שתף קטע נבחר

בחזרה ליהדות: כשמריה הפכה למוריה

היא גדלה באזרבייג'ן כיהודיה, בת ליו"ר הקהילה, עלתה לארץ ושירתה בצה"ל – ורק בדרכה לתפילה באומן, על קבר רבי נחמן מברסלב, זה הכה בה: אמא הייתה נוצריה. מריה אספה את השברים, יצאה למסע של החיים וחזרה ממנו אחרי הגיור - כולל שם יהודי חדש: "אני שייכת לעם ישראל!"

 

"רציתי לשרת כלוחמת, אבל ההורים שלי אינם ולא היה מי שיחתום לי. כשלא מצאתי את תעודת הפטירה של אמא, הסבירו לי: היא לא הייתה יהודיה".

 

כך, ביום בהיר אחד, התנפצה האמת בפניה של מריה – בגיל 18. דווקא היא, בתו של יו"ר הקהילה היהודית באזרבייזג'ן, שגדלה על "אדון עולם", עלתה ארצה והתנדבה לשירות צבאי משמעותי במיוחד, מגלה פתאום שלמרות ההזדהות החזקה והקשר העמוק לעם ישראל – היא אינה חלק ממנו, על פי ההלכה.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

מריה אספה מייד את השברים – ויצאה למסע חייה. "אמרתי לעצמי שאת העולם הזה אני עוזבת רק בתור יהודיה", היא משחזרת בשיחה עם ynet ו"אורות – טלויזיה יהודית", ואכן לאחרונה השלימה את הליך הגיור. אפילו עם שם חדש היא חזרה ממנו - יהודי, כמובן: נעים מאוד, מוריה.

 

הכל החל באותו חיפוש של תעודת הפטירה - אבל האסימון נפל מאוחר יותר. בעקבות פציעה בזמן השירות הצבאי היא טסה לאחר שחרורה לאומן, כדי להתפלל לרפואה בקבר רבי נחמן מברסלב. רבנית שנסעה איתה שאלה: "תגידי, לפי ההלכה את יהודיה?", והיא השיבה: "כן, בתעודת זהות אני רשומה יהודיה". הרבנית הקשתה: "לא, לא בתעודת זהות, לפי ההלכה את יהודיה?".

 

"בזכותי אמא תקום לתחייה יהודיה"

"ואז נופל לי האסימון שאני פתאום לא יהודיה", היא מתארת, "לקחתי את זה מאוד מאוד קשה. תמיד הדחקתי את זה. פתאום לגלות שאת לא שייכת... זה ריסק אותי לגמרי והיה המשבר הכי גדול שחוויתי בחיים שלי".

 

הליך הגיור שעברה באולפני "עמי" (מבית "אור עציון") היה גם הוא לא פשוט. "הרגשתי מאוד-מאוד בודדה - ושם התחיל החיבור שלי עם הקדוש ברוך הוא. אמרתי לו: אתה רואה את הלב שלי, אני יהודיה מבחינתי, תראה לי את הדרך". את החיבור חזרה לעם-ישראל מצאה לבסוף בברסלב – אותה החסידות שבדרך לקבר הרבי שלה החל המסע.

 

היום היא מביטה לאחור – ואת הבכי של העצב מחליפות דמעות של שמחה והתרגשות . "מבחינתי זה לא היה גיור אלא חזרה בתשובה", היא אומרת, "שיניתי את השם למוריה. רציתי להיפטר מהמריה הזה, שזה היה כמו אות קין. בחרתי מוריה, כי בתוכו יש את השם של הקב"ה".

 

על האישה ש"שלחה" אותה לאותו מסע ארוך היא כמובן לא כועסת: "לאורך כל התהליך ראיתי את אמא שלי מול העיניים, ואני בטוחה שבזכות הגיור שלי, בתחיית המתים היא תקום כיהודיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
מוריה. "השם הקודם - אות קין"
צילום: אורות
צילום: עמי אולפני גיור
קבלת עול מצוות. גיור
צילום: עמי אולפני גיור
מומלצים