספינה ועליה מכשור לאיתור הקופסה השחורה של המטוס. מדובר בציוד מתקדם שמסוגל לקלוט את האותות שמשדרת הקופסה עד לעומק של יותר מ-6 קילומטרים. האזור שבו התרסק המטוס באוקיינוס ההודי הוא אזור עמוק באופן יוצא דופן, ובימים האחרונים הועלה חשש שהקופסה השחורה שקעה עד לעומק של יותר מחמישה קילומטרים, שלא יאפשר לקלוט את האותות ממנה. לדברי בכיר בצי האמריקני, המכשור נשלח לאזור משום שיכולת הקופסה השחורה לשגר אותות מוגבלת בזמן.

החיפושים של חיל האוויר האוסטרלי (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
החיפושים של חיל האוויר האוסטרלי(צילום: גטי אימג'בנק)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

ראש הממשלה האוסטרלי טוני אבוט, שפרסם הודעה בזמן מסיבת העיתונאים המלזית, דיווח כי ספינת חיל הים האוסטרלי HMAS Success נמצאת באזור החיפושים ומנסה לאתר את העצמים החשודים כשברי המטוס כבר היום או לכל המאוחר מחר. בהודעת אבוט לפרלמנט נאמר כי העצמים נמצאו 2,500 ק"מ דרומית-מערבית לפרת', על ידי מטוס P-3 אוריון של חיל האוויר האוסטרלי, המטוס שמוביל את החיפושים בדרום האוקיינוס ההודי.

  

הצוות של המטוס, שטס בגובה נמוך מאוד של 60 מטרים מעל פני הים במטרה לסרוק את האוקיינוס, דיווח כי זיהה שני עצמים - חפץ עגול בצבע אפור או לבן, ועצם אחר מלבני בצבע כתום. אלו לא אותם עצמים שזיהה מטוס האיליושין הסיני, אך הם נמצאים באותו אזור. מטוס P-8 פוסיידון של חיל הים האמריקני לא הצליח בינתיים לאתר את העצמים שזיהה המטוס הסיני. פרט לספינה ולמטוס האמריקני, נמצאים באזור גם מטוס אוריון נוסף של חיל האוויר האוסטרלי וכן אוריון יפני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בכי המשפחות לאחר ההודעה
צילום: רויטרס
מומלצים