שתף קטע נבחר

זיהום האוויר הורג 7 מיליון בני אדם כל שנה

לא רק פליטת מזהמים ממפעלים אחראית לכך: ארגון הבריאות מעריך שרוב הקורבנות נפגעים מאוויר מזוהם בתוך ביתם שלהם. נשים וילדים בסיכון גבוה

זיהום אוויר גורם למותם של כשבעה מיליון בני אדם בשנה, ויותר ממחצית מהקורבנות מתים כתוצאה מעשן שפולטים תנורים במקומות סגורים, בהם בבית. כך עולה מדו"ח שפרסם השבוע ארגון הבריאות העולמי.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

לפי הארגון, זיהום האוויר הוא הגורם לאחד מכל שמונה מקרי מוות, והפך לסיכון הבריאותי הסביבתי היחידני הגדול ביותר. "כולנו צריכים לנשום, וזה הופך את הצורך לחמוק מזיהום האוויר לקשה מאוד למימוש", אומר פרנק קלי, מנהל ארגון המחקר הסביבתי בקינגס קולג' בלונדון, שלא היה חלק מהדו"ח של ארגון הבריאות.

עשן נפלט ממפעלים בשנגחאי, סין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עשן נפלט ממפעלים בשנגחאי, סין(צילום: רויטרס)
אחד הסיכונים העיקריים בזיהום הוא שחלקיקים קטנים יכולים להיכנס עמוק לתוך הריאות ולגרום גירוי. מדענים חושדים גם שזיהום אוויר גורם לדלקות בלב, מה שמוביל לבעיות כרוניות או להתקפי לב.

 

ארגון הבריאות העולמי מעריך שכ-4.3 מיליון מקרי מוות בשנת 2012 נגרמו מזיהום אוויר בתוך הבית או במקומות סגורים, בעיקר בגלל אנשים שמבשלים בבית תוך שימוש בעץ או בתנורי פחם באסיה. לפי הארגון, באותה שנה נגרמו כ-3.7 מיליון מקרי מוות כתוצאה מזיהום אוויר במקומות פתוחים, כ-90% מהם - במדינות המתפתחות.

מתגוננים מפני חלקיקים רעילים בבייג'ינג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתגוננים מפני חלקיקים רעילים בבייג'ינג(צילום: רויטרס)
 

עם זאת, ארגון הבריאות העולמי ציין שאנשים רבים חשופים הן לזיהום אוויר בשטחים פתוחים והן לזיהום אוויר במקומות סגורים. כתוצאה מהחפיפה הזו, לא ניתן לחבר את מספר המתים משני סוגי זיהום האוויר זה לזה, ולכן אנשי הארגון הפחיתו את ההערכה הכללית של מספר הקורבנות בשנת 2012 משמונה מיליון לשבעה מיליון.

90% מהנפגעים בחוץ - במדינות המתפתחות. סין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
90% מהנפגעים בחוץ - במדינות המתפתחות. סין(צילום: EPA)
 

ההערכות החדשות גבוהות פי יותר משניים מהערכות קודמות, ומבוססות בעיקר על מודלים תיאורטיים. העלייה במספר הקורבנות נובעת

במידת מה ממידע טוב יותר על ההשפעות של זיהום האוויר על הבריאות ושיטות מדידה משופרות. בשנה שעברה הכריזה הסוכנות לענייני סרטן של ארגון הבריאות העולמי על זיהום האוויר כגורם מסרטן, וקשרה בין אוויר מלוכלך לסרטן ריאות ושלפוחית השתן.

 

לפי ארגון הבריאות העולמית, נשים חשופות יותר מגברים לזיהום אוויר במדינות המתפתחות. "נשים עניות וילדים משלמים מחיר כבד כתוצאה מזיהום האוויר הביתי משום שהם נמצאים זמן רב יותר בבית ונושמים את העשן והאוויר המזוהם", אמרה פלאביה בוסטרו מארגון הבריאות העולמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתגוננים בבייג'ינג
צילום: רויטרס
מומלצים